Jump to content

Incuietori inghetate - Vrei idee?


mihi
 Share

Postare recomandată

De vreo 3 zile imi tot ingheata incuietorile la usile din fata. Ori nu se pot deschide (nici de afara nici din interior) iar daca se deschid nu le mai pot inchide. Le trantesc dar degeaba. Dupa vreo 20 min. de mers prin oras, dupa ce se mai incalzeste incep sa functioneze normal. Am incercat cu spray antiinghet, cu ulei, cu spray de curtat carb. dar tot nimic. Azi le-am suflat cu aer comprimat ca sa fiu sigur cu nu sunt ude cumva dar nimic. Deja imi vine sa turb de nervi. Trebuie sa intru prin spate de fiecare data. (Va dati seama ce nasol a fost la benzinarie. :) )

Vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • phenom

    12

  • mihai15mai

    9

  • Chris_r

    8

  • bogmotorsport

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

ce noroc ai ca potzi sa intri prin spate. au ma invart in jurul ei ca nebunu'. tot la fel ingheatza total, si am incercat cu tot felu de alifii. singura solutzie e sa demontez toata inchiderea la vara sa vad piesele vulnerabile si sa vad ce se poate face. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E a doua iarna in care patesc la fel si nu am gasit nimic sa ii dau de cap.

La fel fac si eu intru pe usile din spate daca imi ingheata usile din fata :)

Am mers 2 zile cu usa de la sofer inghetata ca nu a apucat sa se incalzeasca bine in masina sa se deschida usa.

Ce ma vazut e ca daca trag sa se deschida usa din interior , merge in gol manerul de care tragi...sau cel putin asa e senzatia. La voi cum e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E a doua iarna in care patesc la fel si nu am gasit nimic sa ii dau de cap.

La fel fac si eu intru pe usile din spate daca imi ingheata usile din fata :(

Am mers 2 zile cu usa de la sofer inghetata ca nu a apucat sa se incalzeasca bine in masina sa se deschida usa.

Ce ma vazut e ca daca trag sa se deschida usa din interior , merge in gol manerul de care tragi...sau cel putin asa e senzatia. La voi cum e?

la fel am patit si eu,dupa chinuri am descuiat si am dat jos toata yala si nu am observat nimic,am montat la loc si nu am mai avut probleme cu usile,acum nu pot sa deschit haionul,inchiderea actioneaza dar nu se descuie(mentionez ca haionul se poate deschide doar din inchiderea centralizata)ce sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo 3 zile imi tot ingheata incuietorile la usile din fata. Ori nu se pot deschide (nici de afara nici din interior) iar daca se deschid nu le mai pot inchide. Le trantesc dar degeaba. Dupa vreo 20 min. de mers prin oras, dupa ce se mai incalzeste incep sa functioneze normal. Am incercat cu spray antiinghet, cu ulei, cu spray de curtat carb. dar tot nimic. Azi le-am suflat cu aer comprimat ca sa fiu sigur cu nu sunt ude cumva dar nimic. Deja imi vine sa turb de nervi. Trebuie sa intru prin spate de fiecare data. (Va dati seama ce nasol a fost la benzinarie. :( )

Vreo idee?

Foloseste WD-40! Face minuni :D

Modificat de Viorel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bun remediu este... inchiderea centralizata. O recomand cu caldura, chiar daca e ger afara. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:( Cunosc foarte bine problema. Eu am avut noroc. Usa din dreapta se mai deschidea. Daca nici aia atunci cele din spate. Problema era cu incuietoarea. In dreapta nu mergea si in spate era intepenita. Cand ingheta la sofer era teroare. Am luat un spray de la OMV cu care dadeam in yala, seara nainte de a incuia. Cand nu uitam sa dau cu sprayul intra cheia si reuseam s-o invart. De maner degeaba trageam. Mergea in gol si din afara si dinauntru. Pana la urma cu 2.000.000 mi-am montat o alarma cu telecomanda si nu mai foloseam yala. Intre timp a venit primavara si am vandut masina. Recomand acel spray. E practic cu conditia sa nu-l uiti in masina si sa dai seara sa nu inghete pana dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Foloseste WD-40! Face minuni"

Am incercat dar fara nici un rezultat.

Poate la altcineva merge? :)

Later:

" Pana la urma cu 2.000.000 mi-am montat o alarma cu telecomanda si nu mai foloseam yala." Cam asa ceva am facut eu.Adica pe usa de la sofer am pus un mecanism de inchidere centralizata care imi ridica "tamburusul" si masina cu inchiderea vacumatica dechide toata masina ..din pacate usa de la sofer -preponderent- imi ramane inghetata. :)

Modificat de K
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am bagat ceva spray cu vaselina WURTH parca ii zice. Merg muuuuult mai usor cheile (cam ca si cu WD-40) si nu am avut probleme cu incuietorile sa inghete.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am rezervor care se inchide din cheie, ieri la benzinarie n-am reusit sa-l deschid, ideas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am constatat ca problema apare cand este umezeala ridicata sau dupa ce am spalta masin. Am folosit spray de dezghetat si de lubrifiat Prevent, bagat in broasca si in yala. Repetata actiunea de doua ori pe saptamana (dar obligatoriu dupa ce speli masina) si nu am mai avut probleme. Cel putin acum, la -15 grade, se deschide ca vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si inchidere centralizata (originala) si alarma. Dar problema e in felul urmator. Usile se descuie (butonul se ridica) dar degeaba trag de clanta ca nu se deschide. Nici din int. nici din ext. Am tot incercat si sa trag de butonul din int. l-am tras, l-am apasat dar tot nimic. Ca norocul ca dimineata nu e prea multa lume sa ma vad cum intru pe usile din spate.

