Jump to content

VW Golf MK5 GTI


s3r61u

Postare recomandată

Acum m-am uitat atent la buza exterioara a jantei si intr-adevar sunt de 18". La prima vedere eram convins ca nu sunt mai mari de 17"

Link către comentariu
  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • s3r61u

    179

  • golfix

    47

  • B_490_RZV

    26

  • saibot

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cu riscu de a primii ceva injuraturi imi exprim parerea :D Sincer jantele sunt din alt film,nu se potrivesc deloc cu masina, imi plac mai mult cele originale pe 17.

Link către comentariu

Sincer la fel mi se pare si mie.... Parca nu se potrivesc

Link către comentariu

Multumesc de aprecieri ;) injuraturi...de ce ?! Trebuie sa ai doar gusturi bune ca sa-ti placa modelul asta de jante :P mai ales pe un GTI negru :)

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Mie imi pare ca jantele sunt un model diferit/aparte fata de majoritatea jantelor OEM/aftermarket. Asta este un mare plus din punctul meu de vedere.

Pe langa asta, jantele nu sunt no name-uri sau copii chinezesti.

Fiindca nu am studiat artele plastice si fiindca nu am nici diploma de automotive designer, mie imi place si cum vin pe masina. :)

Sa ai grija la parcarea laterala, ca este pacat sa atingi buzele jantelor, 225 pe 8J fiind destul de expuse din punctul meu vedere (chiar cu protectia de janta).

Ca sa completezi aspectul masinii, poti sa te gandesti mai tarziu si la o suspensie reglabila si cat de cat de calitate. Nu ceva extrem de jos si nici ceva din zona Taiwan-ului. Ar trebui sa ofere un plus si la dinamica fata de suspensia standard, care este proiectata cat se poate de bine fara a depasi bugetul. Si nici amortizoarele nu mai sunt noi, ca sa-ti para rau ca le pui la pastrare (nu vanzare).

Acuma tu sti cat de mult ai de gand sa pastrezi masina asta sau cat iti doresti sa bibilesti la ea.

 

Jantele de 17 originale le-as pastra pentru sezonul rece. In felul acesta poti sa revi oricand la aspectul OEM (vara/iarna). Zapada vede 10% din timp (poate nici atata), in rest circula pe uscat/ud, iar latimea 225 vs 205 aduce un plus de stabilitate/aderenta. Talonul de 45% este suficient cat sa nu ai probleme (doar cu craterele poate, unde nu ai scapa nici cu jante de 15, daca tii mortis sa le iei in plin).

 

De obicei posesorii de masini se impart in 3 categorii (cu cateva exceptii) cand vine vorba de jante:

- OEM+ (vara, iarna)

- jantele originale vara, ceva mai mic si mai ieftin iarna

- jantele originale iarna, ceva aftermarket care le plac lor pentru vara

Nici o categorie nu intelege celelalte doua categorii. :)

Din ce categorie faci parte ar trebui sa decizi singur. Este in regula si daca in timp iti schimbi conceptia si implicit categoria. :)

Modificat de volvol
Link către comentariu

Jantele aftermarket alese cu grija si bun gust arata demential pe unele masini,insa sa pui janta cu buza egala fata-spate(sau doar cu buza) pe un golf 5 GTI nu consider ca se potriveste,este parerea mea. Nu zic ca modelul este urat,pe alte masini probabil ar pica mai bine. Iar colegul Sergiu cu siguranta nu se supara la cele auzite,important este sa ii placa lui si nu sa plece urechea la ce zic altii. :icon_thumleft:  :blah_:

Modificat de golfix
Link către comentariu

Pana la urma e vorba de gusturi, si ce iti place tie pe masina ta.

 

Mie imi plac jantele, dar nu cred ca se potrivesc pe G5, pentru ca au multe unghiuri drepte, iar masina nu are nici unul, ar merge foarte bine pe un G7, ar fi mers mai bine niste OZ Ultraleggera daca iti plac jantele cu spite, de asemenea, ar merge sa le dai alta culoare, ceva mai inchis, un gunmetal.

 

Daca ar fi sa inlocuiesc jantele OEM, eu as merge pe BBS Super RS, e un plan de viitor pentru mine :)

Link către comentariu

Salutare !

 

M-am hotarat ! Vreau un upgrade la frane...deci franale de R32 :)...prin urmare..cer si ajutorul vostru.

 

Caut un set COMPLET de frane R32 ...asa ca va rog  frumos, daca auziti sau stiti , vedeti pe vre-un site sa-mi dati de stire :) bineinteles ..din punct de vedere functional vreau sa fie impecabile, daca sunt si vizual cu atat mai mult.

La frane se va adauga un set de furtune metalice..inca nu stiu care..nu stiu care e diferenta intre Goodridge si Hell...

 

V-as fi indeplin recunoscator!! :)

Implicit daca o sa fac asta franele mele stock de GTI se vor pune la vanzare.(spun asta ca iau si varianta unui schimb cu franele de R32 plus difernta din partea mea).

 

Apoi urmeaza evacuarea.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salutare !

