Jump to content

Cat consuma Golful 7 al vostru?


codz
 Share

Postare recomandată

Not_used_calin

Cat de tare!!!

 

Deci din ce am postat eu si ce a postat golf7 r-line<>, reiese dc formezi ecuatiile

 

20%*O + 80%*E = 5.9 si

80%*O + 20%*E = 7.9

 

ca O = 9.8, iar E = 4.9 , ceea ce e foarte corect.   O = oras; E = exterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@dadu

 

Da', ce te asteptai? Diferenta de bani intre motoare e decat de vreo 1.000 eur. Probabil ca se refera la cuplu mai mare la TDI si la durabilitate mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa scap cu o diferenta de consum atat de mica de rontaitul de diesel, de vibratii si de sutul dat de cuplu cand nu am nevoie de el, e minunat. :cheers:  Pana ascultam suspensia. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce-i drept diferenta s-a micsorat in special daca se merge la consum. Sutul nu mai exista la dieselul CR, te tine in scaun de la turatii joase pana destul de sus.

Conteaza mult stilul de mers. Un TSI strunit corespunzator va consuma considerabil mai mult decat un TDI condus la fel de tare. 

 

Diferenta de pret este chiar 1500e daca e vorba de EU6 vs EU6. La TDI EU5 ar fi 1000.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

80%*O + 20%*E = 7.9

 

ca O = 9.8, iar E = 4.9 , ceea ce e foarte corect.   O = oras; E = exterior

Nu prea "puşcă" calculele.

 

"Corect" nu are grade de comparație.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@dadu

 

Asa cum spunea si The_Ego s-a schimbat destul de mult dieselul. Parerea mea ca in bine. Ai si putere si finete si silentiozitate in acelasi timp.

 

@iou.paul

 

Graba strica treaba. Ai dreptate, in ambele privinte. :-) 

Datele corecte sunt O=8.6 si E=5.2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

pentru Nervoss, care a intrebat de consum in postarea cu numarul 700, pagina 35.

post-8731-0-68306200-1430308305_thumb.jp

post-8731-0-28833400-1430308327_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si despre ce motorizare este vorba, 1.6 de l-ai trecut in semnatura? 4 motion? Oricum ar fi sunt destul de maricele consumurile....Adica pe un quattro a4 2.0 (care este balena pe langa golf) al unui amic stiu sigur ca nu prea ii sare de 8 in oras...

 

 

La mine la 1.2 TSI de o saptamana de cand am schimbat cauciucurile as putea zice ca a mai scazut consumul cu 0.5 , in aceleasi locuri la aceleasi ore cam am maxim 8 la % consumul, in conditiile in care inainte in iarna aveam 8.5-9 % minim. Pun in primul rand seama pe incalzirea de afara si pe discutiile avute in paginile trecute cum ca TSIul consuma mult mai putin in anotimpurile calde decat invers, dar se pare ca si cu schimbul de cauciucuri se mai ajuta, probabil fiind motorul mic si mai fara forta conteaza orice ;)

La Audi cu motor diesel 2.0 nu se simtea, am mers vara trecuta cu cauciucuri de iarna (stiam ca o sa o vand) in oras, la drum lung - probabil la viteze de peste 130km s-ar simti unde forta de frecare este mai mare, dar eu nu prea i-am dat viteze atat de mari ... si stiu ca toti prietenii imi ziceau ca e aiurea vara cu cauciucuri de iarna, cred ca depinde si de masina si de puterea ei, caci normal ca nu-i ok dar asta e uneori :) acum sunt bine in schimb si parca chiar simt diferenta (ori o fi vorba de deja vu) ...

 

P.S. si scuze pentru offtopic - sunt curios cat a costat golf 7 4motion, am impresia ca o saltea de bani...

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apreciez remarcile tale fata de ce am postat. 

Dar trebuie sa precizez urmatoarele:

-masina are dupa 1,5 ani un rulaj de doar 3500 de km, deci e un consum de rodaj,

-atentie la consumul de oras unde viteza medie este de 15 km pe ora.Adica de ambuteiaj crancen.Pe undeva similar am inregistrat si la masinile anterioare.

-motorizarea este de 1,6 tdi- cr si 4 motion cu cutie in 6 trepte si s-a utilizat si clima.

-motorizarea de 2 litri la diesel este altceva fata de 1,6 litri.E o diferenta enorma in practica intre motoare, desi la prima vedere matematic nu pare. 

-cel mai bun consum la o masina diesel eu l-am scos cu cauciucuri de iarna (continental), primavara.Conteaza enorm marca pneurilor.

-consumul inregistrat la golf 7 pe benzina il face foarte atractiv, dar optiunea mea a fost,este si va fi: diesel.

