Jump to content

Problema aprindere PL


beast_iosif
 Share

Postare recomandată

Am o mareeee problema cu aprinderea la un 16V PL

Am schimbat anul trecut capacu de delco, pipa, si bujiile iar dupa 2000 de km m-am trezit ca imi sughite aprinderea si capacul de delco era foarte oxidat la contacoarele unde trimite scanteia pipa.

Anul asta am cumparat un capac de delco si pipa BOSCH, am schimbat simeringul de la delco sa nu mai bage ulei in capac si am crezut ca am rezolvat problema.

La intoarecere de la intalnirea de la Sovata m-am trezit ca am aceeasi problema pipa si capacul cu contactoarele oxidata si incepea sa sughita aprinderea fix cand iti e lumea mai draga.

Intrebarea mea este de la ce patesc chestia asta.

Sa fie de la faptul ca nu am schimbat fisele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, fisele le poti masura cu aparatul de masura ca sa vezi daca sunt in regula sau trebuie schimbate.

Si eu am avut ceva probleme cu aprinderea, am crezut eu, si m-am documentat pe net, si am aflat ca fisele trebuie sa aiba intre 3-5Komi. Ele vor avea valori diferite datorita lungimii. La mine cea mai scurta are 3.5k si cea mai lunga 5,3k. Eu am avut mai demult o problema cu o fisa, care din diferite motive avea interiorul ars, si la un moment dat nu mai trecea scanteia . Am desfacut partea de cupru care vine pe bujie, si cand am tras de partea din mijloc o iesit afara o bucata de 2 cm.

Parerea mea este ca trebuie sa le verifici pe rand pe toate : fire, delcou, fise, bobina, bujii. Personal nu cred ca mici oxidari in interiorul capacului ar face ca scanteia sa fie data aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Cu prima ocazie am sa schimb si fisele sa vad daca e din ele .

Mi-e tare frica ca e ceva in neregula si cu bobina.

Aveti idee cum se poate testa bobina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!