Jump to content

Golf mk5 silver


stevendor

Postare recomandată

  Va salut! Ma numesc Stefan, am 22 de ani si sunt student. Din luna noiembrie 2011 incerc sa fac un topic de prezentare a primei mele masinii si se pare ca astazi am avut timpul. Este vorba despre un Golf 5 1.9 TDI. Masina am luat-o fara modificari majore si cu 117.500km. Printre dotarile sale pot enumera: CB+, climatronic, 10 airbag-uri (sau 8, nu stiu cate sunt :D), ESP, proiectoare, geamuri electrice fata ( :dry: ), Webasto cu telecomanda :icon_bounce: etc.

    Primul lucru pe care l-am facut, a fost sa ii pun folie fata-spate. Am decis ca merit un sunet de o calitate mai buna, asa ca am montat un sistem audio Focal. Sunetul s-a imbunatatit, dar nu atat cat doream eu datorita calitatii RCD300-ului. In prima vara de cand o aveam, dupa o iarna+primavara de strans piese, am montat tempomatul si volanul de GTI. Foarte folositoare si unul dintre upgrade-urile de care sunt cel mai mandru. In primavara 2012 am plecat intr-un traseu pe Transalpina, iar undeva dupa Ranca am avut "placerea" de a mi-se rupe cureaua de accesorii. Vina a fost 100% a mea, crezandu-l pe cuvant pe fostul proprietar al masinii care imi aratase o factura ce includea piesele pentru distributie. Se jura ca a schimbat distributia si eu am crezut. Am ajuns cu greu acasa si cand am dus masina la mecanic, am descoperit ca fostul proprietar schimbase doar cureau de distributie, restul erau la fel (role, cureaua de accesorii, etc.). A urmat ceea ce trebuia sa fac din prima zi, si anume i-am schimbat distributia cu totul.

post-94975-0-29497000-1370424694_thumb.j post-94975-0-05882500-1370424774_thumb.j

    In vara anului 2012, am cumparat de la colegul iceman86, o fusta spate de Ed.30 si toba finala de 2.0 TDI. Picau de minune pe masina si eram tare mandru de achizitie. In luna noiembrie 2012 am pierdut fusta in urma unui "neatent" care s-a oprit in mine. :(

post-94975-0-77446100-1370424888_thumb.j     post-94975-0-76120400-1370424915_thumb.j

    Aveam de gand sa montez o fusta de GTI, o perioada scurta pana gaseseam una de R-line. Am comandat fusta de GTI de la Autoworld Cj, si cand a sosit am descoperit ca fusta era de USA (numar patrat). Nu stiau nici ei cum ajunsese asa si dupa o cearta monstru, m-am pricopsit cu ea. Din pacate, nu am gasit niciunde o bara spate cu numar patrat pentru a se potrivi pe fusta, asa ca am incercat sa o modific pe actuala. Sunt multumit in proportie de 80% de cum arata, urmeaza sa aliniez fusta la bara si tipsurile la fusta in vara.

   In iarna trecuta a urmat inlocuirea CAN-ului cu unul nou si trecerea la RCD510. Calitatea sunetului a crescut considerabil.

   Odata cu venirea primaverii am considerat ca masina are nevoie de roti mai mari (setul de jante Missano pe 15' era confortabil, dar nu prea aratos). Dupa ce am cautat timp de o luna de zile internetul dupa chilipiruri, am gasit un set de BBS vz032 in stare buna spre f. buna. Masina arata superb cu noile jante, dar se cere de urgenta un set de arcuri care sa o tranteasca. Urmatorul upgrade pe lista ar fi acesta si sper ca pana in luna august sa fie jos masina, cel mai probabil dupa licenta din luna iulie.

Am povestit cam tot ce mi-am amintit important de mentionat, acum va las cu niste poze.

Ca viitoare upgrade-uri, ma gandesc la un set de faruri xenon look si o bara fata de gt/jetta + climatronicul de G6. Bani si timp sa fie.

 

PS: momentan doar pozele astea le-am gasit in calculator. O sa revin cu mai multe!

Stima!

post-94975-0-00574400-1370425269_thumb.j  post-94975-0-22057600-1370424757_thumb.j

 

Link către comentariu

Sa va purtati sanatosi...in sfarsit iti vad si eu masina! Din planurile propuse, farurile vor fi spectaculoase, binenteles daca renunti la pleoape!

Link către comentariu

Clar renunt la pleoape. Initial cand am luat masina imi placeau, in ultimele luni am inceput sa nu le mai agreez si am vrut sa scap de ele. Sunt lipite foarte bine de faruri si imi e frica sa nu ramana urme pe faruri si sa arate urat. Mai stau cu ele pana in toamna si o sa fie bine apoi. Mersi de urari.

Link către comentariu
  • 8 months later...

