Jump to content

VW Golf MK5 GTI


s3r61u

Postare recomandată

ok, Alex, am sa-ti trimit, dar vreau sa vad exact  codurile, si-ti mai dau ceva detalii in PM...short storry long sunetul reapare dupa maxim o luna :) am mai vb cu ceva baieti si cam acelasi rezultat :)  dar totusi e recomadat sa schimbi...si daca ai "finantze" se schimba si variatorul..aniway detalii mai multe p PM.

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • s3r61u

    179

  • golfix

    47

  • B_490_RZV

    26

  • saibot

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salutare !

 

Un "refresh" ..ca nu se mai poate cu ploile astea...

 


Plus, urmeaza un PCV Fix :) ..intr-un final :)

post-125783-0-99444900-1404471320_thumb.

Link către comentariu

Salutare,

 

vin la voi cu o intrebare :) si anume...

 

vreau sa schimb bujiile, vreau sa pun NGK Iridium(din cate am inteles sunt cele mai bune) ..dar nu stiu care anume...adica ce clasa...cat de "reci" sa fie? Clasa 6, clasa7, 8 ...masina mea este stock...

 

Mersi !!

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Sunt bomba cu motoarele, daca am un  1.4 16v Golf 5 motor BCA si la mine trebuie sa curat ce a curatat s3r61u ? Daca da, un pret prin pm sau aici ... ????

Link către comentariu

@Alex Mersi :)  - daca nimeni n-a mai pus si alte varianta inseamna ca 6 este :D

 

@InSecret - la MPI-uri...stiu ca se depune calamina pe supape...deci cam la 100k km...ar fi ok daca i-ai elibere "caile respiratorii" :P


A venit !! :D

 

PCV-Fix si Boost Tap 

 

Urmeaza deseara in parcare sa-i fac montarea :)

 

Mersi Cristi_407 pt PCV

 

Intrebare(pentru cei ce au mai facut treaba asta) ...trebuie pusa ceva picatele de vaselina la orificile furtunului si al capacelului ?... garnitura valvei PCV aceea portocalie trebuie neaparat schimbata si ea ?

post-125783-0-17543900-1404906270_thumb.

post-125783-0-58567000-1404906276_thumb.

post-125783-0-37327500-1404906280_thumb.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

fara suruburi a venit...alea tre' sa le cumpar :))

 

vezi tu Alex..ca si tu tre' sa-ti pui :)) daca nu mai vrei calamina cu polonicu p supape :P

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

uleiul ajunge in continuare in admisie stai linistit,ajunge prin rear pcv in turbo,care il baga inapoi pe admisie,tu nu ai anulat pcv-ul complet,decat o parte din el.

Link către comentariu

@Alex  Pai si atunci de ce sa mai schimbam PCV-ul ...cu FIX-ul ?? ... :| ..ca din ce spui tu...acum v-or fi depuneri pe paletii din turbo...mai rau


...Gata, l-am montat ... DAR ..am mici indoieli despre cum esanseaza...se vede in partea stanga a PCV-ul daca te uiti atent garniture...in partea dreapta nu..am pus ceva poze...e ok ??

post-125783-0-28441100-1404929912_thumb.

post-125783-0-61000500-1404929912_thumb.

post-125783-0-97174400-1404929912_thumb.

post-125783-0-31450600-1404929913_thumb.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Ca sa nu il mai sparga presiunea creata de boost,l-ai schimbat fara sa stii care este rolul lui?  Atunci cand intra pe boost,ca sa nu intre presiune in capacul acela de deasura motorului,unde sunt bobinele( valve cover se numeste) pcv-ul inchide o supapa in el,cand se sparge acea supapa,faci presiune in capacul de sus,cedeaza garnitura,da cu ulei pe la bobine,si pierzi boost. Nu ai observat ca mai ai un furtun care isi mentine cursul firesc?

 

Ajunge si ulei in admisie,dar nu ai anulat complet acest efect negativ,pentru ca nu ai montat catch can,o ia cu totul pe celalalt furtun :)))

Modificat de golfix
Link către comentariu

Nu Alex...nu l-am schimbat fara sa stiu d ce-l schimb..nu stiu de unde ai inteles tu asta..dar in fine...doar subliniam ca din cum ai pus tu problema ..pare a fi mai nociv, dar poate ti-am inteles eu exprimarea gresit.

Problema e alta ...cu distanta aceea mica...daca a mai pus cineva...si a observant acelasi lucru ?..in mod normal..ar trebuii sa tina garniture aceea ...ca nu sunt presiuni f mari acolo..dar nu-mi palce deloc cum arata..in poza cu zoom

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Nu este mai nociv,este un plus,insa nu spune ca punand acest pcv fix,ai anulat depunerea pe supape,pentru ca ai anulata doar in proportie de 20-30% poate nici atat. 


nu stiu ce sa zic,tie iti pare ca nu e strans bine? schimba suruburile intre ele

Link către comentariu

sunt stranse..cred ca daca le strang mai mult pocnesc...si le-am si pastrat si pozitiile initiale..poate se mai.."lasa" se mai muleaza...sper..

Si o poza mai cu zoom

post-125783-0-95997600-1404932114_thumb.

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

Alex are dreptate....pt a scapa de rear pcv trebuie sa il faci sa rasufle in atmosfera. Ii faci o garnitura metalica fara gaura conductei metalice a rear pcv si apoi sus, pe capac pe acel stut pui un furtun care va elimina gazele sub motor undeva...

@ s3r61u : de ce nu ai discutat cu Alex APR acest aspect...te lamurea si iti modifica el din vechiul pcv un pcv fix...si eliminai si rear pcv...totul la jumatate din acest PCV fix

Link către comentariu

@Catalin  din pacate cand am fost la Alex..am omis asta..nu stiu de ce..eram si presati de timp..am si stat la el in garaj vreo 19 ore ...cu verificatul masinii la sange ...si da..din pacate am uitat amandoi...probabil de la oboseala...

Link către comentariu

@s3r61u si cu cine sa vorbesc ? Cunosti pe cineva ? am deja 200k si sigur nu s-a facut pana acum.....

Link către comentariu

ai schimbat si garnitura de la PCV? ca si la mine pana sa schimb si garnitura mai scapa un pic de ulei

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!