Jump to content

Suspensii inaltate - ridicare a masinii


anghel
 Share

Postare recomandată

Sau da comanda sa-ti aduca din cele de 2 cm, care imi face impresia ca sunt chiar mai ieftine. Mi se pare aberant sa pui cate 2 de 1cm, atat dpv tehnic, cat si financiar.

Parerea mea e (daca le faci la un strungar) sa nu depaseti 2 cm, e suficient de mult, doar nu vrei sa ti se ridice fata masinii sa te simti ca in barca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

pana la urma am gasit inaltatoare tot aici pe forum la un coleg dar inca nu am reusit sa le montez. dupa ce am sa le pun(am luat si amortizoare noi) o sa atasez si o poza sa vedeti diferenta. am dat 70 lei pe 2 inaltatoare(de 2cm) la un coleg din sectiunea vanzari :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa vedem pozele :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

johny 77 spune-mi te rog dupa montarea inaltatoarelor pe fata ai facut ceva la directie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce are directia cu inaltatoarele....:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca doar montezi inaltatoare si nu desfaci ceva la directie nu este neaparat.

foarte putin se va modifica unghiul de inclinare al rotii.

eu mi-am pus inaltatoarele si dupa 15 mii de km nu se observa uzura neuniforma la cauciucuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok.multam fain am sa-mi pun si pe fata de 2 cm,asta nu stiam daca se intampla ceva cu directia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de obosite sunt arcurille unei masini din 2000 dar eu vreau sa schimb inaltatoarele pe spate de la 3cm la 5-5.5 cm. Pe fata au 3.5 cm. Daca am rezervorul plin sau eu stiu ce bagaj sta mai putin lasata pe spate si nu imi place. Pe spate se pot schimba inatatoarele ff repede si o sa observ diferenta imediat. Oricum vreau sa fac si distantiere tip B de 3.5 cm si nu vreau sa am probleme cu aripile. Nu ma intereseza daca arunca mai mult rotile imputitati pe caroserie in vreme umeda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Rezultat final.

post-71109-0-77027700-1368545613_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut bozzo la inaltatoarele pt fata nu ai ceva schita?as mari si eu garda la sol ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
migasprinter

salut pu skoda octavia tour ?

solutii pentru ridicare fata?

multumesc mult

de unde as putea sa gasesc si eu un desen cu inaltatoare? (pentru executie sau procurare)

Modificat de migasprinter
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

stie cineva arcul spate este simetric?- adica diametrul interior este acelasi la ambele capete.

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Pentru cei care au motor de 1.4 si 1.6 va sfatuiesc sa va puneti arcuri de diesel. Eu asta am facut pe masina mea si mi s-a ridicat cu 10 cm. E mult mai rigida masina, nu se mai balanseaza asa de mult cand trec prin gropi si cel mai important nu mai risc sa sparg baia de ulei sau sa mai distrug radiatorul de la AC.Nu incercati cu inaltatoare sau alte improvizatii.Arcurile le-am cumparat sh si sunt perfecte. Le-am schimbat chiar eu.Sa fiti insa atenti la bulinele colorate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu ce buline ai luat? Trebuie schimbate doar cele pe fata sau si cele din spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat.Eu merg mai mult singur cu masina si rareori cu sotia.Am pus pe fata cu 2 buline verzi si 2 roz.Daca nu nimeriti culorile, cereti de diesel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ma gandeam si eu sa inlocuiesc arcurile cu unele de pe un diesel dar si mie mi se pare cam exagerat de mult 10 cm, nu stiu daca e bine pentru amortizoare, pe langa alte probleme de stabilitate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!