Revin dupa vreo 7 luni in care masina a mers exemplar. Au trebuit schimbate: discuri fata-spate ate power, un rulment, un cap de planetara (chestii normale) la varsta ei. Ca upgrade-uri: footwell, ceva butoane cromate. Cam slabut. Am inceput sa caut arcuri sau suspensie completa ( -30 sau -45 ). Am dat jos cauciucurile de pe jante si am impachetat jantele pentru trimis la vopsire. Nedumerirea mea e daca sa le vopsesc gunmetal (clasic - arata f bine) sau sa incerc un albastru deschis ( in combinatie cu emblemele fata-spate + oglinzi - nu sunt prea convins ). Ce parere aveti? Alte nuante?

Link către comentariu

Ok, fara culori tipatoare. Sa merg pe culoarea lor oem, argintiu sau gunmetal? Sunt indecis... post-94975-13923962766001_thumb.jpg

Link către comentariu

Stiu, dar masina mea e argintie. poza era pentru a evidentia culoarea originala a jantelor. Dar aplicand ce ai spus tu, pe argintiu ar merge o nuanta mai inchisa. :D Gunmetal sa fie atunci. Revin cu poze dupa ce le primesc inapoi de la vopsitor.

Intre timp am ajuns la 180k km si cresc in fiecare zi.

 

LE: saaaaau?  http://www.ebay.de/itm/BBS-VZ032-Sommerkomplettrader-8Jx17H2-ET50-5x112-Schwarz-glzd-TOP-/261395660940?pt=Auto_Komplettr%C3%A4der&hash=item3cdc65408c

Ma mai razgandesc de 3 ori pana luni si va comunic rezultatul :))

 

Modificat de stevendor
Link către comentariu
  • 1 month later...

Upgrade sau downgrade? Urmeaza parbriz cu senzor, ITP si apoi jantele + arcuri.

Before : post-94975-13956732207156_thumb.jpg

After: post-94975-13956732552493_thumb.jpg

Modificat de stevendor
Link către comentariu

Mai aratoasa varianta gti, acu dupa mine nu'i mare stres sa intind mana sa schimb melodia, ori volume < >.

Masina arata bine, keep up da' good work!

Link către comentariu

Nu as fi schimbat volanul de gti doar pentru comenzile alea...

Link către comentariu

Mie imi plac amandoua, dar l-as pastra pe cel cu comenzi. Sunt mai comod din fire :)

Sau ai putea sa le vinzi pe amandoua (daca sunt amandoua ale tale) si sa iti iei unul de GTI cu comenzi. Win-win solution.

Sa o sapanesti sanatos.

Modificat de maxyone
Link către comentariu

Cu ajutorul colegului tzaga, am reusit sa adaptam G85 si totul a revenit la normal.

Dupa 1 an jumatate si vreo 45k km cu volanul de GTI am preferat sa schimb ceva in atmosfera.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Proaspat scoase de la cuptor! :)) Gunmetal-grey. Incepusem sa caut arcuri cand mi-am aruncat un ochi pe RCA, imi expira in 16. 1188 lei la EuroIns pe un an...nu stiu la ce firma o fac inca....mai caut. Intre timp asteapta in cutie acasa, kit-ul de oglinda electrocromata + senzor OEM de la colegul marius_micuzzu.

post-94975-13965341323091_thumb.jpgpost-94975-13965341471579_thumb.jpg

Link către comentariu

Plange si dupa bandouri si manere vopsite :( . Au iesit foarte bine jantele  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Mersi. Au iesit superb. Trebuie sa merg cu ele la un centru de vopsele pentru un spray cu vopsea, pentru capacele prezoanelor. Manerele o sa le vopsesc zilele urmatoare, insa ma gandeam sa renunt la bandouri.

Link către comentariu

Un mare + pt renuntarea la bandouri , DAR fetele de portiera au gauri in dreptul bandourilor. Daca optezi pt clean look trebuie astupate gaurile si vopsite portierele in totalitate.

Link către comentariu

Jantele au iesit super. Arata foarte bine. Daca dai volanul GTI da-mi un pm poate te scap eu de el :)

 

Bafta multa la licenta :)

Modificat de ZaShark
Link către comentariu

Proaspat scoase de la cuptor! :)) Gunmetal-grey. Incepusem sa caut arcuri cand mi-am aruncat un ochi pe RCA, imi expira in 16. 1188 lei la EuroIns pe un an...nu stiu la ce firma o fac inca....mai caut. Intre timp asteapta in cutie acasa, kit-ul de oglinda electrocromata + senzor OEM de la colegul marius_micuzzu.

... cum adica 1188 rca-ul pe un an!? ... asa scump!?

Link către comentariu

Mda...vreo 700 de lei pe 6 luni. Clasa B4 actual, 23 de ani si permis de 5 ani. Volanul de GTI a plecat la colegul pit90. Legat de bandouri: le rezolv 100% in vara cand o sa vopsesc si capota.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!