Jump to content

Octavia 3 - 1.8TSI


rifflections

Postare recomandată

Am fost pe Hungaroring si mi-a placut mult cum s-a comportat masina, mai ales ca am mers cu ea exact asa cum a venit din fabrica, fara nicio modificare.

 

Franele au tinut bine, performantele foarte ok pentru experienta mea pe circuit iar viteza maxima pe care am atins-o a fost 170km/h pe linia dreapta. Cred ca ar fi fost loc de mai mult, insa n-am avut curajul sa franez foarte tarziu ca sa nu se supraincalzeasca si sa nu mai prinda :)

 

Consum? Cred ca am vazut un 25 cand plecam de pe circuit... dar nu m-am uitat exact... eu de cand am luat motorul asta, sunt atent doar la atentionarea de pe bord care-mi zice cand nu mai am benzina :))
 

Singurul minus au fost anvelopele. Masina aluneca destul de tare cand abordam anumite viraje mai hotarat. Si cred ca daca fac upgrade la ceva semislick, atunci franele si suspensia o sa aiba mult mai mult de lucru.

 

Ai PM in legatura cu evacuarea.

Link către comentariu
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rifflections

    44

  • The_Ego

    7

  • Rave

    5

  • vali_devill

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bilstein B12 = amortizoare Bilstein B6 + arcuri Eibach  :icon_thumleft: .

Frumoasa masina!

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Felicitari rifflections pentru faptul ca inca te pasioneaza masina ca in prima zi! Fiind proaspat printre voi si citind mai multe despre dsg 7 (despre care,desi nu credeam, sunt incantat) sper sa nu se intample nimic ce ar putea sa ma faca sa nu indragesc masina pentru mult timp.

Link către comentariu
  • 4 months later...

Iarasi s-a asternut praful pe aici. Nimic nou de raportat.

Tocmai m-am intors dintr-o vacanta mai lunga, masina merge excelent iar eu sunt in continuare foarte incantat de ea.

 

In rest, benzina (destul de putina zic eu) si talpa (da, imi cam place, recunosc!)

 

post-20874-0-49799600-1437124272_thumb.j post-20874-0-80816600-1437124272_thumb.j

 

 

Link către comentariu

Poti sa vezi la mine in semnatura detalii despre consum. Ultimii ~3600km am avut o medie de 7.3 (7.2 pe computerul de bord) insa media asta include si mersul prin orase (200km prin Sibiu, 100km prin Arad si ce ne-am plimbat prin zona Maranello).

Strict in exterior, am avut cam 6.7%, mers pe tempomat 140km/h.

Ce mi-ar fi placut, mai ales in concediul asta, ar fi fost un rezervor de vreo 60l. Cu greu am reusit 730km cu un singur plin.

Modificat de rifflections
Link către comentariu

La 140km/h mergi in a 6-a, nu? 

Eu am DSG7 si am o vaga impresie ca la 130-140km/h imi consuma mai mult in viteza a 7-a decat in a 6-a.

 

Trebuie sa studiez mai mult aceasta situatie.

Link către comentariu

Ce turatie are la tine in 7-a la 140 km/h ? Nu prea are sens sa consume mai mult in a 7-a decat in a 6-a doar daca motorul e subturat ... avand dsg ma indoiesc ca pe drive lasa calculatorul ca masina sa fie subturata. my 2c 

Link către comentariu

si la mine la tdi la 120 la ora in a 4-a consuma mai putin decat in a 5-a, la aceeasi viteza.

Link către comentariu

@shadowzz: Nu am fost atent, dar oricum cred ca sta subturata.

 

@john_skoda: mi-a mai confirmat un prietente (conduce un renault) aceeasi problema.

Link către comentariu

Ce mi-ar fi placut, mai ales in concediul asta, ar fi fost un rezervor de vreo 60l. Cu greu am reusit 730km cu un singur plin.

 

probabil printre putinele minusuri notabile ale masinii, in special la motorizarile mai gurmande. Sufar de aceeasi problema, nu ma deranja de loc un rezervor de 70 litri, sa fie o autonomie la exterior spre mia de km :(

Link către comentariu
  • 5 months later...
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!