Jump to content

Inlocuire scaune cu unele OEM cu reglaje electrice si scaunul soferului cu memorie


RazvyRULZ
 Share

Postare recomandată

Salut.Ma interesa si pe mine schema de legare a scunelor si fisierul zippy a expirat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 54
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • RazvyRULZ

    8

  • eugeniusandu

    7

  • soriin06

    6

  • F l o r i n

    5

Multumesc frumos Al Bundy prompt ca de obicei dar mai am o intrebare am gasit niste scaune electrice dar sunt de Golf cu 4 usi si a mea are 2 usi se pot modifica sa se si rabateze pt. acces in spate? Scaunele electrice pe care le-am gasit sunt Recaro II.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca se pot modifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu am facut asa ceva , acolo trebuie sa i tragi un plus 12v pe Contact , numai unul Pt ca numai un reglaj Electric ai daca Aveai Inca un motoras Pt sezut Mai Aveai Inca un plus

Mufa aia mica e de la centura ,

ITi raman libere 3 , doua sunt de la Memory , si Inca unul de la motorasul sezut ,

post-142056-14142721137636_thumb.jpgpost-142056-14142721401816_thumb.jpg uita aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Am si eu o intrebare. Pot monta scaune de Golf 4, 3 uși, pe un A3 8L?

Imi cer scuze daca e off topic dar pe sectiunea Audi nu am gasit un nimic si nu am vrut sa deschid un subiect doar pt asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu siguranta se pot pune scaunele de Golf 4 pe Audi A3. Si ca sa-i raspund si lui AlBundy se pot modifica scaunele de 4 usi sa se rabateze pt.2 usi daca ai rabdare si sa mai cumperi inca un set de 2 usi pe care sa-l distrugi sa iei balamalele de rabatare si cablurile din interiorul scaunului.Cu rabdare si un sudor bun se face conversia.Cum vine caldura ma apuc de conectat la instalatia electrica a masinii mai ramane sa fac rost de oglinzi cu memorie.Inca o data multumesc AlBundy pt. scheme iarna asta le-am studiat si le-am priceput mai ramane sa fac legaturile.

post-24466-0-93403600-1423583206_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua , imi spune si mie cineva va rog daca pe un golf 4 motor 1.4 16v benzina in 2 usi din 2001 pot monta scaune cu incalzire ? am serie sasiu wvwzzz1jz1w260613 . intreb deoarece am gasit 2 scaune cu incalzire dar nu as vrea sa le cumpar ca mai apoi sa nu se potriveasca . mentionez ca sunt nou pe forum , nu stiu daca am intrebat unde trebuie , cat si ca sunt la prima mea masina wv golf . multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune cu conditia sa fie tot (rabatabile) de 2 usi si sa faca cineva instalatia electrica

Modificat de Laurentiu_LWR
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru informare domnule EugeniuSandu ! Voiam sa fiu sigur daca se potrivesc sa nu le cumpar degeaba ca mai apoi sa le privesc ....:)) As mai avea totusi o intrebare : modelul de masina ca a mea are si instalatia electrica din fabrica pe ea sau trebuie construita ? Intentionez sa montez scaunele intr-un service si nu as vrea sa rada aia de mine ca nu stiu nimic , ma intelegeti dvs .....

Modificat de Laurentiu_LWR
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu ai avut scaune electrice pe masina, trebuie sa iti faci tu instalatia electrica + butoanele din bord. Atat. Cauta instalatia de pe o masina din dezmembrari sau cumpara scaunele cu tot cu instalatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Ioan said:

Multumesc frumos pentru informare domnule EugeniuSandu ! Voiam sa fiu sigur daca se potrivesc sa nu le cumpar degeaba ca mai apoi sa le privesc ....:)) As mai avea totusi o intrebare : modelul de masina ca a mea are si instalatia electrica din fabrica pe ea sau trebuie construita ? Intentionez sa montez scaunele intr-un service si nu as vrea sa rada aia de mine ca nu stiu nimic , ma intelegeti dvs .....

