Jump to content

Suspensii inaltate - ridicare a masinii


anghel
 Share

Postare recomandată

in sfarsit, am scos pozele si o sa le pun acum cu masina dupa toate operatiile de inaltare.

initial cand am adus masina avea suspensii sport si era f joasa, vedeti prima poza.

apoi am luat de pe un golf 4 sdi suspensiile arc si telescop dar nu s-a inaltat asa cum am vrut, pe fata aproape insesizabil, cu toate ca golful acela era f ridicat, cred ca era mai usor.

intre timp am fisurat baia fara sa-mi dau seama unde.

asa ca m-am hotarat sa cumpar de la reprez skoda 2 inaltatoare pt fata de 2 cm. dupa ce le-am am fost cat de cat multumit. statea ca o masina normala. toata manopera am facut-o eu acasa, cu ajutorul unui prieten. nu e complicat tare. doar ceva chei si prese pt arcuri trebuie.

inainte de revelion mi s-a rupt un arc pe fata, asa ca am luat 2 arcuri de la un golf dezmembrat, dar care s-au dovedit a fi mai noi cred, si implicit mai tari, deoarece masina s-a inaltat considerabil. am lasat si inaltatoarele pe fata.

am vazut ca acum spatele sta cam jos, asa ca m-am gandit cum sa fac sa inalt spatele sa fie masina la nivel. am gasit un proiect de inaltatoare spate, si m-am hotarat sa le fac din aluminiu, materia prima m-a costat la turnatorie 40 lei, apoi la strungar 80 lei. le-am pus singur acasa, nici nu trebuie prese pt spate, se pun usor, trebuie doar desfacute telescoapele din partea de jos, si si ridicate ambele roti din spate, sa poata cobora puntea cat mai jos ca sa iasa arcul. o sa pun si proiectul cu inaltatoarele.

Stimate domn,

daca vrei sa faci offroad cu Bora, cred ca nu ai ales masina potrivita.

Sincer mi se pare o monstruozitate ce ai putut face cu masina. Nici nu vreau sa ma gandesc la stabilitate, si pana la urma daca tot dai in gropi, poate fi si de un metru de inalta ca tot o sa ii rupi arcurile. Gandeste-te ce cursa au acum amortizoarele. :huh:

Sper sa nu o luati in nume de rau, dar VW Bora e masina de asfalt nu de alergat pe dealuri.

Toata stima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se monteaza inaltatoarele arcul va fi mai comprimat si mai tare....de aici rezulta un nr de cm mai mari de cat are inaltatorul...

andreisergiu ridica masina pe cric 2 cm si vezi daca iti place sau nu..eu am incercat si e prea ridicata si de asta sunt in dubii...sa pun sau nu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am gandit si la cursa amortizoarelor si la tot cand am montat inaltatoarele. nu afecteaza cu nimic.

cat despte stabilitate, am mers si cu 170 km/h, si pe drum drept nu se intampla nimic, este la fel ca si inainte, as fi putut sa ma duc mult mai tare, dar nu cred ca este mare nevoie de viteze mai mari de 140-150. am facut si depasiri la 170, nu am iesit de pe drum. intra-devar, in curbe se inclina mai mult, dar daca nu iau curbele din oras de 90 de grade cu viteze de peste 50 la ora, nu are nimic.

mie imi place sa stiu ca pot sa ma duc oriunde, daca vreau sa ies de pe asfalt si sa pun cortul pe malul apei, acum pot sa o fac.

masina nu scutura mai tare, dupa cum mi s-a parut e chair mai moale decat la alte golfuri, dar ma pot duce linistit si fara frica de a atinge baia. sunt mai sigur acum.

stiu ca masina din constructie nu a fost proiectata asa, dar eu deja am cu a mea de cand am ridicat-o 3000 de km, am fost pe toate felurile de drumuri, si pe autostrada, si sunt foarte multumit. m-am gandit bine cand am facut treaba asta, si ma bucur ca am facut-o. si am postat aici pentru ca toti sa vada ca daca vrei sa iti inalti masina mai mult, poti.

