Jump to content

Seat Ibiza 1.4 16v 2007 under construction


bgd_b92

Postare recomandată

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • bgd_b92

    41

  • crysty cip

    3

  • Laurentiu_LWR

    2

  • Robotelu

    2

Top Posters In This Topic

Posted Images

In Bucuresti numai e ; ziua sunt ~15 grade. Eu zic ca e ok ; cele de iarna le vad rostul sub 8 grade..

Link către comentariu

  Am patit-o anul trecut prin luna martie cand am intrat de serviciu la 24h erau cateva grade cu + , dar in ziua urmatoare de dimineata, cand am plecat, era zapada de cativa centimetrii si anvelopele  goodyear eagle F1 ( 225 45 17 profilul V ) mi-au dat mare bataie de cap la plecarile de pe loc.....am uitat sa mentionez  zona : Drumul Taberei - Cotroceni... :winter:

Link către comentariu
  • 2 months later...
Publicat (modificat)

Masina a fost vanduta unui prieten in februarie ; are el cont aici si probabil va continua el topicul ;  :D  multumesc tuturor pt ajutor / sfaturi / aprecieri

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Publicat (modificat)

Am vrut sa raman...dar m-au cam dat pe spate preturile...cum am vandut YBZ-ul mi-am luat dupa 4-5  zile un Astra G din 2006..l-am gasit destul de ieftin, cu clima, km putini ( 90.000 ), cumparat RO, unic proprietar, fara nicio problema, cu toate consumabilele schimbate si m-am decis sa`l iau..am mai investit eu fix 600 euro in el pt ca i-am pus interior sport recaro, cd player original + suport cd incorporat in bord, volan cu comenzi, inele cromate, ace rosii vectra C, folii, jante aliaj + anvelope noi, folie stopuri light smoke, grila FK fara semn, cotiera, pilot automat, husele de la schimbator si frana de mana noi, lumini la pedalier si alte chichitze...singurul lucru care m-a facut sa iau G-ul a fost motorizarea de 1.6 103 cp twinport, care este singura care da clasa la benzinarele de 1.6 atat la cuplu cat si la consum ; consumul in oras este cuprins intre 7-8.5..afara ( bucuresti-ploiesti ) am avut 4.5 la mers legal...plus ca mai am una cumparata de noua si nu am avut probleme ; vw-ul este mai placut la condus, are o cutie mult mai buna si mai precisa, o directie putin mai usoara si frana la fel, putin mai calitativ si cu o tinuta de drum o idee mai buna ; dar am facut acest compromis totusi..am ales motorizarea pt ca imi place si m-a bucurat pretul mic de achizitie ( 2800 euro ) si faptul ca nu are nicio problema ; vroima sa imi iau un golf 4 Highline sau un passat sau audi A4 b5 ( 2000-2001, sfarsit de fabricatie ) ; dar passatul si audi sunt putin cam mari pt oras, am ramas tot la un hatchback avand in vedere ca in majoritatea timpului merg singur in masina ;golf`ul, pusesem ochii pe unul highline full option + gpl din 2002, dar mai jos de 4000 nu a vrut sa lase si mi s-a parut cam mult avand in  vedere ca tara de origina era Germanica si km erau clar peste 300.000...dieselul nu ma coafeaza deloc...e zgomotos si merg 98% urban si drumuri destul de scurte ( 3 km pana la servici ) ; avand in vedere ca nu dispuneam de mai mult de 4500 euro si masina fara clima, pilot, scaune sport, si tot tacamul numai vroiam sa iau nu prea am avut asa multe optiuni ; probabil cand voi face rost de bani voi lua un TSI de la vw ; in principiu imi place foarte mult Leon 1P...dar sa vedem...pana atunci, defilam cu ce avem..nu imi pare rau de alegerea facuta atata timp cat masina nu cere niciun ban decat benzina si mi`am creat confortul necesar in ea...ma incanta foarte tare consumul..

 

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
  • 3 months later...

Well, topicul il va continua tovarasul meu caruia i-am vandut masina ; pana atunci ,mai pune eu 2-3 poze cu ea in starea actuala si va spun mai jos un mic rezumat cu ce am facut eu la masina si ce a mai facut el dupa ce a luat-o de la mine ; 

 

Ce am facut eu : 

 ulei + filtre + bujii 
- flanse de arc cu tot cu bucse 
- capat planetara stanga ( avea si cel din dreapta un mic joc, deci va necesita si al schimbare )
- bucse bara stabilizatoare
- bielete antiruliu
- rola de ghidare de la cureaua de accesorii

- grile laterale FR

- grila centrala Custom

- folie plafon + oglinzi + bara fata + bara spate + proiectoare + geamuri 

- arcuri Eibach pro kit

- jante aliaj 16 sport cu anvelope noi 205 45 16

- sistem audio 8 boxe + mp3 player pioneer + subwoofer amplificat MTX ( taote noi )
- semnale fumurii

- acele de la ceasuri sunt albastre 

cam atat din ce imi aduc aminte momentan....

 

ce a facut el : 

Placute + discuri ATE
Saboti frana ATE
Capete bara + geometrie
Niste mici tampoane de cauciuc pe la capota

Stopuri LED
Stergator luneta G5
Plafoniera fata cu lampi de citit
Plafoniera spate
Guri ventilatie (cele vechi erau rupte)
Vopsit consola centrala

Reparat buzzer
Reparat switch usa
Reparat rezervor lichid parbriz 
Revizie AC
Reparat aeroterma
Reparat polita portbagaj

 

In masina asta s-au investit ceva bani si timp ; lucrarile au fost facute calitativ iar piesele de origine ; din cate stiu momentan are  ~ 90.000 km si merge foarte bine ;

 

Si cateva poze

20140820_183413.jpg20140820_183429.jpgIMG_20140731_143602.jpgIMG_20140801_225715.jpgIMG_20140814_204326.jpg
Modificat de bgd_b92
Link către comentariu

Multumim ; eu nu am fost de acord cu distantierele ; am niste idei preconcepute despre ceea ce a gandit fabricantul...poate pe el il intereseaza ideea, desi nu cred  :beer:

Link către comentariu

Multumim  :icon_thumleft:

 

Masina este la mine de aproximativ 6 luni timp in care am parcurs aproximativ 5000 km, masina avand in prezent aproximativ 92.000 km. Sunt foarte multumit de masina, arata bine si merge la fel de bine. Trage neasteptat de bine pt 86 cai  :D    

 

Lista cu modificari pe care a postat-o Bogdan este actualizata, masina nu a mai suferit nici o modificare/imbunatatiere de atunci  ^_^  Voi continua sa postez si aici viitoarele modificari, probleme, revizii, etc  :icon_thumleft:

Modificat de nastasedan
Link către comentariu
  • 1 year later...
  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!