Jump to content

Ventilatie spate cotiera


0zeke0
 Share

Postare recomandată

Salut ,

 

Am vazut ca nu mai este nici un topic de genul pe aici. Mai are cineva probleme cu gurile de ventilatie spate din cotiera ? Ideea e ca la mine probabil unul dintre multii pasageri a lovit cu piciorul gura de ventilatie si grilele respective din plastic nu mai functioneaza la actionarea butonului si stau si intr-o pozitie nefireasca. Vreo rezolvare cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza. Posibil sa fi sarit fiecare lama de la locul ei. Poti sa le dai jos si sa vezi daca le poti aseza la loc. Teoretic ar trebui sa aiba ca niste gaurele in capetele lamelor care se fixeaza in niste picioruse de pe marginea gurii de aerisire. Teoretic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel, teoretic, daca nu s-a rupt nimic, se pot repozitiona. Pune o poza, doua sa vedem despre ce este vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

img00911e.jpgimg00921f.jpg

 

Problema e ca in sus si in jos nu pot misca butoanele respective, cred ca s-au blocat cu lamele respective. Cum se poate da jos fata aerisirii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm... se pot repara. Se pare ca sunt sarite. De rupt se rup foarte rar. Incearca sa le dai jos si uitate un pic la ele, o sa iti dai seama cum se monteaza. Daca erai din Bacau ti le faceam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee cum sunt dispuse clapele acolo ? Nu stiu cum sa dau rama jos si nici nu vreau sa rup ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca rama e prinsa in cleme. Dar ca sa dai jos rama trebuie sa scoti plasticul de la priza si apoi cel de sub priza. Dupa care trebuie cu un levier de plastic cu varful plat sa il bagi in jurul la rama si asa scoti rama din spate. Vb cu cineva din bucuresti care se pricepe la asa ceva, poate te ajuta. Vorbeste cu Florin, poate te ajuta el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Scoti scrumiera din locas si sub ea sunt doua suruburi cu torx. Dupa ce le desfaci poti detasa toata parte din spate si repozitiona lamelele.. Ai grija fiindca sunt destul de usor de rupt.. Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrey85 tu stii mai bine ca ai B6. Eu nu stiam de suruburile alea. Multumesc pentru rectificare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...
AdrianClaudiu23

Bine ca am gasit aici rezolvarea, si eu trebuie sa dau jos acea masca, lamele acelea la aerul conditionat la mine nu sunt sarite dar sunt destul de intepenite, ma gandeam sa le picur putin ulei de mecanica fina ptr masinile de cusut,sa se mai dezmorteasca + scrumiera este sarita si aceea trebuie fixata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianClaudiu23

Astazi am reusit si eu sa dau masca jos, nu este mare inginerie dar trebuie totusi putina atentie , dupa ce se scot cele 2 suruburi de la scrumiera trebuie putin saltat in sus si cu o surubelnita dreapta venit pe marginea ramei de jos in sus atent si finut pana se aude un click si rama va iesi extrem de usor, dupa se deconecteaza bricheta , e prinsa in niste clipsuri, nu e mare scofala.

 

Ca sa ajungi mai bine la lame este nevoie sa desfaci din rama ansamblul prin care vine aerul, pe interior mai ai 2 suruburi torx + 2 cleme, dupa ce desfaci suruburile torx ,tragi in jos de intreg ansamblul pe care vine aerul conditionat si ar trebui sa iasa din clame cu un click(te poti ajuta cu o surubelnita dreapta la apasatul pe clame,dar usor sa nu le rupi) , atentie totusi ca par fragile... dupa ce am facut aceasta operatiune ,mi-am asezat la loc lamele sarite + acea lama care mentine directia aerului sus-jos stanga dreapta ,era sarita si ea + intepenite amandoua, de curatat am curatat cu o surubelnita dreapta care am infasurat o bucata de material pe ea si am pulverizat niste WD 40 si am bagat-o printre ele ,s-a facut luna bec ,de asemenea am picurat si niste ulei de masini de cusut la capetele lamelor  si am sters surplusul la final, a iesit o treaba super,se misca fluent acum si sunt curate. Mai multa chinuiala am avut cu arcul de la usita brichetei,era sarit , il gasisem in spatele ramei , pana m-am prins cum trebuie pozitionat,deoarece nu aveam nicio schema la indemana , dar nu e rocket since :D + scrumiera se deschide si se inchide cum trebuie, cam o ora buna am lucrat dar a meritat, mai incetut si mai finut :)

Modificat de AdrianClaudiu23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
CiprianChiriac

Salutare o problema am cu priza de aer spate passat b6 .cu ventilatia la maxim se simte foarte putin aer ce trece..am verificat daca e deschisa...va rog sa imi dati un sfat.Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa ai climatronicul comutat pe grilele centrale si vezi cu baga.

 

daca tot nu e ok, atunci ai umblat cumva la consola centrala ? daca da, e posibil sa nu fie bine conectate conductele de aer pt spate... dar cam greu de crezut....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!