Jump to content

Carburator dublu-corp


miltisus
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am deschis acest topic pentru ca sunt usor nelamurit. :D

Pe gof am motor benzina de 1600 si carburatorul din imagine.

Dat fiind faptul ca carburatorul in cauza e foarte dereglat, cativa prieteni mi-au sugerat sa pun un carburator dublu-corp de Scirocco. :D

Acum intervine nelamurirea mea: Se potriveste? Ce modificari ar trebui facute? Ce implicatii ar avea un dublu corp(putere/consum)? Unde gasesc?

:D

Sper ca ma veti putea lumina macar putin in toata povestea asta ...... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se gasesc rar carb dublu corp de scirocco incearca de golf 2 cu galerie cu tot vezi ca are nadir!de vanzare carb!vb cu el !sstie mai multe!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Original pe Mk1 cu motor de 1,6l au existat si carburatoare monocorp (75cp,consum 8 mediu) si dublucorp(85cp , consum 8.5-9 mediu).Tinand cont de planurile care ai zis ca le ai cu masina sfatul meu ar fi sa incerci sa pui la punct carburatorul existent sau in cel mai rau caz sa iei un kit de reparatie cenmax.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da miltisus......bine a zis xanu.......mai bine il faci pe cel care deja il ai pe masina....si sfatule meu...si eu tot la fel un monocorp SOLEX...care papa cam 20%....este cam fomist :beerchug: ...dar l-am pus pe roate cu niste garnituri noi si cu un meseriash pe cinste :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da miltisus......bine a zis xanu.......mai bine il faci pe cel care deja il ai pe masina....si sfatule meu...si eu tot la fel un monocorp SOLEX...care papa cam 20%....este cam fomist :) ...dar l-am pus pe roate cu niste garnituri noi si cu un meseriash pe cinste :P

Mersi mult pentru sfaturi.

Intr-adevar, m-am mai interesat si carburator+montaj+reglaj ma costa mult mai mult decat restaurarea celui vechi. :(

Apropo, din poza de mai sus, ce model de carburator e ala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult pentru sfaturi.

Intr-adevar, m-am mai interesat si carburator+montaj+reglaj ma costa mult mai mult decat restaurarea celui vechi. :)

Apropo, din poza de mai sus, ce model de carburator e ala?

Este 34 PIC 7. Gasesti la Al Padrino kit de reparatie la 40-50 RON - cel putin atit am dat eu pe el in toamna. Eu mi l-am aranjat si reglat la Competrol linga Cora.

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este 34 PIC 7. Gasesti la Al Padrino kit de reparatie la 40-50 RON - cel putin atit am dat eu pe el in toamna. Eu mi l-am aranjat si reglat la Competrol linga Cora.

Andrei

Mersi frumos. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva instructiunile de reglaj pentru carburatorul asta?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da!Ti-am spus ca am manual tecnic pt orice Mk1 benzina carburatie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau si eu instructiuni de reglaj pentru carburatorul asta. Ma mai intereseaza si o sectiune prin el daca are cineva sa vad unde ajung sztutzurile de vacuum.

Mersi,

Andrei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!