Jump to content

VW Golf MK5 GTI


s3r61u

Postare recomandată

@Saibot

ideea este urmatoarea .....partea cu Turbo mi-a propus-o o cunostinta care are un prieten ce ar avea un K04 folosit vreo 10.000 km ...si a spus ca-l bate gandu sa-l vanda sa-si ia nush ce alt "avion" de turbina...si atunci am spus ca urmatorul pas este asta ...dupa cum am spus si mai sus nu era in plan :) (planurile se schimba daca scot un pret bun pe ea) m-a luat si pe mine pe nepregatite de aia am cerut ceva info. de Turbinele noastre ;)

apropo cam cat este un K04 descris mai sus...cam la ce pret se vinde...nou cat este ?....fiindca stiti cum  e...este un prieten al unei cunsotinte,,etc...nu vreau sa-mi iau tzeapa :D

 

Chiar sunt genul care le fac treptat si ordonat...dar uneori loveste imprevizibilul :D si ar fi pacat sa pierd ocazia...

PS: nu strica un turbo aproape nou k04 chiar daca-s stock   :))

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • s3r61u

    179

  • golfix

    47

  • B_490_RZV

    26

  • saibot

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Depinde de unde iei turbo nou. Daca ai sursa care o ia direct din Ungaria fara alti intermediari este in jur de 1000Euro.

Sh nu stiu cat poate sa fie. Intre 700 si 1500 dupa cum am vazut ca cer unii :))

 

Oricum restul de piese necesare in conversie costa inca pe atat...

Link către comentariu
  • Administrator

1. Urmatorul post offtopic va fi sanctionat 

2. Aceasta arie nu este una tehnica ci una de prezentare a masinii, nu despre aerisit frane, teste injectoare, etc

3. Aspectele de Tuning se PREZINTA aici! 

Intrebarile "Dar eu pot sa-mi pun k04 pe GTI non ed30??!" nu isi au locul aici

4. s3r61u, inainte de a posta, citeste aria de Tuning iar de acolo recomand articolele lui Fusco, si poti incepe cu asta si continuand cu asta  pentru ca te vad in categoria "Cati cai sa mai punem, da-le dreaq de frane!"

 

Desi descopar ca ma repet, chiar este ultimul avertisment insa de aceasta data, penalitatea este ca topicul va fi inchis

Modificat de dudu
Link către comentariu

Mda...exact eu sunt ala... "pentru ca te vad in categoria "Cati cai sa mai punem, da-le dreaq de frane!""   ....nici n-am scris de nenumarate ori ca masina mea este stock si va ramane pe cat posibil asa....

in fine PUTEREA este a Moderatorului ...si in politica se procedaza la fel, "Ciocu mic la ei nu la noi! ca noi suntem la putere acum", "ce mama dreq'" ...

 

Multa bafta la toti !

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

sper sa nu se supere colegul ca ii poluez topicul ,dar intreb aici pt ca am vazut ca au rasp multi cu tfsi. ,de unde cumpar si eu o admisie EVOMS la pret rezonabil ,pt un mk5 gti.?

Link către comentariu

Salutare !

 

ceva poze :)

 

si un scurt istoric.

Pana acum o investiei de peste 2000Euro in 6 luni de zile de cand o am...

 

-Kit distrbutie + pompa de apa + role,intinzator, curea accesorii; piese OEM; pret-->2500lei --> reprezentanta;
-Ulei +filtru; Castrol Profesional Edge 5w30, filtru Man; piese OEM; pret-->400lei --> reprezentanta;
-Cam-follower; piesa OEM; pret-->200lei;
-Furtun Vacum(model nou); piesa OEM; pret-->300LEI --> reprezentanta;
-Distributie Variabila(lant,intinzator,garnituri,surub,pasta); piese OEM; pret-->1250lei --> reprezentanta;
-Termostat mic + Termostat mare; piese OEM; pret-->750lei; --> reprezentanta;
-Presuri cauciuc GTI; accesoriu OEM; pret-->400lei; --> reprezentanta;
-Jante R16 Autec sh(pt iarna); pret-->1000lei
-Anvelope noi Continental Winter T850; pret-->1850lei;
-Baterie Bosch S5 77Ah; pret-->450lei;
 
Urmeaza:
 
-curatare admisie;
-PCV Fix;
-Upgrade de frane (complet: discuri,etriere, furtune metalice, etc.) aici trebuie sa ma mai informez ce si cum...;
-Polish + folie faruri; (sau poate o sa le inlocuiesc cu unele cu xenon);
 
si ar mai fi loc de Upgrade-uri dar momentan nu le insir pe toate aici, la momnetul respectiv o sa mai postez.
 
    Ideea este ca de cand am luat masina..am ajuns sa depasesc suma de 14.000 Euro cu ea(totul este stock pe masina)...sincer nu ma asteptam.
Dar NU regret nicio clipa !! Este incredibila acesta masina si acest motor!!!
 
PS: am avut o nelamurire la inceput legat de greutatea masinii mele...deoarece cei de la RAR mi-au trecut in talon o greutate de 1502 Kg...ceea ce era destul de mult, am vorbit cu baietii de la reprezentanta am cautat dupa seria de sasiu, iar greutatea ei este de 1364 Kg deci mai putin cu 138 kg ...asa ca idee sa vedeti...daca nu stiati deja :)) cum i-si fac treaba cei de la RAR :)
 
Va salut pe toti ! si spor la treburi :)

:)

post-125783-0-46167900-1392808085_thumb.

post-125783-0-94279900-1392808085_thumb.

post-125783-0-58977800-1392808086_thumb.

post-125783-0-04367600-1392808087_thumb.

post-125783-0-35455000-1392808185_thumb.

post-125783-0-86278000-1392808185_thumb.

post-125783-0-36664900-1392808186_thumb.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

scuze ca ma bag, dar nu rezist, ai dat o gramada de bani pe aceleasi piese care se puteau face in alt loc cu piesele tale.

