Jump to content

Volkswagen Golf 6 1,4 TSI 122CP DSG7


alex_agape94

Postare recomandată

Nah, oricum deocamdata sunt multumit de sistem. Ziceam doar informativ pentru ca oricum in viitor il voi schimba(cred?!).

Multumesc!

Link către comentariu

I-am facut programare masinutei mele la RAR tocmai pe 8 octombrie. Ce dracu asa mult de lucru au astia de la RAR de trebuie sa astept atat de mult pentru o inspectie care dureaza o ora?!

Link către comentariu

Oamenii sunt super profi deci sunt si super ocupati :P


Cum te descurci prin Iasi cu masinuta ?


Ce ai mai descoperit interesant pe la ea ?


Ai facut un Dovrovat cu ea sa vezi cum sta pe curbe ? Din ce imi aduc aminte drumul ala e foarte bun cel putin prin mai cand am fost si eu ultima oara pe acolo.


Modificat de Bwwlan
Link către comentariu

Deocamdata masina sta in garaj. Nu am mai scos-o la plimbare de vreo 2 zile... Astept sa vina tatal meu din germania cu arcurile stock sa le montez, pentru ca imi vine sa plang cand aud zgomote pe sub masinuta la craterele din Iasi... Legat de ea, o iubesc mai mult si mai mult ori de cate ori dau cu ochii de ea. Abia astept sa o scot la drum.

Pe viraje am testat-o de la toplita la poiana largului unde drumul e bun si am putut sa mai trag un pic de ea. Aportul suspensiei se simte foarte bine pe asemenea drumuri virajate, iar ca sa o compar cu Passat-ul, este super car pe langa el. Clar, la nivelul confortului, Passat-ul e rege. Iubesc ambele masini, insa Golful are acel "ceva", de aia am si cumparat-o :>

Link către comentariu

Azi cand am plecat de acasa, era stabilit ca plec cu Passatul in oras, cand dau cu ochii de garaj, ma intorc in casa si iau cheile Golfului. Made my day! :X

Link către comentariu

frumos Golf-ul, iar jantele si suspensia il fac sa fie deosebit. Nu le-as schimba, daca ii vei pune jante pe 15 cu suspensia normala va fi doar un Golf banal cum sunt multe altele, las-o asa pentru ca ii sta bine. Mergi mai cu grija si va fi ok, am tot auzit ca lumea din IS se vaieta de drumuri, chiar atat de dezastruoase sunt? Eu parca nu am mai vazut prin Ro drumuri proaste, cel putin pe unde mai merg eu din cand in cand...

Modificat de mik15
Link către comentariu

Jantele le voi lasa, voi schimba insa arcurile, doar sa fie putin mai inalta, pentru ca agat la orice intrare in parcare(ma refer la cele subterane).

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am schimbat arcurile! Nu am apucat sa fac o poza încă. Ca o părere, îmi place mult mai mult mașina acum, sincer. E cu mult mai confortabila, și îmi da și mai multa siguranță, în sensul ca nu sunt nevoit ca la orice bordura mai înaltă sa stau cu dinții inclestati ca dacă o sa o lovesc. Într-adevăr nu mai este asa de stabila, insa efectiv nu ai pe unde merge în România cu arcuri sport... Cel putin în zona Moldovei. Nu știu cum sunt străzile în Oltenia spre exemplu pentru ca nu am fost niciodată pe acolo. Am străbătut însă românia cam peste tot, și nu am mai vazut străzi atât de proaste cum sunt în Moldova... Nu știu ce vor iubiții noștri conducători sa facă. Revenind la masina, o ador:X. Nu puteam face o alegere mai buna, din punctul meu de vedere. Ador liniștea motorului.... Atunci când merg cu o viteza de pana la 50 km/h am efectiv impresia ca motorul este oprit, insa turometrul spune altceva. :)

Sent from my HTC Sensation XE with Beats Audio Z715e using Tapatalk 2

Modificat de alex_agape94
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Drum pana la Brasov si inapoi cu un consum mediu de 6,5l/100 km. Ma declar foarte multumit! :D

Link către comentariu
  • 1 month later...

Salut, acum am gasit si eu topicul de prezentare al masinii tale, plecand de la versusul Golf 1.4 vs O2 1.8. Vin si eu cu felicitarile pentru alegere! Ai facut foarte bine sa mergi in Germania, ai gasit o masina cu km putini, iar combinatia 1.4tsi/DSG este excelenta (si eu am trecut la asta de pe diesel). Masina imi place foarte mult, ai dat jumate cat am dat eu pe G7, o miscare foarte buna pe care as fi facut-o si eu daca aveam timp si daca nu as fi "obsedat" sa iau ultimul model de pe piata :) Next time poate o sa iau si eu masina "de un an" din Germania.

