Jump to content

Sonorizare Octavia 2


nemo
 Share

Postare recomandată

rasfoieste topicul asta multe pagini inapoi si gasesti si poze...postul 158 spre ex..

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • Replies 502
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yanq

    67

  • gabriel

    52

  • andrei_221

    20

  • octavia 4ever

    19

Top Posters In This Topic

Posted Images

yang... de ce ai zis ca ai separat buton pt remote banuiesc ?

pe ce sistem ai pus separat on de la statie ?

pe cd original sau altul? ca stiam ca au remote toate, la aia cred ca te referi ca ai buton separat nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am buton manual separat pentru remote de la Valor(sistemul multimedia), pentru remote de la condensator si de la amplificatoare...1 singur buton pentru toate..

...am preferat asa pentru a fi singur ca le tai curentul remote la toti consumatorii...si pentru a nu interactiona cu instalatia electrica a masinii...toate cablurile de alimentare sunt trase direct de la baterie...atat curentul permanent..cat si remote...

..acum sunt putin suparat ca am un fel de parait in difuzoare(doar in anumite momente)....am presupus ca e de la potentiometrul de volum de la Valor....dar un prieten electrician mi-a zis ca nu poate fi de la el...pentru ca nu e potentiometru clasic...si nu stiu de unde sa incep verificatul...ca sunt peste 20 de fire deja pozitonate..

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paraitul e de la masa nu de la altceva , daca e de la plus e mai rau pt ca ar cam fi de vina electronica..., nu imi dau seama la ce te referi parait dar daca ai statie pe acele dif sau altceva pe ele vezi ca ai fire care nu fac contact sau nu sunt bune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..exact asta nu vroiam sa aud...e destul de greu de descoperit de unde provine paraitul pentru ca nu face mereu...e un "zgomot" in genul unui potentiometru (de vlum) de radio clasic vechi plin de praf...

..chestia ca atunci cand e foarte frig...cate o data...volumul nu raspune la comanda..adica rotesc sa dau mai tare...dar nu se modifica sau se da la minim...nu stiu daca e o conexiune intre asta si acel parait...pentru ca se manifesta(la fel...cate o data) si cand maresc volumul din telecomanda...

..se manifesta in toate difuzoarele..indiferent de sursa de sunet...(radio, dvd, sd card)...dar prin faptul ca nu face in permanenta nu pot localiza de unde..

Modificat de xxnelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut sunt si io un incepator cu oct2 cu sistemu de baza cred k doar 2 boxe pe fata nuj exact si as fi curios cam ce ar insemna sa mai imi pun sonorizare...? ma gandeam la ink 4 boxe nu tin neaparat subwoofer si intebare este ce imi trebuie pt alea 4 boxe...duce cd playeru din fabrica..(e ala symphony sau cum se keama)? trebuie altul..? trebuie un amplificator..? si c boxe sa cumpar..? ma gandeam la vreo 300 400 w in total.

Si mai am intrebarea daca trebuie neaparat la skoda sa fac asta k altfel iese din garantie..?

Va multumesc.

Te rog sa citesti si regulamentul:

2. Pe l

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..exact asta nu vroiam sa aud...e destul de greu de descoperit de unde provine paraitul pentru ca nu face mereu...e un "zgomot" in genul unui potentiometru (de vlum) de radio clasic vechi plin de praf...

..chestia ca atunci cand e foarte frig...cate o data...volumul nu raspune la comanda..adica rotesc sa dau mai tare...dar nu se modifica sau se da la minim...nu stiu daca e o conexiune intre asta si acel parait...pentru ca se manifesta(la fel...cate o data) si cand maresc volumul din telecomanda...

..se manifesta in toate difuzoarele..indiferent de sursa de sunet...(radio, dvd, sd card)...dar prin faptul ca nu face in permanenta nu pot localiza de unde..

