Jump to content

Prima mea masina noua - Skoda Octavia 3 1.2 TSI


krygod_ro

Postare recomandată

iulianb2007

Daca zici tu eu sincer n-am auzit de discount atat de mare la o valoare de pana in 20k. Dar omul cat traieste descopera :) Multi inainte alaturi de noua ta masina :)

Link către comentariu

@rempha : puterea ca puterea , dar cuplul l'ai pus in calcul ? si mai ales cand ai ceva greutate ? nu compara 1.9 cu 1.2 parca ai compara un cal cu un manz !

 

Conduc zilnic ambele motoare si pot sa iti spun ca 1.2tsi e mult mai fasnet si responsive decat 1.9 tdi. In cazul asta, manzul ar fi tdi-ul :) Cuplul ala mai mare la tdi e valabil doar pe o plaja f mica de rotatii (aprox 1.000 rpm) spre deosebire de tsi care are aceeasi valoare a cuplului incepand de pe la 2000 rpm pana spre 5000, acceleratia fiind mai liniara.

 

Felicitari pt masina. F bun pretul.

Modificat de luciteck
Link către comentariu

Mai e o chestiune . Nu compara diesel cu benzina. Si nu compara un cal de viteza, nu chiar mare viteza in cazul nostru, cu unul de greutate. Eu comparam la un drum mai lung, nu la o foiala prin oras ! Si la mn cand e masina plina se sinte diferenta de cuplu sa stii ! Sincer daca imi dadeam seama de prima data imi luam 2.0.stima

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

Daca tu nu ai auzit de discount-uri mari nu inseamna ca nu exista, cel mai mare discount primit a fost de 18%, dar nu in Bucuresti.

12% mi se pare rezonabil.

 

Scuze de offtopic!

Link către comentariu
micuzzu_marius

@rempha : puterea ca puterea , dar cuplul l'ai pus in calcul ? si mai ales cand ai ceva greutate ? nu compara 1.9 cu 1.2 parca ai compara un cal cu un manz !

 

Conduc zilnic ambele motoare si pot sa iti spun ca 1.2tsi e mult mai fasnet si responsive decat 1.9 tdi. In cazul asta, manzul ar fi tdi-ul :) Cuplul ala mai mare la tdi e valabil doar pe o plaja f mica de rotatii (aprox 1.000 rpm) spre deosebire de tsi care are aceeasi valoare a cuplului incepand de pe la 2000 rpm pana spre 5000, acceleratia fiind mai liniara.

 

Felicitari pt masina. F bun pretul.

1.9 tdi e PD , 1.6 tdi si 2.0 tdi(dupa 2009) sunt CR si au cuplu pe o raza mai mare de turatii,pot fi turate fara probleme pana in 4000-4500 ture, bine nu chiar ca un benzinar, dar peste motoarele PD gen 1.9tdi

Link către comentariu

Eu cred ca discountul primit este contravaloarea unui tichet rabla.

Dealerii cumpara tichete de pe piata la pret foarte bun, poate la jumatate din valoare si le ofera sub forma de bonus celor care cumpara masini.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

am aflat saptamana de livrare! in perioada 8-12 iulie ar trebui sa intru in posesia ei! deci inca o luna :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Masina a ajuns in Curtici !!! Sper ca in max 1 sapt sa pot da primele impresii si poze :)

Link către comentariu

Succes, chiar vreau sa vad si eu masina .. live nu numai in poze :)

Link către comentariu

Wow, ce repede ti-a ajuns. Ma faci sa sper si eu la vreo surpriza placuta de la Brady... :)

Link către comentariu

Mie mi-a venit in 7 sapt fix. Daca nu era sarbatoarea de luni o aveam in 6

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

A sosit intr-un final dupa fix 7 saptamani. Totul a decurs ca uns, de la comanda, la acte, asteptare si livrare.

Oamenii de la Brady chiar isi fac treaba foarte bine.

 

Tot ce pot sa spun e ca masina e racheta. Abia am luat-o asa ca o sa mai astept un pic sa imi dau si eu cu parerea in threadul posesorilor, sa fac cativa km.

Ca idee, de la Brady pana in Berceni, 14 km, consum de 7.4 cu aer. eu zic ca e bine :)

 

3 poze atasate va pot oferi momentan. In weekend promit sa revin cu un review persistent si un set de poze bune.

 

post-121550-0-25768400-1373544743_thumb.post-121550-0-50625400-1373544743_thumb.post-121550-0-73017200-1373544743_thumb.

 

Link către comentariu
petrisor.dumitru

Felicitari pentru noua achizitie si astept review-ul (pt ca si eu intentionez sa-mi cumpar una pe la sfarsitul anului).

Link către comentariu

Super. S-o stapanesti sanatos si fara incidente. Mie imi place si culoarea asta alb candy  :icon_thumleft:

Link către comentariu

Sa-ti traiasca, bravo! Asteptam cu interes review-ul detaliat. :)

Eu inca astept vestea cum ca ar fi ajuns la Curtici...

Modificat de allex82
Link către comentariu

Arata fain volanul cu elementul ala glossy black. Da bine cu partea centrala a bordului. Tre sa fac si eu cumva sa mi-l iau si eu :D

 

S-o stapanesti sanatos, arata foarte bine pe alb.

Link către comentariu

Salut

 

Poti sa-mi spui te rog daca foloseste la ceva in Romania butonul acela de la Bolero "TP" ??

Exista posturi de radio la noi care transmit informatii despre trafic?

 

Mersi fain, sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Beautiful ....sa va stapaniti sanatosi unul pe celalalt.

Bolero-ul schimba total plansa de bord.

Link către comentariu

S-o stapanesti sanatos!

 

Interesant faptul ca acum volanul in 3 spite are acel ornament din plastic negru lucios. Parca la primele variante nu era.

Link către comentariu

ornamentul cu plasticul negru e chiar o surpriza pt ca mai vazusem volanul pe elegance cand am dat comanda si nu era. Probabil e un update finut.

Pe langa asta, omul de la skoda mi-a zis ca masina mea e prima care o vinde cu noul soft pe bolero care arata in modul Radio si poze pt fiecare post in parte, exact ca la albume. Arata bine de tot. O sa pun o poza mai tarziu :)

Modificat de krygod_ro
Link către comentariu

:icon_bounce:  poze, poze, poze .....eventual fii bland cu noi si fa o poza la Bolero cu senzorii de parcare.

By the way .....CD-ul e in torpedou la Bolero ?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!