 

Sa o stapanesti sanatos, drumuri placute, sa o duci inapoi prin Europa de Vest si sa ne tii la curent cu stiri si poze despre masina.

Modificat de codz
Link către comentariu
  • 1 month later...

Traim in Romania... De ce naiba se leaga de masina mea si nu de mine?

Whatever... Ce fac acum. Mi se pare groaznic de adanca zgarietura, deci cu un polish nu cred ca iese.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

post-103762-13891329308932_thumb.jpg

post-103762-13891329458507_thumb.jpg

Link către comentariu

Imi pare rau de intamplare. Daca ai casco, o faci pe casco. Daca nu, in jur de 100E vopsire usa complet la un service decent.

Link către comentariu

Mi se pare adanca si mie , mai poti incerca la cineva care se ocupa cu detailingul sa faca un mic wetsanding(smirgheluire) si apoi un polish...mai atenueaza din zgarietura dar nu cred ca o scoate perfect ce ai tu acolo

Sent from my HTC One X using Tapatalk

Link către comentariu

Asta nu e tot...Ieri cand am vazut zagrietura din spate, eram atat de nervos ca nu m-am mai uitat si pe cealalta din fata. Da, ati ghicit. E la fel si acolo. Doamne daca il prind il calc in picioare!!!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Ai putea sa ma ajuti putin? Si eu visez la un golf VI, 1,4 TSI si tot sh din Germania. Poti sa imi dai un mesaj cu numele dealerului? Si poate imi mai raspunzi la unele intrebari despre drumul pana acolo, taxe etc.

Asta nu e tot...Ieri cand am vazut zagrietura din spate, eram atat de nervos ca nu m-am mai uitat si pe cealalta din fata. Da, ati ghicit. E la fel si acolo. Doamne daca il prind il calc in picioare!!!!Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Asta nu e tot...Ieri cand am vazut zagrietura din spate, eram atat de nervos ca nu m-am mai uitat si pe cealalta din fata. Da, ati ghicit. E la fel si acolo. Doamne daca il prind il calc in

picioare!!!!Sent from my GT-I9505 using

Cum reusesc sa vorbesc cu tine pentru mai multe informatii despre masina, dealer etc?? Tapatalk

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Noi sa fim sanatosi :hainoroc: . Cum ai reusit?

Link către comentariu
alex_agape94

Mergeam regulamentar, cand deodata un bou de taximetrist se opreste fix in fata mea si pune avariile. Semnalizez stanga sa il depasesc (strada avea 2 benzi), ma asigur, ma intorc, insa apucasem sa misc putin masina in stanga, astfel incat in oglinda nu mai vedeam nimic, iar daca ma intorceam ma incurca stalpul B. Cu toate astea am stat si m-am uitat in spate. Cand am fost sigur ca nu vine nimeni, cred ca o secunda mi-am luat ochii din spate si am accelerat. Fix atunci un om cu un opel astra h a trecut si i-am zgariat masina din fata pana in spate. Dupa incident, ala cu taxiul a plecat in tromba, si nu am apucat sa vad numarul de inmatriculare. Imi e asa de ciuda...

Link către comentariu

Imi pare rau de incident, mai ales ca trebuie sa repari pe casco/ regie proprie.

Te-ai asigurat si in oglinda interiora? De obicei te ajuta in asemenea situatii.

Link către comentariu
alex_agape94

Nu m-am asigurat in oglinda interioara, nu avea rost... Nu vedeam decat daca ma intorceam. Azi am fost la centrul de daune sa rezolvam cu actele, si omul mi-a zis ca s-a gandit o gramada la ce s-a intamplat si ca nu am avut cum sa il vad din timp ca vine. Si-a cerut scuze ca nu a fost mai atent. A zis ca putea sa evite inpactul daca era mai atent. Ma rog, nu ma mai incalzeste cu nimic, iar casco nu imi permit.

Link către comentariu

Daca nu e nimic atins pe sub alea nu e rau. Aripa si bara sunt ieftine, faruri gasesti foarte ieftin si vopsitul mai costa 5-600 de lei. Maxim 1.500 pentru tot, e ok!

Bine ca nu a fost mai rau si ca nu ai patit nimic, restul se repara!

Link către comentariu
alex_agape94

Am fost la un service, si mi-a spus 1700 lei plus portierele de pe dreapta care nu am mai apucat sa le repar din motive financiare. Deci am iesit bine, zic eu. Sper ca spalatorul de far sa nu fie rupt sau ceva, chiar imi era util

Link către comentariu
prunaionutz

Am eu o bara fata completa cu spalatoare :))

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!