Toata treaba tine de aparatul tau care nu e asa de reusit , nu are voie sa nu mearga ala la frig sau la cald...nu prea ai ce

@Jinks la intrebarea pusa de tine s-a raspuns de milioane de ori , trebuie 2 dif de bas si 2 tweter sa fie ca cea de fabrica , watii care ii vrei tu sunt prea multi ma faci sa rad :Driver:

-se trag fire de la cd pana in usi, se monteaza inele distantoare, difuzoarele si gata .

Poti pune boxe o gramada de pe piata, oferta e asa de mare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..astazi am verificat din nou toata cablaraia......insa tot la fel face....nu-mi ramane decat sa inversez amplificatoarele...iar o zi intreaga de munca... :icon_thumright: ..aparatul e chiar reusit...a functionat impecabil peste un an de zile..si functioneaza inca..in afara de acel parait aleator in difuzoare..

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand motorul functioneaza in acelasi timp cu cd playerul se aude in difuzoare sunetul motorului cand accelerez. Cred ca este din cauza alternatorului care normal ar trebui sa contina un condensator de deparazitare, probabil exista dar nu mai functioneaza. Stie cineva cum pot rezolva problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta la magazinele de specialitate (electrice-sunet) un deparazitor. Se leaga langa alternator. Si scapi de problema. daca nu gasesti revino si intreb eu unde stiu daca mai are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..inca o jumatate de zi pierduta...dar am aflat sursa acelor paraituri ce se auzeau aleator in toate difuzoarele...difuzorul dreapta spate sau conectica pana la el...sper sa fie doar cablurile...astept o vreme mai buna sa desfac portiera, pana atunci l-am decuplat.

....la sfatul unui prieten electronist am decuplat cate un difuzor de la amplificator si am ascultat..pana am ajuns la cel din dreapta spate(a fost sa fie ultimul verificat)...am inversat si pe alte canale sa fiu sigur ca nu e de vina iesirea de la amplificator..si acum sunt sigur..difuzorul sau cablul pana la el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate conecta un amplificator auto la MP3 Stream-ul de pe O2? Ma intreb daca am iesire pentru amplificator sau trebuie sa-l conectez la iesirile de la boxe.

Mai am nevoie si de un condensator pentru o functionare corecta a amplificatorul de putere maxima 400W?

Un kit de instalare amplificator de 16mm2 (grosime cablu) e suficient?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai iesire de amplif la Stream...iti trebuie adaptoare HI-LOW (sau un amplif care sa aiba asa ceva inclus)...condensatorul nu e obligatoriu..e doar recomandat...cablul e ok..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ai nevoie sa scoti cd stream afara sa pui un remote , in rest un filtru hi level low level cum zice si yang depinde daca nu are statia sau subul direct in el ca unele au ...si va trebui de la boxele spate sa tragi firel la el ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar daca amplificatorul are filtre hi-low...prin faptul ca il montezi in portbagaj e mai indicat sa pui cele 2 filtre (4 canale)in spatele Streamul-ui..si de acolo sa pleci cu un fir Dietz(sau altul de calitate) cu 4 RCA-uri la capete izolat cu folie pentru a nu fi alterat semnalul pana in portbagaj...

..atentie, semnalul se trage printr-un prag si cablul de alimentare prin celalalt prag...

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut vreau si eu sa stiu daca si-a montat cineva niste difuzoare, sau orice altceva la avia motors, deoarece masina mea este inca in garantie si sunt curios daca serviciile sunt de incredere sau imi cade fata de la usa dupa ce plec de la ei...:icon_thumright:

Eventual daca se stiu si niste preturi....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...grija mare...sa verifici bine daca sunt toate urechile intacte dupa ce se desface/reface portiera....fluturasii sunt ieftini...dar o fata de usa e aprox 1000 lei....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are nici o treaba ca se pune filtrul la stream sau la 10 m dupa el , tocmai asta face acel filtru , daca e instalat deja in sub ce faci il scoti sa il muti si pana la el te duci cu fire, e mai bine sa fie mai aproape de dif decat de cd ,....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba are importanta...daca duci fire simple de la Stream pana la amplificatorul din portbagaj..firele simple nu sunt ecranate iar adaptorul ( caci de adaptor hi-low e vorba...si nu de filtru! ) din amplificator va "reduce" semnalul cu tot cu parazitii de pe traseu...

