Jump to content

Suspensii inaltate - ridicare a masinii


anghel
 Share

Postare recomandată

salutare, ash dori sa va intreb daca pot sa-mi inaltz cumva bora? mai tre sa merg si la pescuit cu ea uneori si e joasa rau de tot....inca nu i-am spart baia dar tre sa iau masuri candva.

poate-i tampenie dar nu care cumva se pot pune si ceva sisteme cu care iti reglezi inaltzimea dupa pofta inimii?

cam cat costa treburile astea?

multzam. anghel. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista din cate stiu eu amortizoare la care le poti regla inaltimea, de ex http://www2.bilstein.de/en/produkte/tuning.php3 vezi b14 pps.

Mai exista si alta posibilitate pt fata(aplicata de mine) am pus 2 inaltatoare(inele) de metal cam de 2 cm.

Daca dai un search dupa pachet de iarna o sa gasesti mai multe detalii despre asta + despre posibilitatea montarii unui scut metalic pt a proteja baia.

Cred ca a r fi bine sa continui discutiile pe topicele existente.

PS: Daca vrei informatii mai multe despre varianta aleasa de mine da-mi un pm

Numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

In primul rand salut pe toata lumea, fiind primul meu post pe acest forum (pe care il "observ" de multa vreme).

Despre inaltarea masinii: am cumparat de la dealer-ul VW din Cluj niste piese metalice (ca niste inele), care au costat doar 8 euro bucata. Culmea e ca atunci cand au cautat in catalog mi-au indicat unele de 1 cm inaltime pentru Golf, dar intreband mai mult am gasit altele de 2 cm inaltime, care spuneau ca sunt doar pentru Bora. Am mizat pe similitudinea acestor masini si am castigat. Piesele montate nu aduc cine stie ce modificari vizuale sau de comportament, sunt insa 2 cm acolo pe care poti conta. Parca de atunci nu am mai lovit-o asa de des.

Gasind inca pe cineva preocupat de inaltarea masinii (toti pareau preocupati doar de coborarea ei), mai impartasesc o idee: ma gandesc sa trec la primul schimb de cauciucuri de la 205/55 R16 la 205/60 R16. Ar mai fi si acolo un pic de gastig.

Cu respect,

Cristian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mishto suspensiile bilstein...dar cum se regleaza? au ceva sistem electric sau din exterior la cheie? si cam la catzi cm se poate inaltza mashina...sunt scumpe?poate stitzi ceva...

va multzumesc pt raspunsuri. anghel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, ash dori sa va intreb daca pot sa-mi inaltz cumva bora? mai tre sa merg si la pescuit cu ea uneori si e joasa rau de tot....inca nu i-am spart baia dar tre sa iau masuri candva.

poate-i tampenie dar nu care cumva se pot pune si ceva sisteme cu care iti reglezi inaltzimea dupa pofta inimii?

cam cat costa treburile astea?

multzam. anghel. ;)

po

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi la http://www.bilstein.ro/b14.htm si poti sa le dai un mail sau sa ii suni. Oricum operatia cred ca e destul de costisitoare.

Personal cred ca singura solutie sa inalti masina este cea cu acele inele de care vorbeam si eu si ceilati colegi.

Cred ca ar fi util sa faci o cautare pe forum dupa cuvinte gen "pachet de drumuri grele" sau inaltatoare si o sa vezi ca subiectul a fost discutat, si am rezolva inca 2 lucruri: 1 am respecta regulamentul forumului.

2. am tine grupat informatiile despre acest subiect chiar daca topicurile nu sunt la golfiv&bora.

Uneori e destul de greu sa urmaresti discutii despre acleasi subiect pe 5 topic-uri diferite.

Numa bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Buna ziua,

M-ar interesa in ce masura exista variante de inlocuire a suspensiei masinii in scopul inaltarii ei.

De exemplu, se potriveste cumva suspensia de la Skoda Octavia I (pentru a pune kitul de drumuri grele), sau exista alte variante?

Trebuie inclocuite si amortizoarele ?

Stiu de acele inaltatoare (O ring) pe fata, am pus asa ceva dar vreau mai mult si vreau sa fie mai inaltata si la spate.

Nu are sens sa mai imi spuneti ca se strica stabilitatea masinii, ca majoritatea oamenilor si le coboara si numai eu o inalt, ca mai bine imi cumpar un Jeep, imi asum acest aspecte.

