Jump to content

VW Golf MK5 GTI


s3r61u

Postare recomandată

Mersi Bogdane ! :)

 

Legat de tipsuri vreau sa le schimb deoarece..partea ce se vede, buzele acelea ce ar trebuii sa fie rotunjite sunt mancate...de timp si noxe.. :) si-mi stau "pe cap" ca nu se vede frumos...si luciul a cam disparut de pe tips-uri...iar fusta de R desii arata bine..nu o sa-mi pun fiindca vreau sa pastrez identitatea masinii de GTI.

Dar ma tenteaza un Golf R :D (defapt ceva cu tractiune integrala :lol: ) ...desii..si GTI-ul sta mai mult in curte decat plimbat...fiind a 3-a masina pe care o folosesc..iti dai seama...

Modificat de s3r61u
Link către comentariu
  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • s3r61u

    179

  • golfix

    47

  • B_490_RZV

    26

  • saibot

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poti sa incerci cu o reconditionare la tips-uri inainte de a le schimba, un Menzerna metal polish, Sonax Chrome, Autosol Aluminium polish...etc, produse sunt destule  :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 2 months later...

Salutare tuturor !

 

N-am mai scris de foarte multa vreme in topic fiindca masinuta a stat cuminte in "barlog" si a "hibernat"   :D pe timp de iarna.

Weekendul viitor, m-am hotarat c-o s-o scot...nu mai am rabdare..deja este foarte cald afara..deci..."se cere". 

de asemenea si anul acesta se preconizeaza niste investitii destul de solide.

 

Pentru inceput voi sari cu o unitate in sus la toate marimile rotilor...de laR16 de iarna voi trece la R17, iar pt vara voi pune R18 desii anvelopele de iarna pe r16 sunt ca si noi, nu au cam vazut decat garajul..au fost trecute deja la vanzare.

Legat de noile jante pe R18...am vrut EXPRES marimea R18/8J ET45 sau 48 ...credeti-ma nu e usor deloc sa gaseti... unele cat de cat bune la un pret realist(aici ma refer la cele SH)...am intampinat probleme de genul ..ET-ului nu prea potrivea,..ba a J-ului ..etc etc..timp de 3 luni de zile tot caut Jante...daca stiam de la bun inceput..ca n-o sa gasesc luam direct noi si gata..fara stres fara batai de cap..

 

Drept si prin urmare m-am hotarat sa-mi cumpar un set nou de la OZ exact pe dimensiunile dorite de mine :) ..sunt pe drum, teoretic maine o sa ajunga...deci poze maine.

Deasemena o sa le imperechez cu niste mega "bunaciuni" deasemena noi,  Continental ContiSportContact 5..din punctul meu de vedere "Continental are the best!"(cu exceptia celor profesionale dedicate curselor).De zece ani de zile tot invart marci de anvelope ..si sincer...Continental nu m-au dezamagit(fie vara dar mai ales Iarna...pe Passat- si ma gandesc ca pe o masina mica sunt si mai ok)...si am continuat sa pun pe toate masinile(strict parerea mea).

Anvelopele s-ar putea sa intarzie..eu sper sa vina si ele pana vineri...poze cand ajung :)

 

In plan sunt multe...la frane..discu+placute+ furtune metalice + lichid de frana.+++poate revopsire etrieri..desii..inca au vopseau originala..si ma gandesc oricum este acuma..tot e mai buna decat una AM...mai trebuie sa ma hotarasc la marca produselor si la bani :D

Apoi o evacuare..si cine mai stie ce.

Asta ar cam fi planul p anu asta..acuma..vedem ce iese..

 

Dar ca si start usor...o sa-i schimb "vederea" poza attach.

 

Numai bine, sanatate si cat mai multi multi km cu "ale voastre" ! :beer:

post-125783-0-17092800-1424874484_thumb.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Ce model de jante ai ales? Sa inteleg ca nu iti prea plac cele OEM GTI pe 18 . Am si eu anvelopele pe care le-ai comandat si sunt foarte multumit de ele...au deja 2 veri si sunt foarte bune...le-am avut de noi si am fost f multumit. La fel si pt iarna, am luat Conti TS 850 noi, pe 16...am fost iarasi foarte multumit.

Link către comentariu

nu neaparat ca nu-mi plac, am vrut sa fie 8J jantele, cele OEM sunt 7,5J.

 

modelul de jante cumparate este acesta:

68d30a9594728bc39aa24be94b319d21_full.jp

 

am eu ceva cu "spitzele" ..i-mi plac :D

 

si DA anvelopele sunt incredibile !

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Nu stiu de ce te-ai fixat pe latimea de 8 si in special pe ET45. Puteai sa mergi cu ET-ul pana la 50 fara probleme.