..daca monteaza 2 adaptoare langa Stream (nu am zis sa le demonteze pe cele din amplif...nu costa mai mult de 50-60 lei) si pleaca cu un cablu ecranat de calitate de la adaptoare pana la amplif...semnalul e mai curat...

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tine minte ca rca-urile sunt mult mai predispuse la a culege zgomote decat cablurile de difuzoare. oricum la calitatea pe care o are sursa nu prea are mare importanta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_in...canale_(23386)/

..cu tot respectul...dar daca spuneti ca 4 fire simple sunt mai bune decat produsul de mai sus...nu mai comentez nimic.

(daca montezi adaptorul langa Stream chiar ai nevoie de RCA-uri..pt ca astea sunt iesirile lui...)

..ca sa nu mai vorbesc si de efortul depus la instalrea cablurilor...cred ca te descurci mai usor cu unu singur dublu ecranat decat cu 4 duble (sau 8 simple)...

http://www.be-loud.ro/produse/Accesorii_in...gh-Low_ACC-HLC/

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult petru informatii. Invat lucruri noi! :)

Amplificatorul este BLAUPUNKT/GTA_260 si are 2 canale. Pana la urma am nevoie de 2 adaptoare Hi-Low (preferabil de montat in spatele stream-ului) si de acolo sa vin cu un cablu RCA de calitate pana la amplificator.

Amplificatorul va amplifica doar subwoofer-ul BLAUPUNKT/GTt_1200_Mk_II si ma gandeam ca poate era suficient un singur adaptor Hi-Low Adaptor_semnal_High-Low_Dietz_(902).

Pentru kitul de amplificator ma gandeam tot la Dietz 20mm Dietz/Kit_amplificator_20mm_(23089)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze... s-a incarcat greu pagina si am postat din greseala inca o data acelasi lucru.

Modificat de rempha
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

categoric...daca amplif are 2 canale folosesti un singur adaptor(intrare 2 canale-iesire 2 canale)...iar iesirile de la amplificator(1 x 180W -4 ohmi, punte) le legi in punte pentru semnalul trimis la woofer...

..kitul de cabluri e ok...din asta am si eu..si duce 2 amplificatoare pe el...

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ta e ca nu vrei sa intelegi ca acel filtru sau adaptor cu vrei tu sa il numesti nu se pune acolo sa pleci cu un singur fir pt ca oricum se duc fire la dif din spate si le iei de la prag de la centura si te duci cu ele in spate(scutesti fir si traseu ) si cred ca iese mai bine.

Parca ziceai ca iti baraie dif probabil de la mufele alea de pe beloud albastre , cineva zicea ca rca e mai predispus la paraziti , e bine asa este este ....

Daca are HU iesiri e cel mai bine , restul sunt facute cam pe vapor sa ai o calitate a sunetului buna trebuie sa ai un HU bun , pe stream merge chiar foarte bine dar ma indoiec ca acel blaupunkt va suna ceva frumos...

Incearca sa nu aduni foarte multe fire in spate la stream ca nu ai loc...

De banii de pe sub statie si cabluri imi luam 2 seturi de dif de la hertz dieci sau energy si se auzea de minune...sau macar le lasam asa si imbracam fetele de usi in insonorizant ...

Daca aveti timp vreodata si vreti sa treceti prin craiova va arat ce inseamna asta , nu e nevoie de sute de dif e de ajuns 2 de bas pe fata 2 twetere si un sub , daca ai un HU ok si calitatea e superba

Bafta!

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos locked şi unlocked this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!