Jump to content

footwell lights - nu se mai aprind


Laurentiuu
 Share

Postare recomandată

Mie mi se pare ca lumineaza destul de puternic.

Primele doua poze sun la intensitate mxima, , urmatoarele sunt la 20%, pe pozitie.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Flo, par mai aprinse in poza, ca in realitate ...  ? avand in vedere ca cele OEM au un singur led smd in interior.

In schimb, mie imi place ca nu lumineaza ca pe stadion.... e o lumina discreta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, Florin, nu sunt foarte puternice. Nici eu nu sunt adeptul '' luminii ca pe stadion", daca-mi dai voie sa te citez.

Pozele sunt facute pe intuneric, fara blitz.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am mers aproximativ 70 km cu luminile aprinse si footwell activat la 20%. Functioneaza perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare ,

maine îmi ajunge coletul din China ( lumini pe led )

masina este un CC din 2011 ( modelul cu ceas analogic ) am înțeles ca are bcm 

intreabarea este următoarea , unde leg firul de plus ? 

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca are BCM, mufa din mijloc, cea alba, pinul 50.

BCM-ul se afla sub bord, in stanga volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma deranjeaza noaptea la drum lung. Le-am dezactivat, merg numai cat este usa deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut !

Exista undeva o descriere a operatiunii de montare a footwell lights (partea electrica si pe unde se trag firele atat in fata cat si in spate  )?

Orice ajutor imi este binevenit ( B7 variant )

 

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

firele se trag pe unde vin firele / instalatia originala, pe sub praguri, iar pt spate, prin scaun - sub scaun. La tine, conexiunea se face in mufa T52 - alba,  pin 50, dupa care se activeaza pe 09- centrala electrica.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci. Totuși am o nelămurire. Cablul ce l-am primit în pachetul de lumini presupune să traversez între cele 2 scaune pentru iluminarea spate.. Pe unde traversez cu firele de sub scaunul șoferului către scaunul pasagerului? De aici se leagă mai apoi pasagerul și șoferul, respectiv în controler.. Merci i

Și link către produs https://www.olx.ro/oferta/lampi-footwell-led-vw-passat-b6-cc-b7-golf-5-golf-6-jetta-skoda-ID1No3x.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pleci de la siguranta ,pe partea soferului ,prin prag, urmaresti traseul celorlalte cabluri care intra in scaun.

Pe partea pasagerului, plecand tot de la siguranta, traversezi cu cablul pe sub bord, montezi lampa la pasager si treci mai departe  prin prag, la fel ca si pe partea soferului.

Sper ca am fost explicit...

PS : Nu stiu cum au facut altii, dar eu a trebuit sa demontez scaunele din fata ca sa pot conecta lampile.

Modificat de AdySpecie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Pentru cei care au probleme cu luminile la picioare cu becuri normale de 5w (care se sting dupa o perioada de timp sau daca sunt setate la o intesitate sub 60-65%) cred ca am gasit rezolvarea. Am gasit la un magazin de piese, becuri de 3w pentru motociclete. Le-am montat de fro' 2 luni si nu mai am probleme. Merg setate la orice intensitate si nu se mai sting. Singura nemultumire, la 100%, nu sunt foarte luminoase - lumineaza ca un bec de 5w setat la 70% intensitate.

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎4‎/‎14‎/‎2017 at 0:07 PM, AdySpecie said:

Pleci de la siguranta ,pe partea soferului ,prin prag, urmaresti traseul celorlalte cabluri care intra in scaun.

Pe partea pasagerului, plecand tot de la siguranta, traversezi cu cablul pe sub bord, montezi lampa la pasager si treci mai departe  prin prag, la fel ca si pe partea soferului.

Sper ca am fost explicit...

PS : Nu stiu cum au facut altii, dar eu a trebuit sa demontez scaunele din fata ca sa pot conecta lampile.

Rezolvat !!

A mers destul de usor ... Eu am reusit fara sa demontez scaunele , am folosit ca si "sarpe" un naylon de 20 pentru masinile de tuns gazonul :-) .. Cu putina rabdare totul a fost ok .

Sunt curios cum se vede seara , functioneaza si dimming-ul din MDF ..

Va multumesc pentru sfaturi !

Sarbatori fericite tuturor !!!

B

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am montat footwell cu led (china) pe un passat b6 si am activat din vcds. Totul ok, doar ca luminile se sting dupa 3-4 secunde. Care ar fi problema?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece au consum prea mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baga un bec in circuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva de unde se pot achizitiona pinii care duc in centrala electrica pentru footwell? Sau trebuie sa cumpar o mufa din dezmembrari si sa ii iau un pin? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dela orice reprezentanta sau magazin de piese auto .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Vali Barbulescu

Salutare,

Am instalat ieri, cu ajutorul unui prieten, lampile in usi (ele de avertizare usa deschisa) si becurile de lumini ambientale (footwell lights)...totul bine si frumos, pana am ajuns la codarea cu VCDS...din cate am vazut, lampile de la picioare stau aprinse doar cand se deschide orice usa a masinii sau cand se deblocheaza masina din telecomanda...din cate am vazut se sincronizeaza cumva cu luminile din plafon...cand acestea se sting sau cand se incuie masina din telecomanda, se sting toate luminile.

Asteptarile mele pentru aceste footwell lights erau ca aceste lumini sa stea aprinse si in timpul mersului (atunci cand sunt aprinse pozitiile sau cand se aprind automat luminile de la functia AUTO)...surpriza, nu este asa :(

 

Aveti idee de ce? am pus si ceva poze din central electrics (09)...moduluyl este 3C8 937 049 F...din pacate nu am bifa aceea de "footwell lights with terminal 58d active" sau nu o gasesc eu :(...din cate am mai citit pe aici, acea bifa activeaza functia dorita de mine...in schimb, am bifat "Ambient lighting via footwell lighting active"...dar degeaba :)

Aveti idee de ce nu merge? nu suporta modulul meu acest lucru?

Cablarea a fost facuta in centrala electrica, conector B, pin 7 - plus. Masa - punct in pillar stanga sofer. 

 

 

4F074E39-53C2-4DC3-83A2-4C73A470F290.thumb.jpeg.0f9a7832198dddd2658c8515602ddeb0.jpeg7264AB0F-99F8-4E71-89BB-EE49D3EFBD04.thumb.jpeg.2153f88d91854e206aa4bbb0fc11d6ca.jpeg60D192E2-77EA-4D00-AF30-31BB39871625.thumb.jpeg.1a76318a57ae86b7379ab072060ae4eb.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stie centrala electrica. Nu le poti activa sa stea aprinse pe pozitie.Acelasi lucru l-am intampinat si eu la fosta masina, din 2008.

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali Barbulescu

Salu Florin,

multumesc de reply....eram convins ca centrala electrică ce începe cu 3C8 știe acest lucru, cel puțin asa “mergea” vorba pe net...daca știam ca nu merge aceasta funcție, nici nu le ma puneam  ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

parca trebuia sa mearga, cu centrala aceasta..... vezi in setari, ce intensitate ai la lampi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali Barbulescu

Salutare Florin,

Din pacate nu stiu unde sa ma uit in setari sa vad intesitatea lampilor... :(..imi poti da un hint?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

1. in meniul BC ului

2. in Adaptari, cu vcds-ul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!