Jump to content

Semering planetara


GBI
 Share

Postare recomandată

Sal 2 all

Revin cu o intrebare : stie cineva care sunt dimensiunile la semeringul de la planetara partea din dreapta soferului ? la cea lunga ? am fost la 2 serviceuri si unu mia zis 52x71x7 la altu 48x62x7 ????? e dificil de schimbat ? G3 1.4i ABD 1995 , cote luate din calculator dat serie etc etc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu le-am schimbat in vara si la fel am patit,am luat un set si nu s-a potrivit dupa care mi-au scos semeringurile la service si au luat dimensiunile.poti vorbi cu cel de la magazinul de piese auto sa ti le schimbe daca nu se potrivesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa aflii codul cutiei de viteze inainte sa cauti semeringurile pentru ca diferite cutii de viteze utilizeaza diferite semeringuri. Eu am luat o teapa de 30-35 RON (parca) cu un semering eronat, luat de la PBN pentru ca am gresit codul cutiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cutii de viteza tip: CED; CWM; CKR; CWR; CNU. Aceste cutii sunt pe motorul de 1,4l

stanga 57 X 71 X 7

dreapta 48 X 62 X 7

MIHAI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca astea sunt cotele mihai mersi mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat semeringul, m-am mirat cat de simplu a fost, dat roata jos , scos planetara din cupla, scos cupla, schimbat semeringul, pe dreapta cum a zis si Mihai 48x62x7 montat la loc. pretul semeringului 18 RON , nice job

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

pentru masina din semnatura ce semering sa cumpar...vreu sa schimb si pe stanga si pe dreapta...pe stanga pierd ulei...si nu vreau sa stric cutia...astept raspuns cat mai repede.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vad ca nimeni sa spuna exact ce semeringuri la planetare are eu am facut comanda pentru un VW golf3 1994 1,6 benzina si tot la fel mia spus ca are doua cote de semeringuri si am fost intrebat daca difera cel de pe stanga cu cel de pe dreapta si nu am stiut ce sai raspund daca stie cineva vas fi regunoscator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gogu_292 da-mi codul cutiei.

LE: Nu te mai chinui sa-l gasesti. Este CHL sau CNU pe motorul ABU din '94.

Ai aceleasi cote pe care le gasesti mai sus in postul lui mihi.

Modificat de AndyG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Am si eu aceeasi problema cu semeringurile, am cumpartat deja 3 si nu sunt bune. Cutia mea are codul CHB.

Mersi tare mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce se intampla, iti curgea ulei din cutie de ti-ai schimbat semeringul?

Si mie imi curge pe la planetara si imi arunca uleiul pe tot motorul, oare pot si eu sa schimb semeringul sa se rezolve problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

I-mi curge prin doua locuri unul este pe la planetara si pe la axul care angreneaza pompa de ulei. La inceput am crezut ca problema este de la semeringul dintre motor si cutie. Dupa un drum din Bistrita la Sibiu aproape nu mai avem ulei in motor. In cutie cred ca este sub jumatate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salut! stie cineva cum se schimba simeringul la planetara stanga la o cutie tiptronic?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!