Jump to content

MK4 TDI


IonutNFS

Postare recomandată

Daca un intercooler este mai mic, in teorie racirea aerului care trece prin el nu mai este asa buna. Dar fiindca diferenta e foarte mica, n-o sa ai probleme.

Link către comentariu

Gata am gasit diferentele.

Cel vechi este asa :

Detalii Intercooler, Compresor VALEO - 817653

  • Grosime [mm]: 85
  • Greutate (în kg): 2,62
  • Latime [mm]: 189,8
  • Înaltime [mm]: 183
  • Diametru admisie [mm]: 71
  • Diametru evacuare [mm]: 71
  • Tip racire: racit cu aer
  • Material: aluminiu

Cel nou este asa.

 

Detalii Intercooler, Compresor VALEO - 817557

  • Grosime [mm]: 64
  • Greutate (în kg): 2,13
  • Latime [mm]: 183,4
  • Înaltime [mm]: 189
  • Diametru admisie [mm]: 71
  • Diametru evacuare [mm]: 71
  • Tip racire: racit cu aer

Acum am inteles ce s-a intamplat, din cate vad cel de 101 cai si cel de 131 se potrivesc intre ele. Deci eu acum il am pe cel de 101 cai.

Sunt tare curios daca o sa am probleme.

Modificat de IonutNFS
Link către comentariu

Deci a gresit cel care ti l-a adus...

Acum tu ce vrei..sa faci experimente pe masina ta din greseala altuia? Eu zic sa ii spui sa iti aduca ce trebuie....cand toata lumea cauta upgrade-uri tu de ce accepti un downgrade?

De fapt...masina ta...alegerea ta:)

Link către comentariu

Am editat, valorile cum trebuiau acum. Da as vrea sa il schimb, dar din cate vad pe site e diferenta de pret de 300 de ron. 300 de ron pe care nu ii am.

Link către comentariu

Din punctul meu de vedere consider ca cel mai ingust , deci implicit cu un volum mai mic va ajuta motorul la accelerari , fiind un turbo lag mai mic ... insa problema se pune daca va mai raci suficient aerul ?!?!

 

Cei cu experienta in intercoolere si racire sunt rugati sa dea un sfat, o parere .....

Link către comentariu

Nu se va modifica nimic,masina este si stock,poti rula chiar si fara el fara probleme tehnice. Putin probabil sa simti ceva scaderi de putere vara la 50 grade,desi ma indoiesc sa simti. ALH-ul de 90 cai nici nu are intercooler.


Daca pierdeai boost pe la cel vechi,acum o sa ai un shoc cu acesta nou,si vei uita de diferente :))

Link către comentariu

Nu se va modifica nimic,masina este si stock,poti rula chiar si fara el fara probleme tehnice. Putin probabil sa simti ceva scaderi de putere vara la 50 grade,desi ma indoiesc sa simti. ALH-ul de 90 cai nici nu are intercooler.

Daca pierdeai boost pe la cel vechi,acum o sa ai un shoc cu acesta nou,si vei uita de diferente :))

Imi place cum suna :))) sincer chiar sunt curios cum e sa nu am pierderi, ca vechiul intercooler era ciuruit :))

Link către comentariu

Nu se va modifica nimic,masina este si stock,poti rula chiar si fara el fara probleme tehnice...... ALH-ul de 90 cai nici nu are intercooler.

 

What?  :tuktuk:

Link către comentariu

what ce? DAca pui pe direct tubulatura fara intercooler masina merge,pierde din putere dar merge

Link către comentariu

n-am mai vazut ALH, AGR fara intercooler(OEM)  :)

Modificat de RazvyRULZ
Link către comentariu

Nu inteleg de ce va mai bateri capul...proprietarul a spus ca nu are acum posibilitatea sa il puna pe cel bun...

Cat despre diferente si functionalitatea Intercoolerului normal ar trebui sa discutam in topicul din aria TDI...dar din pacate este inchis...

Golfix...ai o teorie foarte gresita...e ca si cum ai spune ca poti merge cu o masina cu toate rotile pe pana...este adevarat...poti merge...dar nu la performantele ei...si inca ceva...orice masina dotata cu turbina...este insotita de intercooler....

Link către comentariu

Haideti sa schimbam subiectul ca se face foarte mult off. Vreau sa fac rost de codul la ledurile pentru ambient light, ca ma bate gandul sa modific plafoniera actuala.

Link către comentariu

 Comparatia ta cu rotile pe pana,nu are nici o relevanta.

Modificat de golfix
Link către comentariu

Hmm ... nu cred ca au cod separat.

 

Eu am pus leduri normale.

Nu as vrea sa lumineze mai puternic decat cele normale, ca nu cumva lumina lor sa devina obositoare.

Link către comentariu

Intensitatea o reglezi din rezistente si/sau din dimmerul de pe bord. 

 

Eu le-am legat si la dimmer, asa ca atunci cand micsorez intensitatea luminilor din masina, se micsoreaza si intensitatea ledurilor din plafoniera.

 

Rezistenta pe care am pus-o parca era de 680 ohmi/led, nu mai tin minte exact ca le-am montat acu vreo 2 ani.

Link către comentariu

Asa vreau si eu sa fac, dupa ce o asamblez si montez suspensia urmatorul lucru asta o sa fie :)

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Astazi am montat intercoolerul, am schimbat toate filtrele si uleiul. Ma declar foarte multumit de masina, merge foarte bine. Intercoolerul s-a potrivit perfect nu am intampinat nici o problema.

Link către comentariu

Frumusica masinuta" ....bafta si km cat mai multi  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Publicat (modificat)

Frumusica masinuta" ....bafta si km cat mai multi  :icon_thumleft:

Comentariul care mi-a facut seara mai buna. Multumesc mut JOK sti bine ca apreciez foarte mult si ca masinuta mea si modificarile ce vor urma, o au la baza pe a ta. Tot respectul meu!

Modificat de IonutNFS
Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Am reusit sa gasesc un dop perfect pentru gaura de la stergator si m-am pus pe treaba.post-117849-0-59567800-1399890851_thumb.

Link către comentariu

Astazi am schimbat oglinzile normale cu unele heliomate si incalzite. Partea bune e ca nu m-a costat nimic.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!