Jump to content

Incuietori inghetate - Vrei idee?


mihi
 Share

Postare recomandată

Deci pana la urma ideea ce-a mai buna ca sa deschizi usa ramane ulei siliconat pentru chedere si wd40 sau ulei grafitat pentru incuietori.

Dar daca deschizi si apoi nu se mai inchide , ce solutie ai?In afara ca dai drumul la caldura si astepti sa se incalzeasca in masina , dupa care isi da drumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • phenom

    12

  • mihai15mai

    9

  • Chris_r

    8

  • bogmotorsport

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

deci nu :D

cea mai buna solutie ca sa deschizi usa, dupa ce a inghetat este cu cheia incalzita, rapid si curat.

spray de ulei si silicon se pun inainte sa inghete usile :D

Modificat de bluewmaster
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine fac figuri incuietoarele. Am intrebat pe cineva si a zis sa dau cu silicon pe chedere ca alea ingheata. Dar mie mi se pare ca si mecanismul ala care inchide ingheata. Am inchidere centralizata si tot face figuri. Si cand intru pe vreo usa , care se daschide , si incerc sa dechid dinauntru nu face "pac-ul" acela caracteristic cand deschizi usa.Clapeta actioneaza in gol deci nu stiu daca problema e chederul.

Si iarasi , uneori cand reusesc sa deschid usa , nu se inchide , nu mai blocheaza.Atunci alti nervi , pomeneli de morti , neamuri si toate alea.

Deci exact acelasi lucru patesc si eu.Mecanismul respectiv nu imi ridica tamburusul.Chederele le-am uns cu antigel dar nu alea sunt problema.Tamburusul nu vrea sa se ridice.Adica deschid din telecomanda vrea sa se ridice dar nu poate si pe urma cade inapoi.Rareori reusesc sa intru pe vreo usa care totusi se deschide.Mentionez ca am inchidere pe vaccum si am montat inchidere din telecomanda.Deci exista vreo solutie pentru problema mea?

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu vor sa se ridice tamburusii aia dar cateodata pot sa deschid usa din stanga spate si intru pe acolo :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cateodata intru prin spate sau prin dreapta.

De obicei una din usi se deschide , dar mai rau ma enerveaza cand se deschide si nu se mai inchide .

Modificat de phenom
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da phenom, ai dreptate.Si eu am patit acest lucru.Si pot sa zic ca ii mai rau daca nu se inchide usa decat daca nu se deschide.Ca intri pe o parte, poti merge cu masina daca ai usa blocata, dar daca trebuie sa tii de ea si sa mai si conduci, e greu.

O rezolvare la problema aceasta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, eu leg usile care nu se mai inchid cu centurile de siguranta :blah_:

Alta solutie nu am gasit, si de regula cele din fata fac figurile aste, cele din spate nu, cred ca depinde si de etansarea usii, daca garniturile de la geam sunt duse patrunde multa apa in portiera, si cum la noi au peste 10 ani......asta e, cred ca vara trebuie desfacute toate portierele si unse bine toate mecanismele cu un spray uleios nu prea vascos ( cred ca trebuie sa existe prin magazine un spray siliconic - asta ar fi cel mai bun.Eu am sa incerc la vara daca nu rup ceva de pe la portiere cand le voi desface si ma voi lasa pagubas).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu totusi n-am inteles cum naiba intrati prin usile spate ca la mine nu au butuci. Si se pare ca si la mine ingheata incuietorile chiar daca au fost super unse cu vaselina siliconica.

Un pic off-topic: i-au inghetat cuiva geamurile pe interior? Ce rezolvare vedeti la problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se intra pe usile din spate dupa ce se descuie masina.

Modificat de v@sy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care au inchidere centralizata pot intra prin spate chiar daca nu au butuci usile. Si la mine mai ingheata geamurile si pana nu se incalzeste in masina nu le pot deschide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma gandeam ca ai instalatie centralizata pentru inchiderea masinii.

La cei fara inchidere centralizata acum nu prea mai ai ce face decat bricheta si multa rabdare.

Anul trecut eu am dat pe chedere glicerina boraxata - se gaseste la farmacii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chederel nu mai ingeata dupa ce am dat cu antigel dar a inghetat incuietoarea si cand am vrut sa deschid surpriza cheia se invarte stanga-dreapta dar in gol.ce crede-ti sa rupt ceva in butuc sau s-a rupt doar tija

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mk3`u e foarte prost conceput la portiere si yale.Si eu am intrat de 2 ori prin dreapta si o data prin spate,sa zic mersi ca nu am intrat prin portbagaj ca alti colegi.Maine imi fac timp si ii ung toate yalele si chederele.Sper sa nu mai faca figuri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

barrr! acum am venit de la masina , i-am dat cu crema hidratanta la chedere:)))), dupa ce astazi m-am invartit juma de ora pe langa ea. asta ca solutie provizorie

Modificat de bankaru g3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chederele nu ingheata ca sunt date cu ulei siliconic sau asa ceva (e un fel de lapte mai gros, 4 lei sticluta). Ingheata incuietoarea desi am bagat si in ea acelasi produs.

Ciudatenia este ca imi ingheata geamurile pe interior, adica se formeaza o pelicula de gheata pe toata suprafata interioara a geamului. Se mai intampla chestia asta si la altii sau eu sunt singurul norocos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

majoritatea masinilor au probleme iarna la deschis portierele din cauza condensului care se formeaza intre panourile usilor

tin minte ca tata la oltcit iarna schimba de doua ori manerele pt ca le rupea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu inghetatul geamurilor pe interior si eu ma confrunt in special dupa un drum in care fac caldura in masina ,dupa ce parchez am observat ca se aburesc toate geamurile si peste noapte ingheata banuiesc ,ca izoleza bine chedarele din cauza asta se intampla fenomenul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu imi pot da seamna ce se intampla,cand intru in masina(se deschide usa),dar cand sa ma dau jos nu se mai deschide.

Stiti cumva vreo solutie sa nu mai patesc chestia asta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat si eu de belea. Am plecat de acasa si cand sa incui masina si sa plec unde am treaba , nu mai puteam incuia.La sofer nici macar nu intra cheia iar la pasager nu se invartea.Nici macar nu merge "tzmburusu" ala in jos sa o incui cu mana. Acum sper sa se faca destul de cald in masina pana unde am treaba ca sa pot incuia..

E bun spray-ul din real la ceva? acela pentru incuietori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.sunt nou pe forum..dar am patit-o si eu iarna asta..

am rezolvat problema cu cv solutie dinaia de dezghetat si cand am reusit sa deschid am uns incuietorile si chederele cu antigel si de atunci nu mai am probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat chederele cu silicon iar in incuietori am dat cu un spray de dezghet si am bagat un ulei antiinghet, nu stiu daca e de la spray sau de la ulei dar cert e ca nu mai am probleme cu deschiderea si inchiderea portierelor. Investitia ajunge pe la vreo 26ron spray silicon + spray dezghet, nu cred ca e un capat de tara avand in vedere ca te scapa de intrarea prin spate :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai inghete geamurile in interiorul masinii , incercati sa lasati o portiera deschisa 2-3 minute dupa ce ati terminat cu masina in ziua respectiva ca sa se egalizeze temperaturile. Toata umezeala existenta in masina o sa se depuna pe geamuri. Egalizand temperaturile , scapati de acel inghet de interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!