Jump to content

beculetele din butoanele din bord


taz21
 Share

Postare recomandată

Eu am pus led-ul normal ca la celelalte butoane, dar cand dau la automat mi se arde tot timpul. Poti sa pui o schema cu butonul desfacut, si cum ai conectat ledul pls?

Nu am o schema, pur si simplu masor care este firul de pozitie si masa care intra in buton si ma leg cu ledul cu rezistenta de ele. daca nu ma insel firul de pozitie are culoare gri, cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristivw

    16

  • armando

    11

  • boboGti

    7

  • adrry

    6

Ok ms mult...oricum te rog sa verifici ca sa nu fac vreo "duda" la instalatia electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu prea ma pricep la led-uri... asa ca te rog sa ne zici exact unde si ce ai folosit (butoane, grila reglaj clima etc.) - tip, anexe etc.

deeci? chiar trebuie sa incep de la 0...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu te sfatuiesc sa folosesti rezistente mai mici de 500..se vor arde ledurile mai repede...probabil ca nu le-ai orientat cum trebuie sau si foarte probabil nu ai folosit leduri cu lupa!

leduri cu lupa am pus, filtrul verde l-am dat jos....problema e ca la butonul care aprinde farurile lumineaza perfect (conform asteptarilor :) ) dar la cel de la dezaburire, becurile de ceatza, ...lumineaza slab...

o sa incerc sa le repozitionez...sau sa le pun o rezistenta mai slaba.

(la grila de la caldura am inseriat 5 leduri tot cu lupa si am pus un rezistor 120R ceramic...deci relativ slabutz - lumineza perfect, genial....sunt extrem de multumit...sigur asa voi proceda la constructia sistemului backlight de la cadranele de la kilometraj :) )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc rezistente de 470 ohm si nu am pb cu ledurile, lumineaza normal si nu se ard, posibil ca tu sa fi omis sa scoti filtru verde din butoane.

Eu am reusit sa rezolv si aceasta problema pt ca ledul din blocul de lumini oricum se aprindea ziua degeaba l-am pus si pe acela tot cu rezistenta de 470 ohm dar pe pozitie.

Eu la leduri albe de 3mm am pus 390 ohmi/ 0.5W si n-a crapat nici unul pina acum. Iar becul din blocul de lumini ar trebui sa se aprinda pe contact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu puneti si niste poze ca sa va vedem lucrarile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dat fiind faptul ca consumul unui led e relativ mic(20mA) poti sa inseriezi pe led un potentiometru d-ala mic de 1k.

Dai potentiometrul la maxim(valoarea masurata sa fie~1k) si alimentezi circuitul.

Apoi reglezi incet de potentiometru pana cand ajungi la luminozitatea dorita.

Apoi masori valoarea potentiometrului si il inlocuiesti cu o rezistenta cu aceeasi valoare/0,5W.

Daca nu gasesti rezistenta cu valoarea apropiata de ce ai masurat poti lega 2 rezistente in serie.

Daca e problema cu spatiul vezi ca se gasesc la magazinele de electronice rezistente SMD care au cam 1mm/0,5mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o intrebare.....am luminat bordul la un mk1.....dar am scos din folosinta ledurile lui originale...nici macar nu le-am mai pus in soclul lor....am lasat locul gol....are ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

teoretic n-are nimic. practic... tot nimic. nu vad de ce ar avea ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) ...o poza mai recenta cu iluminarea de la grila de control caldura...

Foarte misto...

Dar hai sa-ti dau o idee: LEDURI BICOLORE

Ai de regula 2 posibilitati(ex.rosu/galben)+ culorile combinate(ex portocaliu)

:P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super tare! dar am si eu o intrebare. grila de plastic pe care sunt desenate simbolurile functiilor aerotermei cum ai facut-o? cea pe care scrie "kamei". banuiesc ca nu este cea originala, nu? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super tare! dar am si eu o intrebare. grila de plastic pe care sunt desenate simbolurile functiilor aerotermei cum ai facut-o? cea pe care scrie "kamei". banuiesc ca nu este cea originala, nu? :)

Daca scrie pe ea kamei sigur nu este cea originala :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine, mi-a dat si mie prin cap :D dar cum este facuta? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine, mi-a dat si mie prin cap :D dar cum este facuta? :)

hmm... e cumparata de la Kamei? <_< ei au facut-o, acolo in fabrica :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dooooh :lol: ma gandeam eu... bine bine, atunci... unde se gaseste? :rolleyes: cred ca nu e scumpa, si vreau si eu. oare au si modelul cu simboluri pt. cel cu aer conditionat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e facuta de mine....e un stiplex frezat cu laserul pe parte de dos....apoi aplicata o folie mata neagra...(cu mare grija ca orice bula se observa....si iluminearea se face din lateral...asa e sistemul prolight...e folosit la reclame luminoase prin baruri...

...tinand cont ca am la indemana prieteni cu firme de publicitate... :D

acesta e urmatorul proiect...iluminare backlight!!!! e in lucru... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acesta e urmatorul proiect...iluminare backlight!!!! e in lucru... ;)

nici nu-ti dai seama cat esti de asteptat... ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate nu prea am cum sa particip :) am digifiz... :blink: dar ma bag si eu la discutii, daca e ceva la care o sa ma pricep.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

uite cum a iesit la mine un buton dar eu il vreau verde

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crimaaa!!! asa vreau si eu... si mi-e frica sa ma apuc, de teama sa nu stric ceva... ca butoane nu prea gasesc pe aici :lol:

:rolleyes: in alta ordine de idei... am si eu o intrebare... butoanele de la mk2-ul meu sunt putin diferite, fiind din '90. cum este cu ledul acela portocaliu de sub simbolul de dezaburire etc.? se aprinde cand il apesi? sau...? sunt curios, pt ca ale mele nu au asa ceva, le apesi si gata. indicatorul imi apare in bord. si nu de alta, m-ar tenta asa ceva pt. statie si neoane :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine sta aprins simbolul in momentul in care am pus luminile in functiune si cand e apasat se orienteaza luminita galbena care este data de un dispersor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!