Link către comentariu

ET45-48 este ce trebuie pe 8 J la Golf,chiar si coborata masina.Da un aer mult mai sportiv,mai ales GTI-ului care daca ii bagi rotile inauntru arata ca un biscuite :)

 

Pe mine nu prea ma conving jantele,au buza putin cam lata pentru un golf,mai ales GTI,din punctul meu de vedere trebuie o janta cu aspect sportiv,fara buze. Dar fiecare cu gusturile lui :P  Poate reusesti sa ma convingi ca ma insel dupa ce le montezi. Asteptam poze  :icon_thumleft:

 

LE: http://www.ozracing.com/car_wheels_brands/MSW.aspxnu am reusit sa le gasesc pe configurat,vroiam sa vad ce caracteristici au :)  De unde le-ai achizitionat?

Modificat de golfix
Link către comentariu

Alex, jantele le-am luat de la Daniel, e si el din Bucuresti, distribuie in majoritatea oraselor mari din tara, din cate am inteles este singurul reprezentant/distribuitor/asociat OZ din Romania de vreo 12 ani...are si un site destul de bine cunoscut..dar nu stiu daca se considera reclama sa nu pe forum..deci nu risc sa primesc restrictii daca-ti spun site-ul.

Modelul din cate am inteles a fost o editie limitata si s-a fabricat doar o perioada de timp..de aceea nu-l mai gasesti pe site(in momentul de fata nu se mai produc) foarte greu l-am gasit..eu l-am vazut doar in ceva poze pe google si l-am intrebat pe Daniel daca-l are..din fericire, mai avea..doar 1 set p 18 din cate am inteles.

PS: cu buza lata am cautat, mi se par mai "manly" solide, agresive. :)

@Ego

Alex a subliniat destul de bine de ce 8J(mai putin partea cu biscuitele) ..plus inca ceva avantaje...dar cred ca am mai avut discutia asta :) singurul dezavantaj din punctul meu de vedere..sunt drumurile din Romania :D..la jantele pe 18 si nu numai...sunt si eu foarte curios acum sa vad cum se comporta in mers(n-am mai avut pe GTI jante de 18 pana acum).

Dar daca Alex si-a pus roti de 19 si mai si coboara masina..eu cred c-o sa ma descurc cu cele de 18 :D

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Crede-ma ca nu regret jantele pe 19,chiar nu se simte mai rigida decat cu 18,se simt putin mai grele,si cu siguranta afecteaza mai tare bucsaraia,dar in rest...

Link către comentariu

Asteptam poze cu jantele pe masina!

Sa le folosesti sanatos

 

Mersi de urari ! :)

Cu siguranta o sa postez...sa mai zica unu altu cat sunt de nashpa, sau ca sunt gresit alese sau ce usor se sparg :)))

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Mersi !

Sincer nu stiu o sa vad cu arata si cu unele si cu altele... :)

Link către comentariu

Urmeaza :) am amanat sa scot masina din garaj fiindca am inteles ca pe aici mai urmeaza cateva zile de semi ninsoare ..dar nu mai am rabdare ..:D

Link către comentariu

la noi sunt 14 grade  si soare :P nu mai urmeaza nici o perioada de semininsoare :)

Link către comentariu

@Alex S-ar putea si la voi pe vineri sambata :) o lapovitza.

 

Vreau sa-mi cumar un set de capacele pt prezoane...aveti idee de unde sa pot cumpara dar fara sa platesc transportul ? :D ..fiindca, transportul ma ajunge aproape cat valoarea lor...

Dar nu dinalea negre..ca arata ca naiba alea..

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Sper pe sambata sa ajung sa le montez si pe ele...

si e pentru prima data cand nu am fost multumit de portbagajul Passatului :)) ...nu mi-au intrat calumea nici jantele (decat doua) nici anvelopele(cu greu 3)...desii e imens...oricum hatchback rulles, te poti folosii mai mult de spatiul lor..in fine..o sa revin cand le montez :)

 

Cu ocazia asta cred c-o sa pun rotile OEM R17  de GTI la vanzare..inca nu m-am hotarat...sunt impecabile si ele si  parca nu ma lasa sufletul sa desperechez masina de ele... :D

post-125783-0-74341500-1425498328_thumb.

post-125783-0-45508000-1425498329_thumb.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Cele OEM nu raman pentru sezonul rece? Cred ca eu asa as face. Dar nu este masina mea.:)

Link către comentariu

Asa am zis si eu initial c-o sa le pastrez pt iarna..dar mi-e teama sa nu le "sifonez" desii merg destul de atent.. fiinca sunt impecabile acum... inca sunt nehotarat :D

Te-ai mai gandit ce faci cu evacuarea ?  :lol:

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!