Jump to content

VW Golf MK5 GTI


s3r61u

Postare recomandată

Salutare tuturor,

 

sunt si eu un "newcomer" pe acest forum, acest lucru se datoreaza faptului ca sunt proaspat proprietar al unui VW Golf5 GTI, pot sa spun ca este "My dreamcar"  :D , din pacate n-am avut resursele financiare necesare pt a cumpara un GTI nou si prin urmare am cumparat unul SecondHand..bineinteles(ca tot romanul  :D ) din Germania.

Masinuta este din 2005 si km la bord cand am cumparat-o avea 99.800, spun eu destul de putini pt germania, dar si in pret s-a vazut asta  :)), am ajuns cu ea dupa toate taxele numaere, impozite,(schimbat distributie cu pompa de apa + ulei plus filtru...asa ca sa fiu eu sigur  :D ) Timbre de mediu... pe la 12K ...nu stiu inca daca e mult sau putin dar adevaru este ca cititnd pe forum le dau dreptate celor care spun ca atunci cand se dau jos din masina inevitabil cobori cu zambetul pe buze  :).

Probabil ca toti cunoste-ti datele si porformantele unei astfel d masini stock dar pt cei care nu stiu un scurt istoric :

 

 VW Golf 5 GTI - 200CP;

             CUPLU - 280Nm in intervalul 1800rpm-5100rpm

     GREUTATE - 1502 Kg (destul de "plinuta" spun eu)

 

Drept urmare pe viitor am sa mai postez impresii despre masina si nu numai, poate despre ceva "imbunatatiri". 

 

Multa bafta la toti si atentie la volan

 
Link către comentariu
  • Replies 460
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • s3r61u

    179

  • golfix

    47

  • B_490_RZV

    26

  • saibot

    17

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, am sa pun, dar pana acum n-am pra avut timp de poze :D , mai mult in ea am stat daca am intelegi :))

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos.

 

Primele "imbunatatiri" pe care le poti face este sa ii schimbi cam follower-ul si un pcv fix.

Atea nu vor aduce cai putere dar te vor ajuta sa-ti pastrezi zambetul.

Link către comentariu

bine ai venit pe forumul VW si sa te bucuri de ea. 1500kg are? cam grea, ar insemna ca R-ul ajunge spre 1700kg, ceea nu prea cred, din cate stiu in carte scrie ceva in jur de 1350kg... :icon_confused:

Modificat de mik15
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos!

Cupra mea are 1450 kg in talon.

 

 

De imbunatari e loc destul :D 

Modificat de Bebeee
Link către comentariu

Multumesc mult la TOTI !! Pentru urari :) Calduroasa primire :D

 

@ mik15

@BeBee  ,da..greutatea ei in Talon este de 1502 Kg... de asta ma miram si eu, ca anterior am avut tot un Golf 5 dar de 1.6 MPI care avea 1280Kg. Poate sa fie din cauza ca acum motorul este mai mare, + turbina...plus toate cele ce le leaga :)

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

mda, curios, conform carfolio(nu stiu cata acuratete are informatia) e asa:

 

2004 GTI DSG  MKV 3 usi - 1355kg

2009 Golf R DSG 3 usi- 1466kg

2009 Golf GTi DSG 3 usi - 1339kg

2013 Golf GTi DSG 3 usi - 1370kg

Modificat de mik15
Link către comentariu

Depinde de echipare. Trapa,tipul de scaune, airbaguri, etc vor aduce ceva kg in plus. Octavia mea are 1520 in talon...

Link către comentariu

Felicitari pentru o alegere foarte buna! Hai cu poze pentru ca "this topic is useless without pictures"!

Link către comentariu

bine ai venit pe forumul VW si sa te bucuri de ea. 1500kg are? cam grea, ar insemna ca R-ul ajunge spre 1700kg, ceea nu prea cred, din cate stiu in carte scrie ceva in jur de 1350kg... :icon_confused:

Golf R 2011 DSG 5 usi - 1540kg

Link către comentariu

@xht20, cu tot cu motor sau fara? :P Glumesc!

 

Vrem poze, sa iti admiram masinuta cum trebuie... S-o stapanesti sanatos.

Link către comentariu

Salutare tuturor, multumesc mult de urari ! :)

O scurta poza facuta in dimineata asta, urmeaza si altele dar cand va fi parcarea mai goala   :))

 

post-125783-0-37877900-1379404092_thumb.

Link către comentariu

Sa ai parte de ea!

Cati mai multi km fara incidente!

:)

Modificat de Rujjuman
Link către comentariu

Salutare fratilor,

am si eu o intrebare :), legata de Golf5 GTI, dupa cum se stie are discurile de frana,pe fata cel putin, mai mari decat o varianta mai low power, intrebarea mea este daca se potrivesc jatele de 16" pe ea, deocamdata am doar d 17" si m-am uitat mai atent la discuri si am ceva temeri ca n-ar intra cele de 16" sau si daca intra, poate nu se aerisesc suficient discurile.. intreb deoarece vreau sa-mi cumpar ceva pt iarna fiindca n-am nimik :( doar roti d vara

 

Multzam  ! :)

Modificat de s3r61u
Link către comentariu

@Rujjuman  ms de urari ! :)

 

@The_Ego ms de sfat :)

esti sigur de asta ?! :D intreb ca vreau sa fiu foarte sigur ca trebuie sa-mi cumpar si jante si cauciucuri(in talon adevarat scrie si de 16" dar mi s-a spus de catre cineva ca cica depinde si de model :| )...le-ash cumpara noi ..si e ceva investitie, ca nu apoi sa ma pun sa le montez si sa nu mearga :))

Link către comentariu

Intra 16" fara probleme. Chiar si 16" de tabla asa ca nu-ti face probleme

Modificat de Rave
Link către comentariu

Salutare baieti,

vreau sa va intreb c parere aveti despre "Seafoam" cat de buna este si cat de bine curata supapele motorului(pe langa restul, injectoare conducte,etc) ?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!