Jump to content

VW Golf MK5 GTI


s3r61u

Postare recomandată

@johan777 l-am schimbat la reprezentata VW si anume la Quark Motors

 

@Davides : promit ca am sa pun dar trebuie s-o spal bine dupa ploile astea, ca este toata murdara, si la spalatorii n-o spal(ala nu este curatat ce fac ei, din punctul meu de vedere) decat eu la mine in curte :) si cand am sa ajung sa fac asta am sa-i fac si poze :D ...ideea este ca eu o spal saptamanal toata ziua de sambata "lustruiesc" la ea :D dar acum cu ploile astea n-am prea avut ocazia. :(

Link către comentariu
  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • s3r61u

    179

  • golfix

    47

  • B_490_RZV

    26

  • saibot

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Lasa ca vine vara si ai vreme sa bibilesti la ea :) Eu nu te-am uitat cu problema aia, dar vad ca ai rezolvat  :icon_thumleft:

Link către comentariu

ehhh, stai linistit Bebee :D nu-i stres, ai vazut in PM cate mai vreau sa inlocuiesc :P mai este de lucru da poti sa ma ajuti :D

Link către comentariu

Multumesc Ovi, multumesc :D

 

@johan777 - pretul doar petru schimb nu stiu sa ti-l spun deoarece am mai verificat si altele pe acolo..asa ca vine iarna :D, si am platit pentru mai multe, dar din cate stiu, ei sunt platiti la ora in functie de lucrare...si ma gandesc ca au un pret standard, daca vrei pot sa-i sun sa-i intreb exact pretul pentru aia :)

Link către comentariu

Lasa rear PCV-ul si pune doar PCV fix-ul clasic. Il poti lua fie de la BSH, fie de la Revo, fie de la IS Racing(e mai ieftin, dar face acelasi lucru).

Stiu ca unii ar blama recomandarea mea, dar eu zic sa le cumperi de la Zeno Tuning(gasesti nr. pe net).

Link către comentariu
  • Administrator

 

In aria "Masina mea" este permisa:

- prezentarea DOAR a masinilor din gama VAG;

- discutarea aspectelor legate de tuning vizual si tehnic. Sunt strict interzise discutiile referitoare la problemele tehnice.

 

 

ai o arie intreaga unde poti gasi raspuns problemelor tale... foloseste Search-ul si cauta rezolvare acolo, nu aici

Urmatoarea abatere va fi sanctionata

 

Mersi

 

Ai fost avertizat insa nu doresti sa respecti sfatul si Regulamentul. Btw, daca il citesti, vei vedea ca, desi nu ai dreptul de a deschide un nou topic, sunt alte variante, incepand cu folosirea Search-ului

Acest topic trateaza problemele specifice GTI-ului. Era atat de greu de gasit?! 

 

Am sters toate posturile offtopic, rog insistent respecta Regulamentul. Urmatoarea abatere va duce la inchiderea topicului

 

Warned!

Modificat de dudu
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Salutare baieti,

 

vin cu o nouatate si anume noile mele jante de iarna :D sunt R16(din motive de confort si siguranta la franare pe timp de zapada) 7J si ET50. :)

Urmeaza si un set de cauciucuri noi Continental(sunt pe vine).

 

Sper sa nu-mi stearga dinnou domnul moderator "dudu" si acest topic din considerente  "off topic" ca vad ca si ce am postat legat de cam-follower nu mai este, in fine :|

 

Capacelele de la jante o sa vina unele noi cu VW, argintii cu fundal negru :D

 

Numai bine si grija la volan :P

 

post-125783-0-84740800-1382554849_thumb.

Link către comentariu

Hai cu pozele alea cu masina, ca de mai bine de o saptamana a fost vreme frumoasa in Timisoara.  :soare:

Link către comentariu

intrebare rapida - distanta de franare (chit ca e pe asfalt, pietris, zapada) nu e invers proportionala cu suprafata anvelopelor?

Altfel spus, nu franeaza masina mai repede cu roti mai late?

De ce umbla prin popor vorba "imi iau roti pe 16 de iarna ca sa franeze masina mai bine"?

Link către comentariu

Corect ce spui tu, dar nu in totalitate, pe ZAPADA se schimba total  discutia, tine de fizica ;) zapada mare (sa spunem 10 Cm) da ? cauciuc cu suprafata mare 225 sa spunem da ? masina de 1,5 t se afla pe o suprafata totala  225*4=900 mm da ? roti mai mici 205 de ex 205*4=820mm

Greutatea masinii apasand p o suprafata mai mica de contact cu suprafata de rulare se afunda mai mult in zapada cu posibilitatea de a ajunge la cum spusi tu asfalt pietris etc =? aderenta mai buna. s.a.m.d.