Consider ca frumusetile acestei tari ma plimba mai mult pe drumuri rele decat pe drumuri mai putin rele.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

sunt perfect de acord cu tine. vezi ca este un topic http://vwforum.ro/index.php?showto...view=getnewpost

in care sunt mai multe detalii. eu tocmai mi-am inaltat masina si de fata si de spate foarte mult, cred ca la maxim cat se poate, dar o sa pun in curand poze sa vedeti diferenta fata de cum era inainte. cred ca acum nu prea sunt bora asa inalte ca a mea. :cool: din fata seamana cu audi allroad

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

eu am b14.. .dar sa nu credeti ca o sa se ridice incredibil....

daca ar fi sa respect manualul de la amortizoare garda fata de stock la maxim va vi cu -2 cm

dar dupa ce am ramas impotmolit de cateva ori am strans surubul cat am putut si am reusit sa o ridic cu +1 cm fata de stock

mai sus daca urc ma apropi de cap cursa amortizor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

in sfarsit, am scos pozele si o sa le pun acum cu masina dupa toate operatiile de inaltare.

initial cand am adus masina avea suspensii sport si era f joasa, vedeti prima poza.

apoi am luat de pe un golf 4 sdi suspensiile arc si telescop dar nu s-a inaltat asa cum am vrut, pe fata aproape insesizabil, cu toate ca golful acela era f ridicat, cred ca era mai usor.

intre timp am fisurat baia fara sa-mi dau seama unde.

asa ca m-am hotarat sa cumpar de la reprez skoda 2 inaltatoare pt fata de 2 cm. dupa ce le-am am fost cat de cat multumit. statea ca o masina normala. toata manopera am facut-o eu acasa, cu ajutorul unui prieten. nu e complicat tare. doar ceva chei si prese pt arcuri trebuie.

inainte de revelion mi s-a rupt un arc pe fata, asa ca am luat 2 arcuri de la un golf dezmembrat, dar care s-au dovedit a fi mai noi cred, si implicit mai tari, deoarece masina s-a inaltat considerabil. am lasat si inaltatoarele pe fata.

am vazut ca acum spatele sta cam jos, asa ca m-am gandit cum sa fac sa inalt spatele sa fie masina la nivel. am gasit un proiect de inaltatoare spate, si m-am hotarat sa le fac din aluminiu, materia prima m-a costat la turnatorie 40 lei, apoi la strungar 80 lei. le-am pus singur acasa, nici nu trebuie prese pt spate, se pun usor, trebuie doar desfacute telescoapele din partea de jos, si si ridicate ambele roti din spate, sa poata cobora puntea cat mai jos ca sa iasa arcul. o sa pun si proiectul cu inaltatoarele.

post-17184-1266781871_thumb.jpg

post-17184-1266781902_thumb.jpg

post-17184-1266781993_thumb.jpg

post-17184-1266782051_thumb.jpg

proiect_inaltatoare_spate.pdf

post-17184-1266781871_thumb.jpg

post-17184-1266781902_thumb.jpg

post-17184-1266781993_thumb.jpg

post-17184-1266782051_thumb.jpg

proiect_inaltatoare_spate.pdf

Modificat de johny77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi vine sa cred cat e de inalta!! Touareg e copil mic :icon_thumright:

Spune-ne cat de mult e afectata tinuta de drum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu sambata inaltatoare pe fata de 2cm... masina s-a ridcat considerabil dar mai trebuie sa se aseze un pic ca asa arata a barca:). Cpst 100RON piesa+manopera. La tinuta de drum...parca face un balans mai mare la testul elanului, in rest e bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer nu am masurat. Mecanicul zicea ca 1.5 cm dupa ce se mai lasa. Acum poate e la 2cm sau mai mult oricum se vede clar diferenta. Daca nu se lasa trebuie montat si pe spate ca asa arata aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie imi intra 3 degete , 3 juma sa spunem intre roata si aripa, la tine acum cate intra??...am scut metalic, nu prea ating cu el, si inaltatoare pe tija amortizorului nu am pus si nu prea vreau sa se inalte mult ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai inainte imi intra cam 4 degete, acum imi intra mana lejer si mai e loc, nu am scut.

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat se poate ridica maxim masina? Eu as incerca sa fac la strung initial inaltatoare de 3, poate 4 cm. Daca e prea inalta si instabila le reduc; imi place optiunea SUV.

Are cineva si dimensiunile la inaltatoarele fata? Merci johny77 pt schita spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca 2cm e suficient ca dupa arata tare aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum vi se pare masina...merita sa o ridic sau nu??? in poza cu anvelopele de iarna abia schimbasem flansele de la amortizor, intre timp s.au mai asezat

post-28711-1266842838_thumb.jpg

post-28711-1266842838_thumb.jpg

Modificat de theonae
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un inaltator de 2 cm cat ridica masina in cm in plus de la sol la aripa de exemplu? Daca un imaltator de 2cm ridica doar 2cm caroseria nu e suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ar ridica numai cu 2 cm ar fi bine....sincer 2cm imi ajung ..pb e sa nu se inalte mai mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu-mi explic fenomenul cum ar putea sa pui inaltatoare de 2cm, dupa care masina sa se ridice mai mult de 2 cm?

ma bate si pe mine gandu sa o ridic d fata 2 cm...voi ce ziceti?

abcng.jpg

Modificat de andreisergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina din semnatura detin suspensii sport si mai exact telescoape pe gaz .Credeti ca as putea sa imi montez inaltatoare fara sa schimb telescoapele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!