Cum spunea si userul Emy D  trebuie facuta instalatia electrica butoanele este treaba de electrician dar scaunele trebuie sa se potriveasca nu difera decat sa fie de 2 usi ca si a ta montezi scaunele si cand ai timp si bani te duci la electrician si iti face instalatia electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Mufa rosie, de sub scaunul soferului, are 3 fire, +/- si încă una, unde vin3 legat firul 3? (Maro cu negru parcă) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
anghel stefan viorel
On 10.02.2015 at 5:46 PM, eugeniusandu said:

Cu siguranta se pot pune scaunele de Golf 4 pe Audi A3. Si ca sa-i raspund si lui AlBundy se pot modifica scaunele de 4 usi sa se rabateze pt.2 usi daca ai rabdare si sa mai cumperi inca un set de 2 usi pe care sa-l distrugi sa iei balamalele de rabatare si cablurile din interiorul scaunului.Cu rabdare si un sudor bun se face conversia.Cum vine caldura ma apuc de conectat la instalatia electrica a masinii mai ramane sa fac rost de oglinzi cu memorie.Inca o data multumesc AlBundy pt. scheme iarna asta le-am studiat si le-am priceput mai ramane sa fac legaturile.

post-24466-0-93403600-1423583206_thumb.j

Salut. Exista un filmulet ceva cu schimbarea sezutului. Ce trebuie taiat si sudat. Vreau si eu sa mut recaro 2 pe sezut de leon cu reglaj electric si memori

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da exista un DIY cu scaune de R32 cu memorie. A facut un american upgrade la scaunele lui de R32 a pus memorii de Passat nu mai am link-ul poate il mai are Guppster. Eu inainte sa pierd link-ul ala am salvat toate pozele cu etapele lucrarii. La mine a fost lucrarea mult mai complicata ca a trebuit sa fac scaunele rabatabile pt. 2 usi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 24.08.2017 at 5:12 PM, anghel stefan viorel said:

Salut. Exista un filmulet ceva cu schimbarea sezutului. Ce trebuie taiat si sudat. Vreau si eu sa mut recaro 2 pe sezut de leon cu reglaj electric si memori

Iata link-ul      http://forums.vwvortex.com/showthread.php?7157596-DIY-Full-Power-Konig-Seats-with-Driver-Side-Memory-Power-Folding-Memory-Mirrors#/topics/7157596?page=2     de care iti spuneam dar vad ca intre timp fotografiile s-au sters au mai ramas 2 filmulete la sfarsitul primei pagini. Guppster mi-a dat link-ul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 8/8/2014 at 5:10 PM, Al Bundy said:

nu merge să-l mai iau... se poate reposta?

știu că sunt două variante de memorie sub scaune, immo3 si immo2, eu am immo2, mă puteți ajuta cu schema vă rog frumos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut! Mă poate ajuta cineva, cu o schemă electrică pentru scaune cu reglaj electric de bora/golf 4. Cel din dreapta merg reglajele cand ii dau +/ -- iar cel de pe stânga care are si calculatorul nu merge nici un reglaj când ii dau +/-- Mai trebuie legate ceva fire?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, trebuia sa meargă, dacă este alimentat. Can urile se leagă pt memorii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Florin!  Nu mai trebuie să leg ceva fir?  La cel de la sofer am conectat doar firul gros maro(- )și cel roșu/albastru+ si nu merge nimic, mă gândesc că poate mai trebuie ceva masă sau plus la calculator.La cel din dreapta merge conectat  doar pe cele două fire.De la cel care le-am cumparat zicea că mergea și cel de la șofer că la dat în spate când le-a dat jos de pe masină.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In afara alimentarilor, nu. Ma uit luni cand ajung la mine la service, pe diagrama, sa vad exact ce ai tu. Am facut destule, dar nu imi mai aduc exact aminte, la acestea vechi, conexiunile din minte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc! Am omis să precize că scaunele sunt de skoda superb1 2006 dar sunt la fel ca cele de passat b5.5 Eu vreau să lea adaptez sistemul de prindere pe bora sedan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate, aceeasi problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am reușit era un simplu fir intrerupt. Urmează să adaptez bancheta și spătarul din spate. Se poate face să funcționeze și memoria, pe bora din 2001, e nevoie si de modulul de confort?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nevoie. Se conecteaza cablajul si se face si memoria functionala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!