 

E un exemplu general ce l-am dat rapid printre randuri si in timp c ma uit la meci :))

 

Bine daca e zapada d 1m ..eti pa cu orice :))

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Cum am invatat la fizica, forta de frecare este F=µN (µ-coeficient de frecare, N-apasarea normala). Deci teoretic, suprafata de contact nu conteaza, ci doar cat de alunecoasa e suprafata de contact si masa obiectului in miscare. Pe o sosea acoperita cu zapada tu ai un "µ" f mic si deci poti avea masa unui 747, tot te vei duce ca pe patinoar. Prin urmare vrei sa ajungi la asfaltul de dedesubt care are un "µ" semnificativ mai mare. Si vei face asta mult mai usor cu un cauciuc subtire decat cu unul mai lat. Pe acelasi principiu merg si cei din raliuri (unde vei vedea anvelope extrem de subtiri si cu tinte).

 

Dar aici trebuie luata in considerare si viteza de rotatie a rotii. La viteze mici de rotatie, gen mers cu 5-10km/h, in mod evident si diferentele intre un cauciuc de 205 si unul de 225 sa zicem, nu vor fi atat de mari.

 

Poti cauta pe YT filmulete cu filmari slow-motion ale rotilor masinilor de raliu, unde poti vedea pe viu fenomenul. :)

 

PS: Scuze de lectia de fizica, m-am gandit ca e mai usor de inteles.

Link către comentariu
  • Administrator

Aceste discutii, desi foarte interesante, nu isi au locul in aria asta. Rog luati in seama acest fapt

2. Off: cautati pe youtube curse din trofeul Andros. Distractie pe cauciucuri ca de Tico

Sent from my Note2 using Tapatalk

Link către comentariu

Salutare baieti,

ieri am schimbat si termostatul :). Drept urmare pana acum de cand am cumparat masina(99.000km) am facut urmatoarele modificari(imbunatatiri):

-Kit distrbutie+pompa de apa;

-Ulei +filtru;

-Cam-follower;

-Furtun Vacum(model nou);

-Jante R16 Autec(pt iarna);

-Anvelope noi Continental Winter T850;

-Termostat (schimbat ieri, picase o treapta;

Acum masina are aprox. 105.000km.

 

si acum umeaza o rugaminte a mea, daca stie cineva in TIMISOARA sau pe langa Timisoara, ARAD, DEVA, ORADEA...nu as merge mai departe..

cineva care ma poate ajuta sa cumpar si sa montez un PCV FIx  si un CatchCam, mi-ar fi de mare ajutor !!

 

Va salut pe toti si Enjoy your cars! ;)

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Pentru PCV fix, bsh, poti apela la Alex ZZtuning,daca nu ma insel are pe stoc,iar de montat il poti monta chiar tu,nu e mare inginerie. Frumoasa masina,sa ai grija de ea si bafta la modificari( daca ai in plan).

Link către comentariu

@golfix  -- din ce am auzit....despre Alex ZZtuning..nu au fost lucruri tocmai bune.. nu stiu ce sa zic...si mersi de urari :D

@The_Ego -- motivul pentru care vrau CatchCan este ca prin arderea combustibilului se produc niste mici impuritati care in timp se depun pe motor...supape, axu cu came..s.a.m.d. ...si daca tot vreau sa-mi pun un PCV Fix...mi-ash lua unul cu iesiri de CatchCan, ca impuritatile sa se adune acolo...si sa-l golesc din cand in cand.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

My Bad ! :D


Salutare,

intr-un final am reusit sa fac ceva poze la repezela, i-mi cer scuze de calitatea lor dar au fost facute cu un amarat de telefon  :( ,maine poate fac si la interior ca azi am uitat  :D

 

si inca o tura :)

post-125783-0-67797100-1382899213_thumb.

post-125783-0-97791700-1382899223_thumb.

post-125783-0-51349300-1382899235_thumb.

post-125783-0-74230900-1382899272_thumb.

post-125783-0-24032200-1382899276_thumb.

post-125783-0-99431300-1382899279_thumb.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Da, sunt jantele de iarna, am poza cu ele mai sus ;) in pagina 3 , sunt ALUTEC , nemtesti, f usoare si ff solide.. nu stiam asta inainte sa le cumpar :D

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salutare baieti,

 

ultimile achizitii pt masinutza :D

 

in seara asta le-am si pus pe masina arata super mishto.

 

La inceput mi-a fost teama unpic...ca totusi credeam ca am dat prea mult pe ele la reprezentanta..dar cand le-am vazut...mi se pare ca fac toti banii :))

post-125783-0-24890800-1386187011_thumb.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Foarte frumoase covorasele. Cat au costat si dupa ce cod le-ai comandat?

Link către comentariu

Multumesc :) 

pe masina arata si mai bine :D

Setul a costat rotunjit 400 RON.

Codul : 1k1061550HB041  

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!