 

Ajutati-ma va rog cu ceva :) si anume :

caut furtune metalice, Goodridge sau Hel, petru MK5 GTI, din ce am mai citit pot fi unele probleme la prindere...ia apoi..nu ma pot hotari care din cele doua marci ar fi mai ok(din ce am citit par a fi la fel),..

iar in ultimul rand, nu gasesc de unde sa cumpar...aveti voi va rog un link direct de pe undeva? fiindca  de ex, am rasfaoit site-ul celor de la HEL intr-una si efectiv nu gasesc furtunele respective pt mk5 gti...apare doar o optiune si atat...sincer nu vreau sa risc sa le comand si sa nu se potriveasca pe masina mea..

deci..ceva indicatii directe mi-ar fi de mare ajutor :) mai ales daca sunt de pe aici din Romania..

Iar la Lichide de frana:  - Motul RBF600 sau 660 sau Castrol SRF ? pareri ?care dintre ele ? :) ... de cati litri e nevoie...si de pe unde? intreb de pe unde in ideea sa nu fie contrafacute....

Multumiri !! :)

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

eu am Goodridge cu motul rbf660, sunt multumit. 

vezi si alte pareri.

Link către comentariu

de potrivit se potrivesc dar daca treci la franele de R32 vezi ca iti trebuie alte suruburi de prindere pe etrier, difera pasul surubului care vine legat pe conducta, poti sa comanzi de la Nadir(boosted.ro) sau de la racking nick furtunasele

Link către comentariu

de potrivit se potrivesc dar daca treci la franele de R32 vezi ca iti trebuie alte suruburi de prindere pe etrier, difera pasul surubului care vine legat pe conducta, poti sa comanzi de la Nadir(boosted.ro) sau de la racking nick furtunasele

franele v-or fi de S3 ..ma gandesc ca sunt aceleasi ca si cele de r32..sau ?

Mai sunt si alte diferente in afara de suruburile de prindere pe etrieri? fata de cele OEM de GTI.

Poti sa-mi dai te rog un cod de piesa pt acele suruburi ?

Mersi !!

 

 

@Bogdan:  multumiri si tie :)

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Discurile se potrivesc perfect !

Nu e nicio diferenta, 57,1 este diametru gaurii centrale a butucului, dar discul se fixeaza pe butuc in sine !

In cuncluzie nu conteaza daca gaura este 66,5 sau 57 mm.

 

Asta ca si concluzie generala si pt restul lumii, poate ajuta pe cineva.

Ca sa vorbim in fapte nu din auzite...fiindca mie sincer nu mi-a fost totuna..

 

@quattro, te-am intrebat pe PM(cand ai spus ca nu se potrivesc) daca stii sigur ? daca ai mai montat ? nu ai mai spus nimik...sincer nu mi-a fost tot una...credeam ca spui din experienta in fine.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Colegul Cogdao, a avut frane de s3 si gaura centrala de la disc era de 66,6 deci da am vb din propia experienta !

Link către comentariu

Asta spuneam si eu, gaura este de 66 mm dar nu are nicio relevanta!

Discul sta pe butuc.

Oricum eu iti multumesc(sincer), probabil ai vrut sa ma ajuti si a iesit altceva, dar nah..  ;)

Link către comentariu

de potrivit se potrivesc dar daca treci la franele de R32 vezi ca iti trebuie alte suruburi de prindere pe etrier, difera pasul surubului care vine legat pe conducta, poti sa comanzi de la Nadir(boosted.ro) sau de la racking nick furtunasele

Nu reusesc sa dau de Nadir...de vreo saptamana.

I-am trimis PM si mail...inca nu mi-a raspuns..cred c-o sa iau de pe net furtunele..poate ma ajuta cineva cu sfaturi cu partea cu prinderea, ce porturi tre sa iau la furtune sa meraga direct prinse...

Sau poate ma ajuta cineva sa iau contact cu Nadir...

 

Mersi !!

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Posibil sa fie plecat in tara natala Nadir :) Ai cumparat franele pana la urma sa inteleg ...Nu au venit si cu furtune sau vrei upgrade la metalice ?

Link către comentariu

Am reusit sa iau legatura intr-un final cu Nadir.

Franele le-am cumparat, sunt la mine de 1saptamana, astept acum sa-mi vina furtunasele Goodridge de la Nadir cu pasul de GTI.

Lichidul de frana l-am comandat Motul RBF660, pana la urma 1,5L

La frane inca n-am apucat sa le fac poze sa le pun, dar cu prima ocazie, sper weekendul acesta, le pun si pe forum.

 

Fusco, mersi inca odata pt informatiile de pe PM  :)

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

...si a inceput procesul de Up la frane de S3. :)

Primul pas, au ajuns furtunasele de la Nadir. Furtunase pt etrieri de S3 cu pasul de GTI.

O sa pun pozele si cu franele toate mai pe seara.

post-125783-0-88734900-1431336643_thumb.

Link către comentariu

Sa-mi zici si mie te rog aici sau pe privat la cat te-a ajuns tot ce inseamna frane de S3,adica de la discuri,etrieri,port etrieri,furtunase si tot,multumesc!

Link către comentariu

Da..pai in mare pana acuma au fost asa:

Franele de S3- 590Lire= aprox 820 Euro; -luate din UK.

Futunase - 150Euro;

Urmeaza lichidul de frana undeva pana in 40-50 Euro;

Plus manopera.

Link către comentariu
quattro3001

Ai cumparat noi franele? Pentru ca mi se pare foarte mult!

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!