Ce am observat eu: este in interiorul brostei o agatatoare mica din metal care ramane blocata in interior. In mod normal cand tragi de clanta acea agatatoare coboara si deblocheaza usa. La frig aia nu mai coboara sau daca a coborat nu mai urca inapoi sa blocheze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De vreo 3 zile imi tot ingheata incuietorile la usile din fata. Ori nu se pot deschide (nici de afara nici din interior) iar daca se deschid nu le mai pot inchide. Le trantesc dar degeaba. Dupa vreo 20 min. de mers prin oras, dupa ce se mai incalzeste incep sa functioneze normal. Am incercat cu spray antiinghet, cu ulei, cu spray de curtat carb. dar tot nimic. Azi le-am suflat cu aer comprimat ca sa fiu sigur cu nu sunt ude cumva dar nimic. Deja imi vine sa turb de nervi. Trebuie sa intru prin spate de fiecare data. (Va dati seama ce nasol a fost la benzinarie. :) )

Vreo idee?

Asta e o problema veche la passaturile B4 si cred ca si la vento sau B3.

Adica...poti deschide usa intr-un final, dar apoi nu o poti inchide....Am patit si eu cand am avut passatul treaba ata in fiecare iarna, pana cand nu se incalzea in masina mergeam cu usile deschise :)

Rezolvarea am gasit-o acum vreo 3-4 ani, aici http://tdi.natescape.com/doorfix2.asp

Practic trebuie sa dai vreo 2 gauri in suportul de plastic al incuietorii astfel ca apa care se aduna acolo sa se scurga. Plus ca trebuie sa ungi cu vasilina (nu WD 40!!!) incuietoarea inainte de fiecare iarna.

Dupa ce am facut si eu operatiunea asta nu am mai avut problema cu inchisul/deschisul portierelor iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Eu mai simplu, am bagat in yala si in incuietoare cu o seringa cu ac antigel concentrat si n-am mai avut probleme deloc.

E bine insa ca aceasta operatie s-o faci cand usa s-a dezghetat putin si functioneaza!

Ieftin, simplu, usor si foarte eficient !

Modificat de Sorin Golf 3 cabrio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu zic vreo prostie, asta nu duce la ruginire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc si smecheria asta. Doar ca la Vento incuyietoarea e in interiorul usii nu in exterior (passat).

Va tin la curent!

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat acum un spray de la Lukoilcare zice ca dezgeata tot. Ce-i drept acum pot deschide usile.

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Eu tot prin spate intram cam de 4 ierni incoace.... exista la Carrefour un uleias la "sticla"plastic 50 ml parca are ... culoare galbena si costa 60 mii lei ... bidonasul are un varf (pentru a o recunoaste mai usor),, , doar apesi si dai in broasca si pe afara ei ... si o iarna nu mai ai probleme...incearca sa vezi ,,,si la doar 60 mii lei ... vezi ca e nemteasca ,,,si e uleioasa asa .... se simte la mana ... Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ca o recomandare: nu il tineti in masina :(

Numai eu stiu de cite ori il tineam in masina si iarna stateam cu bricheta pe afara. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am gasit solutia!

Mi-am construit casa si garaj, iar in garaj am pus un calorifer. Acum stau linistit :) !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na...acuma stiti toti ce trebuie sa faceti :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio
Am gasit solutia!

Mi-am construit casa si garaj, iar in garaj am pus un calorifer. Acum stau linistit :) !

Si masina o folosesti numai in perimetrul garajului...pe timp de iarna... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si inchidere centralizata (originala) si alarma. Dar problema e in felul urmator. Usile se descuie (butonul se ridica) dar degeaba trag de clanta ca nu se deschide. Nici din int. nici din ext. Am tot incercat si sa trag de butonul din int. l-am tras, l-am apasat dar tot nimic. Ca norocul ca dimineata nu e prea multa lume sa ma vad cum intru pe usile din spate.

Ce am observat eu: este in interiorul brostei o agatatoare mica din metal care ramane blocata in interior. In mod normal cand tragi de clanta acea agatatoare coboara si deblocheaza usa. La frig aia nu mai coboara sau daca a coborat nu mai urca inapoi sa blocheze.

Tot vento am si eu. Aceeasi problema pe care ai descris-o am avut-o si eu. Exista in interiorul yalei o clapeta ce culiseaza actionata fiind de un mic arc. De la praf cat si de la ingrosarea vaselinei pe timp de iarna acel mic arc nu mai are puterea de a misca clapeta. Eu am desfacut yalele din fata si le-am curatat bine (am scos si butucii afara si i-am curatat pentru cei ce nu au centralizata), iar dupa aceea am folosit un spray cu vaselina pentru ungerea ansamblelor si subansamblelor inclusiv butucii yalelor. Mare atentie aici!!!

Vaselina din spray trebuie sa aiba caracteristica de vascozitate la o temperatura cat mai joasa!!! pe recipientul sprayului folosit de mine scria " vaselina pentru mecanisme fine - T -20grade celsius"

W-40 nu are aceasta caracteristica, el fiind recomandat pentru temperaturi cu +. Multa bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hehehe....asa m-am distrat si eu iaran trecuta!, ma invarteam in jurul ei si suflam in broasca! :angry:.

Solutia este sa iti montezi o alarma pe inchidera centralizata si telecomanda face totul ! inchidere/deschidere.

bafta si vreme calduroasa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!