Masina a fost achizitionata cu necesitatea de a avea o masina mini-allroad (mini-jeep).Iar optiunea initiala a fost de duster full apoi am constatat ca la golf regasesc mult mai multe optiuni care imi sunt necesare.Pret achizitie la masina a fost de circa 25 000 de euro si as putea spune ca a fost o "canapea" de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@cristianionut

 

Bine zis "canapea" de bani!

 

Aceiasi bani i-am dat ca si tine, decat ca eu am preferat mai multa putere decat 4 Motion. Oricum, sa stii ca cu anv de iarna potrivite si cu EDS/ASR se "catara" bine-bine.

 

La consum nu mi s-a parut o diferenta semnificativa intre motoare. Mi-a placut senzatia in 4x4 , ca te impinge, nu te trage. E misto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

off topic: Nu pot sa nu remarc o "canapea" de bani data pe o masina si cu motor diesel care nu a facut decat 3500km in 18luni? Cred ca era mai util dusterul atat vreme cat Golful face atat de putini km. Plus ca nu stiu cat te bucuri de optiuni daca masina mai mult sta.

 

On topic: Nu ar fi rea o initiativa cum s-a facut pe topicul de consum cu O3. Cu atat mai interesant cu cat 1.4TSI ACT promite consum de 2.0TDI extraurban la mersul in 2 pistoane.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Canapea sau taburete, s-o stapaneasca sanatos!

 

Am mai spus si eu alta data ca ar trebui separate consumurile TSI/TDI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-134487-14304267348582_thumb.jpg de la pescuit in drum spre casa , mulțumit !!!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont ca ma aflu in Bucuresti in perioada asta, iar orasul este gol, am media de 7 dar credeti-ma ca ii dau talpa, eu zic ca-i decent, se apropie destul de mult cu fostul diesel, iarna insa subliniez cu siguranta NU!

 

Cat il priveste pe cristianionut sa o stapaneasca sanatos si fiecare cu "ce-l doare", chiar este o canapea de bani, eu personal as fi cautat alte variante, dar dupa cum au fost banii lui si nu ai nostri este fix treaba dansului! Eu am mai spus-o ca GOLFul are un pret enorm fata de ce ofera, dar atata vreme cat se cumpara in continuare nu vad de ce si-ar face oamenii probleme. Sa vedem insa si cat de fiabile vor fi in timp masinutele, cu consumul eu personal m-am cam lamurit atat la diesel cat si la benzinare, si asta cam in sens negativ din pacate. Vechile motoare (PB) consumau mult mai bine si cred ca erau si mai fiabile. Acolo daca aveai neplacerea sa se mai strice injectoare le reconditionai/schimbai, aici din cate am inteles daca se strica (la diesel ma refer) pompa de injectie, atunci sa va vad ;) Deocamdata sunt prea noi masinile si au putini kilometri, dar sunt curios daca vor respecta aceeasi fiabilitate macar ca la golf 5 . Caci noi mai avem unul in familie (al sotiei) si merge de rupe si are peste 230k km reali ;) Si din ce observ la anunturi inca mai putem sa luam macar 5000 euro pe el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merlinboy , toți ne-am dorii mașini fiabile fără reparații dar nu prea mai exista așa ceva , tot este făcut pe modul consumabil in ziua de azi indiferent de marca !!! Iar la consum am mai spus intr-un comentariu mai vechii mașina trebui cumpărată după necesitate , eu daca in un an jumate am făcut 60 K km clar ca un motor de benzina nu ma avantaja , al meu deja a scos diferența dintre benzina si diesel si acum deja merg pe plus la un consum de 5,5 maxim pe long term cu alergătura si remorci si mers fără mod de protecție la consum gen !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un consum de sarbatori pe DN-uri si drumuri de tara.

Asta a fost doar asa ca sa imi demonstrez ca se poate.

Sunt constient ca in conditii de trafic normale nu se mai repeta.

post-4918-0-73812700-1430644190_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu Bucuresti - Comana si inapoi, 5.6% Vineri. Destul de aglomerat acolo totusi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf7 r-line<>

Pitesti-Mamaia si invers

post-123923-0-19075200-1430675728_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe la 140kmh ce consum instant se inregistreaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine parca vreo 7-7.5%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pitesti-Mamaia si invers

 

Mers doar pe autostrada? Imi pare cam mare relativ la media orara data, pe autostrada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golf7 r-line<>

Autostrada si cateva opriri +ce m am mai invartit pe acolo...eu sunt multumit tinand cont ca nu am mers la consum:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La intrare in oras. Pragul psihologic a cazut.

 

post-3294-14307709255744_thumb.jpg

 

Dupa ceva flendureala..

 

post-3294-14307709365336_thumb.jpg

 

Retur, acelasi drum.

post-3294-14307709495515_thumb.jpg

Modificat de dadu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

3.8 l/ 100 km. Pe "renumita" bucata Sinaia - Ploiesti. Nu e un consum care caracterizeaza acesta masina, dar se apropie de cel dat de producator... :-))))

 

post-2715-0-36628900-1430804201_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La vale? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!