Modificat de johny77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am gandit si la cursa amortizoarelor si la tot cand am montat inaltatoarele. nu afecteaza cu nimic.

cat despte stabilitate, am mers si cu 170 km/h, si pe drum drept nu se intampla nimic, este la fel ca si inainte, as fi putut sa ma duc mult mai tare, dar nu cred ca este mare nevoie de viteze mai mari de 140-150. am facut si depasiri la 170, nu am iesit de pe drum. intra-devar, in curbe se inclina mai mult, dar daca nu iau curbele din oras de 90 de grade cu viteze de peste 50 la ora, nu are nimic.

mie imi place sa stiu ca pot sa ma duc oriunde, daca vreau sa ies de pe asfalt si sa pun cortul pe malul apei, acum pot sa o fac.

masina nu scutura mai tare, dupa cum mi s-a parut e chair mai moale decat la alte golfuri, dar ma pot duce linistit si fara frica de a atinge baia. sunt mai sigur acum.

stiu ca masina din constructie nu a fost proiectata asa, dar eu deja am cu a mea de cand am ridicat-o 3000 de km, am fost pe toate felurile de drumuri, si pe autostrada, si sunt foarte multumit. m-am gandit bine cand am facut treaba asta, si ma bucur ca am facut-o. si am postat aici pentru ca toti sa vada ca daca vrei sa iti inalti masina mai mult, poti.

pai solutia cea mai simpla era Lada Niva sau un Aro ceva...desi cred ca mai au si rusii acele masini GAZ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu zic odata ca e super-frumoasa (jante, folie, pleoape), asa

Si e si inalta, acuma tu stii daca vrei sa o mai ridici, prin ce hartoape intentionezi sa te bagi si asa...

Eu as lasa-o asa cum e. E super

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici trebuie sa discute cei care vor sa isi inalte masinile nicidecum cei care vor sa zgarie asfaltul. Fiecare face ce vrea cu masina lui. Sincer mie imi plac masimile "jeep" dar si golful meu. Am vazut un golf 2 modificat, ridicat cat casa si am stat sa-l studied 30min, am apreciat munca arata foarte bine pt o masina "mica".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata cu flanse de 2 cm inaltata fata. Sincer, as fi sperat la mai mult si sfatuiesc pe cei care vor sa ridice masina sa nu se opreasca la atata, daca tot desfac telescopul sa puna mai mult.

post-3684-1267006099_thumb.jpg

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian

tu ai pus inaltatoare doar pe fata...asa ai zis, nu?!

din poza parca nu se observa ca ar sta mai ridicata de fata, nu?!. spun asta...pentru ca unii colegi, dupa ce si-au inaltat masinile pe fata, au spus ca stateau ca in barca :D

si pe mine ma bate gandul sa-mi pun inaltatoare pe fata, dar nu vreau sa stea apoi cu nasul pe sus :)

am tot hatchback ca al tau, doar ca a mea este diesel

Modificat de adimar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa sti ca stai ca intr-o barca dar te obisnuiesti:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai atunci puneti si pe spate inaltatoare, si o sa stea drept

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristian

tu ai pus inaltatoare doar pe fata...asa ai zis, nu?!

din poza parca nu se observa ca ar sta mai ridicata de fata, nu?!. spun asta...pentru ca unii colegi, dupa ce si-au inaltat masinile pe fata, au spus ca stateau ca in barca :)

si pe mine ma bate gandul sa-mi pun inaltatoare pe fata, dar nu vreau sa stea apoi cu nasul pe sus :)

Da, inaltatoarele sunt doar pe fata. Nu am sesizat sa stea prea inaltata in fata, comparativ cu spatele (spatele oricum e destul de inalt). Oricum, as ridica mai mult fata, chiar daca ar sta mai sus ca spatele. Nu simt deloc ca as sta ca in barca, sau cu nasul pe sus.

