Jump to content

Octavia 3 - 1.8TSI


rifflections

Postare recomandată

rifflections

Salutare vwforum,

 

Anul asta printr-o intamplare am reusit sa vand Passatul si stiam clar ce vreau: Octavia 3. Inca de la primele poze oficiale am stiu ca e masina perfecta pentru mine (fiind si mare fan skoda). Avand in vedere ca de ceva timp imi doresc un benzinar puternic alegerea motorului a venit de la sine : 1.8TSI.

 

Masina in cauza a fost a importatorului iar eu am dat de ea in momentul in care venisem la Bucuresti sa negociez o comanda pentru o Octavia 3 noua.

 

Culmea a fost ca eu as fi vrut sa configurez o masina culoare racing blue, 1.8tsi, jante 18, faruri bixenon si suspensie sport. Nu mica mi-a fost uimirea cand masina parcata in fata la PBV1 avea exact aceste optionale :D + muuuuuulte altele (unele inutile pt mine recunosc)

 

Evident ca mi-a picat cu tronc masina si am inceput negocierile. In mai putin de 10 zile am achizitionat-o.

 

Masina are ~6000km, este varianta de echipare Elegance cu urmatoarele optionale (selectie):

- Faruri bixenon AFS cu DayLight LED
- Intelligent Light Assistent
- Jante 18" Alaris
- KESSY - keyless access
- Parking Assistant
- Bluetooth
- Scaune fata incalzite
- Navigatie mare Columbus + MaxiDot Color
- Sound system Canton + subwoofer
- Suspensie sport
- Volan 3 spite multifunctional

 

Eu sincer as fi scos Parking assistant-ul si l-as fi inlocuit cu pachetul partial de piele. Dar se rezolva si asta in viitor :D

 

Ce sa va spun, ieri am facut 400km cu masina si primele concluzii sunt de la foarte bine in sus. Trage excelent, motorul este foarte rafinat iar culoarea asta si farurile atrag multe priviri :D

 

Atasez acum o poza si revin in weekend cu un set complet.

post-20874-0-30725100-1368243511_thumb.j

Modificat de rifflections
Link către comentariu
  • Replies 137
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • rifflections

    44

  • The_Ego

    7

  • Rave

    5

  • vali_devill

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Felicitari pentru achizitie !

Ai avut un pic de noroc si referitor la dotarile cu care ai gasit masina.Faptul ca singurul model care are punte independenta pe spate la O3 este cel cu motorizarea 1,8 TSI ,imi place personal si mai mult. In rest drumuri bune,asteptam si alte poze ,dar nu uita sa conduci prudent !

P.S. Ai posibilitatea de a rabata bancheta spate si din portbagaj,sau doar clasicul sistem atasat spatarelor ?

Link către comentariu
vali_devill

sa o stapanesti sanatos,este o masina extraordinara pt gama si pretul ei...chiar daca ai luat-o cu un pic de rodaj,masina este noua,nu lasa carcotasii sa te descurajeze...in rest drumuri bune si zambetul mare...brgds

Link către comentariu

Cred ca distributia pe lant s-a pastrat la 1.8 tsi, nu?

Link către comentariu

Sa te bucuri de ea! DSG nu aveai in plan?

Link către comentariu
vali_devill

distributia este pe curea,din cate stiu....

Link către comentariu

Foarte frumoasa si dotata masinuta, iar culoarea o prinde de vis. Motorul are potential mare, cu stage 1 ajungi usor la 230 cp. Sa o conduci cu placere si sa te bucuri de ea!

Link către comentariu
mihai.onu94

Felicitari pentru achizitie! Culoarea si motorul o scot in evidenta complet. Sa o stapanesti sanatos!

L.E. Care a fost pretul final?

Modificat de mihai.onu94
Link către comentariu

F.frumoasa masina si motorul este cireasa dp tort :icon_thumleft:

Link către comentariu

Felicitari de achizitie! Sa va purtati unul pe altul sanatosi!

Link către comentariu

Felicitari pentru masina !

Cum se aude sistemul audio Canton ?

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie!

