Jump to content

Cat consuma Golful 7 al vostru?


codz
 Share

Postare recomandată

Publicat (modificat)

@dadu, cat mai ai long-term-ul? ultima data aveai 5.9, exact ca tdi-ul lui Calin

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, inainte de resetare, aveam 5,6 pe 2000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@dadu

 

Da, la vale, dar cu burtile pline. Se pune?

 

La deal, aceiasi bucata de drum, mai pune 2.5 l, dar cu "reprize" pe serpentine, 'ca de-aia e TDI de 150cp....

Modificat de Not_used_calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri, inainte de resetare, aveam 5,6 pe 2000 km.

ne aburesti, cum inainte de resetare pe 2000km? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate l-a resetat manual sau poate a ajuns la limita de ore, chiar daca nu de km, pentru ca se reseteaza automat si dupa o limita de timp...

Pentru colegul r-line: cum ai mers pe autostrada pentru media aia de 6.1?

Strict legal, 130km/h, pe tempomat cu mici scapari, cat sa poti depasi cate unul mai insistent?

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru referinta, ar fi interesant si un consum instant pentru 2.0TDI DSG la 140km/h, daca poate colegul golf7 r-line<> (sau alt posesor) sa ne elucideze :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf7 r-line<>

140-150 dar nu am mers constant pe tempomat pentru ca era aglomerat...au fost zone unde am mai si depasit 150km/h unde se putea:)

La 140km/h in jur de 5,5-6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare bine.

@dadu, 1.4 act merge in 2 cilindri la viteze de 130-140? Cam ce consum are acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greu de zis, iti trebuie o autostrada perfect plana altfel ai variatii permanente. ACT-ul merge pana la 130 kmh.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ziceam ceva estimativ, mai mult de 0,5 nu variaza cat timp nu e deal.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Un consum mixt: 

http://vwforum.ro/gallery/image/5648-consum-mixt-golf-7/

Se remarca diferenta de consum a tractiuni integrale fata de o masina normala tractiune fata, respectiv un consum cu un litru in plus la suta de kilometri.

Off topic: Multumesc de aprecieri la canapeaua de bani, dar dupa cum bine a-ti remarcat, nu au fost chiar toti ai mei.Adica am muncit mai bine de doi ani,  part-time la o firma iar la sfarsit am ales ca firma sa cumpere o masina.(evident imatriculata pe firma in Ro).Altfel ma alegeam cu jumatate de suma in mana, dar e adevarat ca 4 ani masina va fi la firma.Avantaje si dezavantaje, dar cam doi ani au si trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum a dat un strop de ploaie ... cum au uitat toti cum se conduce. Trafic infernal azi dimineata ...

post-4918-0-57102200-1430996604_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CR - B

post-3294-14310028760525_thumb.jpg

@Ego: Am alimentat la Mol pe A1 si apoi am pus pilotul la 130. Act nu a functionat deloc in perioada asta. Asta a iesit:

post-3294-14310029742995_thumb.jpg

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

5.0 l /100 km, cu 73km/h media - pe drum au stat activati toti cilindrii. :-)

Ce am observat e ca la o medie de temperatura cu aprox.15 gr. mai frig, consuma cu 10% mai mult.

 

post-2715-0-09431300-1431006054_thumb.jp

 

si un 5.9 l /100 km - long term, cred ca s-a blocat pe valoarea asta. Alte valori observate in timp: 5.7 , 5.8 si 6.0. Astea n-au rezistat mult.

 

post-2715-0-07699900-1431006068_thumb.jp

Modificat de Not_used_calin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos dadu! Mi se par consumuri excelente.

 

@Calin, care e ponderea mersului urban din acei km la long-term?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@The_Ego

 

20% urban.

 

Mai, eu vreau sa fac lumea sa inteleaga ca ce postam aici poate fi interpretat decat in masura in care se compara mere cu mere. Tocmai v-am aratat ca temperatura influenteaza ffff mult consumul. Tu daca vrei sa-ti faci o parere 100% fara eroare, despre doua masini cu motoare diferite, ia-l ein test pe ambele la interval de jumatate de ora. Testate una acum, una peste o luna - se poat schimba mult conditiile de trafic, meteo,...si mai ales nu-ti vei da seama de diferenta. Eu cand am testat 1.2 TSI cu 1.6 TDI, aceiasi cai putere, dar cuplu simtiot diferit, 30 min distanta intre ele, am putut sa vad CLAR ca m-am indragostit de TDI. :-) Fara suparare celor cu benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal imi place 2.0tdi tocmai din considerentul de cuplu. Acum urmeaza un mare DAR: fac multi km urban, cam 70-80% si tdi-ul nu are are consumuri semnificativ mai mici decat 1.4tsi, cu 1l sa zicem. DPF-ul devine problematic intr-o astfel de exploatare.

Extraurban diferenta o vad estompata de 1.4 ACT, probabil se mentine pe la 1,5-2l in acelasi regim de mers. Nu consumul primeaza totusi pentru mine, dar e un aspect intrucat dieselul costa semnificativ mai mult la achizitie si amortizarea nu s-ar face.

 

off topic: Marele avantaj al tdi-ul este fiabilitatatea, calul de povara al VAG, lucru la care ACT-ul are de dovedit prin ani si km de mers. Apoi eu vreau cu DSG, iar DSG7 in traficul urban aglomerat inseamna crima pe ambreiaje. Acelasi DQ200 neschimbat de pe generatiile anterioare si care e impins la limita de cuplu de motor. Cine merge mult extraurban nu se va lovi de problema cu ambreiajele, dar la o exploatare urbana intensa nu au viata lunga. Gandul de a lua masina noua cu ideea ca la un moment dat voi schimba ambreiajele pe garantie nu o pot accepta.

DSG6 care se gaseste pe 2.0TDI nu are aceasta meteahna. 

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corectati-ma daca gresesc, dar am vazut, ofertele Tiguan de pe vw.ro ca DSG7 este si pe 4Motion, motoare diesel care au cuplu peste 240Nm. Este vorba de alta cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, s-a mai discutat; e vorba de DQ500, DSG7 cu ambreiaje in ulei, nu uscate. L-am vazut si simtit pe un Q3, 2.0d / 177cp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@The_Ego

 

Da, ai dreptate in ceea ce zici, ai destule variabile intr-o  balanta oarecum echilibrata si mi se pare ca ai de luat o decizie grea.

 

Din ce am observat la mine si din ce am citit de pe la altii, problemele cu DPF-ul apar decat intr-o exploatare necorespunzatoare a masinii: mers subturat in primul rand - eventual si motor fortat la turatii joase - si utilizare pe distante scurte, fara ca motorul sa apuce sa se incalzeasca. De aici si regenerari multiple --> consum marit.

 

Despre DSG6 nu stiu ce sa zic, decat ca orizontul unui consum mai mare si faptul ca mai trebuiau inca 2keur la pret m-au facut sa stau departe de el. Cred totusi ca mi-ar fi placut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bilantul saptamanii (include aproximativ 20 km prin Craiova seara si 20 in Bucuresti la orele 17-18, inca vreo 10 km prin Valcea in aglomeratie mare).

post-3294-14311062050561_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dadu: Consum de diesel fara grija filtrului de particule :)

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

Consum pe DN2/DN10 pana la vulcanii noroiosi si inapoi

post-1145-14313305168532_thumb.jpg

 

Next weekend -->> Transalpina :icon_bounce:

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate, de ce iti arata valoarea autonomiei acolo sus si nu jos ca la restul lumii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E alt soft .. arata putin altfel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!