Modificat de Cristian_F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdinamita la cine faceai referire in topicul de mai sus? eu unu(nici in poza afisata) nu am jante si nici pleoape.

azi am fost pe la magazinele de piese auto(3la nr) sa intreb de inaltatoare:"nu avem asa ceva", chiar tre sa ajung la reprezentanta ptr niste inele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11
bogdinamita la cine faceai referire in topicul de mai sus? eu unu(nici in poza afisata) nu am jante si nici pleoape.

azi am fost pe la magazinele de piese auto(3la nr) sa intreb de inaltatoare:"nu avem asa ceva", chiar tre sa ajung la reprezentanta ptr niste inele?

se pare ca da, nici nu sunt scumpe...10-40ron max/buc depinde de model, acuma nu mori din atat. cel cu 40 scrie ca e pt modele cu heavy duty suspension ,deci cred ca pe ala-l vrei tu.

cred ca se referea la jeep-ul lui theonae :rolleyes:

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:blink: :)) a postat careva cum ii arata masina dupa o garda la sol marita cu poza atasata; eu tin minte ca am postat imediat dupa el. Am observat si eu anomalia si nu inteleg ce e: el nu cred ca putea sa mai stearga dupa ce am postat si eu, asa ca o fi umblat vreun moderator mai aiurea... in orice caz, ciudat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trimis la strungar schita lui johny77 cu inaltatoarele spate cu 1.5 cm peste cota din desen.

Imi mai trebuie dimensiunile la cele de pe fata. Daca e cineva doritor sa le posteze dau o bere. E suficient cotele standard la cele "de 2cm", restul modific eu. Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Operatiunea Inaltatorul a fost realizata cu succes. Fata 35mm din teflon, spate 30mm aluminiu. Pe spate se pot monta si de o singura persoana in ~1 ora, dar pe fata e nevoie de ajutor si dureaza vreo 2-3 ore in functie de cat de repede se desfac piulitele la telescoape si cum lucreaza presa de arcuri. Am uitat sa fac poze inainte de ridicare dar s-a inaltat masina cu ~ 3.5-4 cm. Nu am sesizat efectul de barca si ma simt mai sus si mai in siguranta :icon_thumright: . Sper sa va ajute pozele si spor la lucru:

http://vwbozzo.shutterfly.com/313

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Bozzo11!

Vreau sa sa stiu daca masina ta este dotata cu ESP si daca inaltarea ei nu a afectat in vreun fel comportamentul masinii? Inaltatoare pe fata am si eu de 1 an de 2,5 cm, le am facute si pe cele pt puntea spate ..dar stau inca in dubii daca sa le montez sau nu pt ca citisem undeva cum ca ar afecta functionarea ESP-ului.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bozzo11, e super masina, imi place cum arata. e fain sa stii ca poti sa treci peste aproape orice obstacole.

nu e aproape limita cursei amortizoarelor (si pe fata si pe spate)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca am arcurile mai obosite ma asteptam sa urce mai mult si daca stiam le faceam mai mari dar e bine si asa. Am testat telescopul la rece si e departe de cursa maxima. Masina are ESP si nu a comentat nimic, nu vad de ce. Am si facut un traseu OFF-ROAD in care a intrat ESP-ul cand a fost nevoie, in rest toate bune. Merci de aprecieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut, bozzo11, ma intereseaza si pe mine inaltarea masinii insa nu pot accesa pozele facute de tine, eu am un golf 3 si ma intereseaza sa-l inalt cu 4-5 cm, ce zici merge? imi dai si mie schitele sau pozele inaltatoarelor pe care le-ai facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

caut si eu inaltatoare fata dar cei de pe la piese auto au zis ca numai la reprezentanta gasesc. ieri am fost la vw sandra iasi si au zis ca numai de 1cm au si ca ar costa 40lei bucata, asadar gandidu-ma sa pun cate 2pe telescop mar ajunge 160lei doar inaltatoarele si nu cred ca merita. daca stie cineva unde mai pot gasi pe aci prin moldova rog sa posteze. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inaltatoare fata chair numai la reprezentanta poti gasi.

dar solutia cea mai buna si ieftina e sa le faci la un strungar, si acolo le faci cat vrei tu de inalte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!