Masina este superba, motorul un vis si e configurata perfect! Nu stiu ce altceva ti-ai mai putea dori de la ea!

Link către comentariu
micuzzu_marius

bravo, frumoasa configuratia , sa o stapanesti sanatos :icon_thumleft:

Link către comentariu

felicitari pentru noua achizitie ! numai bine nu mai trebuie sa te stresezi cu rodajul :D

Link către comentariu

Cat trebuie facut rodajul??? 5000km?sau 10000??? :dry:

Link către comentariu

Foarte frumoasă noua ta maşină, culorile şi LED-urile pe spate întorc privirea fiecărui cunoscător, şi nu numai! Mă înşel sau te-am văzut azi pe la Diham?

Foarte frumoasă noua ta maşină, culorile şi LED-urile pe spate întorc privirea fiecărui cunoscător, şi nu numai! Mă înşel sau te-am văzut azi pe la Diham?

Link către comentariu
rifflections

Multumesc tuturor pt urari. Masina este intr-adevar deosebita, motorul este extrem de rafinat si silentios (poate putin prea silentios la turatii mai mari :D) si raspunde foarte bine la pedala. Suspensia sport se simte clar cand mergi mai sportiv insa la mers asezat este foarte confortabila (chiar si cu jantele pe 18).

 

Sistemul de navigatie este iarasi de exceptie. SUPERB! Inainte sa ma joc cu el ma gandeam ca poate ar fi fost mai bine sa fi pus piele in locul acestuia insa acum mi-am schimbat total parerea. Este excelent.

 

Iar daca tot am ajuns la interior trebuie sa va spun ca scaunele sunt extrem de confortabile iar spatiu este din plin. M-as hazarda sa zic ca nu am pierdut la spatiu fata de Passatul vechi.

 

Un lucru ma mirat foarte tare la masinuta. Venind ieri de la Bucuresti cu ea am mers 130/140 km/h pe autostrada si de la Pitesti pana la Sibiu recunosc ca am alergat-o putin (in limitele legale) multe depasiri etc... iar la destinatie consumul a fost de 6.8. Mi se pare un consum extrem de mic avand in vedere cum am mers cu ea :D

 

Din ce-am vazut pana acum in Bucuresti (l-am traversat de la PBN pana la PBV1) consumul n-a sarit de 14.5 iar in Sibiu (unde stau eu acum) s-a stabilizat undeva la 9.

 

Sincer va spun ca nu ma asteptam la asa consum mic.

 

Momentan sunt inca in tatonari, inca o invat insa imi place din ce in ce mai mult.

 

@Circoloco: As fi vrut DSG insa dupa ce v-am citit topicurile despre DSG7 am renuntat la idee.

 

@MRaduS: Sistemul se aude foarte bine, insa subwooferul nu este foarte puternic. Ca si sunet este putin mai bun decat RCD310 + 8 difuzoare de pe vechiul Passat.

 

@Hotomanul: Nu, nu eram eu :)

Link către comentariu

Poti pune piele ulterior, dupa ce tapiteria o sa dea semne de uzura...vei iesi chiar mai ieftin decat daca puneai direct din fabrica...nu ma pot pronunta in privinta calitatii acesteia insa am inteles ca sunt destule firme care imbraca in piele destul de profesional

 

Masina e foarte frumoasa. Iti urez si eu drumuri bune si cati mai multi km!

Modificat de Hayate
Link către comentariu

Frumoasa foc!

Desi nu sunt fan Skoda, pot spune ca aceast model imi place, pare foarte agresiva prin liniile abordate.

Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu

Felicitari pentru alegerea facuta, s-o stapanesti sanatos si multi km fara probleme.

Asteptam mai multe poze

Link către comentariu

Ce bine arata ! sa o stapanesti sanatos multi km .

asteptam mai multe poze...

Link către comentariu

Au reusit cei de la Skoda sa intinereasca mult Octavia.

Imi place mult ca au pus rotite pt volum si pentru navigarea prin meniu renuntand la teste. 

Anvelopele sunt cumva Continental Sport Contact 2?

 

Impresii despre tinuta de drum, navigatie? :D

Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!