Jump to content

My Brown Beast!


Jorjel

Postare recomandată

Cum tot e la moda "cost saving'ul" in ultima perioada, se pare ca nici VW nu e strain de acest lucru. Avand in vedere ca presul de la sofer a facut o gaura iar cel de la pasager s-a rupt intr-un colt am decis sa le schimb tot cu OEM. Cu toate astea se observa diferenta.

1.thumb.JPG.e04018d3375ad6d25b2a41f0aab53e7b.JPG2.thumb.JPG.d454d69759deaa715632e7d3d90bb2da.JPG

 

Intre timp masina a implinit 79k km si a mai primit doua revizii cu filtre OEM si ulei Mobil 1 ESP.

IMG_1917.thumb.jpg.ff54487c0da5b91b2627f53d0c2d33a0.jpg

 

S-au mai schimbat cele doua baterii fabricate 49/10 cu o Varta Silver StartStopPlus 70Ah si cu Exide Premium 72Ah si dupa 5000Km cu placute de frana TRW am revenit la placute OEM.

Si cum ii sta bine romanului ... iarna car si vara sanie ... ne pregatim si de sezonul rece.

janta.thumb.JPG.6f10c304f8edde4ed02019c357fe9e37.JPG

Urmatorul upgrade sper sa fie ornamentul de la portbagaj care, dupa cum ma asteptam, a crapat si la mine.

In rest ... kilometri si concedii ?

IMG_2082.thumb.jpg.38fb61c85429fce7d888d07cd83fec24.jpg

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
  • 2 years later...

Wow ... din 2018 nu am mai postat! Dar nici nu prea am avut ce 😁. Masina este inca in proprietatea mea si a implinit 1.000.000 de km (fara ultimul 0) 😁. Da ... nimeni nu crede dar abia am implinit 100.000. Pana acum nici un fel de probleme. Ulei doar Mobil1 ESP si filtre OE schimbate la maxim 8-9 mii km sau an si bucsele de la bratele fata. In rest nicio problema. Intre timp am schimbat si elementul piano-black de pe portbagaj, care se fisurase in doua locuri, cu cel nou metalic.



Ne pregatim de sezonul rece asa ca am achizitionat 4 anvelope Bridgestone Blizzack LM005 Driveguard ce urmeaza a fi montate pe jantele St. Moritz.

 

 

 

hh.jpgtr.jpg

brgst.jpg

99.jpg

10.jpg

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
  • 5 months later...

Dupa o plimbare de v-o 700km prin tara am ramas cu portbagajul blocat. Nici n-am mai investigat prea tare pentru ca stiam problema generala cu cablajul si a doua zi l-am si comandat pe cel cu E in coada. Surpriza a fost ca si cel de pe masina era cu E in coada care teoretic trebuia sa fie mai flexibil. Din neatentie am rupt si un plastic de la o ureche de prindere a plasei pentru bagaje asa ca l-am comandat si pe ala pe OE. Cablajul a venit in 3 ore de la comanda si am reusit de am montat totul la loc ... mai am acea bucata de plastic care vine in 3 zile 😄. 102k km ... fara probleme.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

Link către comentariu
  • 3 months later...

Deoarece masina dansa foarte urat in curbe denivelate am mers la o verificare amanuntita a articulatiilor. Bucse, pivoti, brate, etc se prezentau foarte bine cu exceptia amortizoarelor spate care aveau urme de scurgeri si mi s-a recomandat un test de amortizoare pe stand. Rezultatul testului SS-53% si DS-56% ...ambele cu rosu pe stand deci defecte.

 

Asa ca am comandat un set nou de amortizoare spate cu tot cu protectii si pentru ca uleiul la cutie avea aprope 50k l-am comandat si pe ala cu tot cu filtru si mi-am luat de-o grija.

 

Urmeaza uleiul la motor + filtrele si lichidul de frana care are 2 ani de la ultimul schimb.

 

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

Modificat de Jorjel
Link către comentariu
  • 1 year later...

Infractorul asta mic a cedat dupa 12 ani. Duminica, dupa un drum de 200 km am constatat ca apa nu urca mai mult de 65-70 grade desi afara erau +7 grade celsius. L-am comandat dupa codul OE si schimbat iar acum avem acul inapoi la 90.

 

Masina momentan are 113k, un consum mediu de 5,5L/100km si o tinuta de drum extraordinara.

termostat.jpg

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!