 

In primul rand, la reprezentanta in majoritatea cazurilor sunt oameni nepriceputi, care nu stiu cum sa abordeze problemele, si care amana cam tot, drept marturie topicurile de aici, si problema pe care am avut-o si eu cu ei la o simpla revizie.

 

Am cerut revizie de filtre (toate 4) + ulei si lichid de frana. Baietii m-au taxat bine de tot, si nici macar nu s-a sinchisit sa-mi schimbe/curete filtru de aer/polen.

 

Vad ca nici la tine nu au schimbat tot (da e benzina ai mai putine filtre) insa tu ai schimbat doar filtru de ulei. Spor si nu le mai baga bani in buzunar, ca nu merita.

Link către comentariu

Nu e chiar asa de negru, oameni nepriceputi nu sunt, doar ca nu sunt motivati sa faca treaba ca la carte. Avantaje si dezavantaje, eu am hotarat sa schimb anual cate ceva la reprezentanta pt istoric, restul operatiunilor prefer sa le fac in alta parte.

Link către comentariu

@sebip

momentan sunt multumit de CD-playerul existen...are si magazie incorporata in el, deci 7 CD-uri audio i-mi sunt de ajuns(majoritatea timpului ascult radio)...iar navigatia..oricum folosesc telefonul...ba mai mult risc sa atrag atentia nedoritilor ..cu  RNS-ul

Doar din punct de vedere vizual sa zicem ca poate ar arata mai bine...culori etc..deci pt mine nu merita..mai bine de banii aia i-mi cumpar Kittul complet de frane :D

 

@deenman

am mers la repezentanta deoarece in primul rand am vrut garatie pe lucrarile mari..si anume..pe cele doua distributii ..si tot fiind acolo am facut si restul..iarasi..garatie...prefer sa nu riosc..desii stiu ca sunt mult mai scumpi decat restul...

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Garantie se ofera si la alte service-uri, si sunt destule cu recomandari si calificative pozitive, era doar un indemn. Spre exemplu la reprezentanta se stie ca-ti pune adaos imens pe diferite manevre care " nu-s ok" de ex vezi factura la schijmb ulei, acolo o sa-ti ia bani pe "piese mici".Nu te-am trimis la garaj, ci am zis ca de ce nu cumperi tu piesele originale si mergi la cineva priceput sa le monteze?cu garantie si factura.

Link către comentariu

@deenman

te inteleg perfect ce spui ;) ba chiar mai mult..tu crezi ca nu as vrea sa dau de un mecanic bun si priceput in TFSI-uri si sa-mi cumpar eu pisele OEM... sa merg la el, frumos, sa le monteze cu grija...si fara garantie m-ash duce...dar sincer(in Timisoara) eu inca nu am gasit..nu mi  s-a recomandat NIMENI..si am cautat timp de 7 luni..de cand am masina... pana am ajuns la exasperare..si am zis GATA ...si asa am ajuns la reprezentanta...DA ai foarte mare dreptate sunt mai scumpi...nu sunt ei cei mai priceputi sau atenti dar cel putzin au toata documentatia oficiala pe PC-=urile lor..si ma lasa sa stau langa ei tot timpul si nu in ultimul rand...garantie de minim 24 de luni pe orice lucrare...de exemplu la distribuite mi-au dat  6 ANI sau 180.000KM...

si acum inca odata ..ROG lumea care poate citeste..CAUT MECANIC BUN PT TFSI IN TIMISOARA !! cine stie il rog si-i dau o lada de bere  daca-mi recomanda pe cineva capabil ! :)

 

@Alex@Audi 

 

cele de spate nu le ai ?doar la cele de pe fata nu ma bag.... PM pls

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Fata franeaza 80% din greutatea masinii, asa ca upgrade-ul pe spate e mai degraba estetic, ba chiar aduce o greutate in plus.

Link către comentariu

exact din aceasta cauza am intrebat si eu ... plus ca pe spate diferenta e destul de mica

Modificat de Alex@Audi
Link către comentariu

E valabil la toate, ba chiar daca suspensia e moale, fata ajunge sa preia si mai mult din greutatea masinii la franare.

Link către comentariu

Nu stiu cat de adevarat e..la Bmw cel putin, am schimbat intai placute spate si apoi fata, la fel am inteles ca e si la passat cc. Nu te contrazic, dar mi se pare cam mult 80%.

Link către comentariu

S3-ul e 4x4 si BMW-ul e tractiune spate, e normal pentru ele sa foloseasca mai mult spatele. Tractiunea fata ar putea sa stea si cu tambure pe spate, cam atat de putin le foloseste...

Link către comentariu

Vorba lui Razvan...fara suparare Alex...ori fac upgrade ori improvizez :) si vad destule corcituri d masini prin oras...m-am saturat d chiciuri ! Idiferent ca franeaza doar 20% vreau setul complet indiferent de ce frane o sa cumpar. Si eu stiam la Gti d un raport 70-30% :)

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Fa urmatorul test,deseneaza cu markeru ceva pe discul spate,si iesi la o tura prin oras,apoi opreste si uitate pe disc,ai sa ramai surprins ca markerul va fi tot acolo :)


spatele este folosit mai intens,atunci cand masina coboara de fund,daca nu ma insel intreg ansamblul functioneaza ca un cantar,cand simte ca e lasat spatele intra in functiune si franarea pe spate,de aceea la masinile cu suspensii sport,la care coboara spatele destul de mult,ca si prima impresie este franarea mult imbunatatita

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!