Jump to content

Discuri frana cu crapaturi (fine)


Claudiu CC
 Share

Postare recomandată

In cazul meu a venit cu discuri si placute ATE.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul meu a venit cu discuri si placute ATE.

 

In cazul asta banuiesc ca tot sistemul de franare ar fi ATE. BMW stiu ca asa foloseste(cel putin asa era pe e39 si e46).

Modificat de ViBogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Atat etrierii cat si portetrierii au stantat ATE.

 

Nu stiu cum e la motorizarile 1.2tsi, 1.6tdi sau 2.0tdi 110  unde etrierii sunt FS III, iar discurile sunt de 280.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Crapaturi discuri pe partea de fixare a acestora, in jurul prezoanelor si intre prezone. Discurile sunt noi marca ATE si au aproximativ 1000km rulaj. Care ar putea fi consecintele rularii in continuare cu ele in aceasta stare? Poze nu ma lasa sa uploadez :(.

 

Am reusit sa pun si poze.

20160806_111741[1]_800x450.jpg

20160806_111756[1]_800x450.jpg

20160806_111810[1]_800x450.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incredibil....

du-te peste aia de unde le-ai luat si da-le cu ele in cap

eu unul nu le-as mai monta pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca si ATE fac asa discuri, e clar ca nu mai conteaza marca, eu as merge pe TRW din ce am schimbat la masinile de serviciu nu am avut probleme cu aceste discuri, sunt si mai ieftine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 minutes ago, Mistery said:

    Rotile se strang cu cheie dinanometrica, daca le strangi cat te tine mana/picioru cheia sau la vulcanizare foarte puternic ... is mari sanse sa patesti asta ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer eu nu cred treaba asta...de obicei se rup prezoanele nu se crapa discurile...poate acel disc este un fake casant ca in ziua de astazi nu mai stii ce cumperi.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa vedem stanta pe laterala cu firma ATE si data productiei scris cu maro.

 

uite asa:20160407105153.jpg

 

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Cristiannn: adevarat... posibil de la strangerea cu pistol pneumatic, la manual putin probabil sa ajungi tu la acel cuplu incat sa crapi discurile (doar sa fii vreun munte de 150KG :D )

never ever sa strangeti rotile cu pistol, doar manual, altfel va blestemati zilele in caz de pana sau mai rau patiti ca @MihaiL85

//sunt de aceeasi parere cu @sdR+, mai degraba acele discuri sunt fake-uri ordinare

Modificat de Mistery
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu garantez dar banui ca sunt false.

Sunt multe pe piata.

Materialul discului nu permite crapare sub nici o forma daca sunt originale, doar ovalizare.

Nu le monta pe masina.

IMG_20160502_165749.jpg

Modificat de Fanel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, MihaiL85 said:

lor si intre prezone. Discurile sunt noi marca ATE si au aproximativ 1000km rulaj.

Cum vine asta?

La cum sunt crapate sunt bune de aruncat. Si eu cred ca sunt falsuri, este plina piata de ATE contrafacute.

De unde le-ai luat si cat ai dat pe ele?

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceea ce este adevarat este posibil sa le fi strans un pic cam mult insa am 65 kg si am folosit o cheie de roti de la lidl cu un prelungitor de 30 cm(vanez in momentul asta o eferta buna de pret pt o cheie dinamometrica).

Le-am luat din Brasov si am dat 180 lei pe ele. Mentionez ca au acea stanta pe cant. Voi pune si poze.

De mers la magazin sa le dau inapoi nu pot pt ca nu mai gasesc bonul(sa-mi fie invatatura de minte). Voi cumpara alte discuri, probabil TRW, masina sta in parcare pana fac rost de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 65 de kg ale tale iti spun eu ca nu aveai cum sa strangi acele roti pana crapa discurile..am avut toate rotile stranse cu pistolul din vulcanizare si daca ma crezi cand am avut treaba la placute a trebuit sa merg la ei sa le desfaca apoi le am strans eu la cheie si tot nu sunt crapate(cu 85 de kg la purtator)...nu mai zic ca eu folosesc cheia masinii din dotare si ma si urc cu piciorul pe ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am avut eu ghinionul sa dau de un lot cu defect.. se mai intampla. Acu tre sa cheltui alti bani pe aceasi discuri in loc sa schimb si pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la jetta 2013 HL am pe fata etrieri ATE si pe spate TRW ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu unul nu inteleg de ce scoatem la vanzare unii dintre noi piese care NU sunt ok. Cum ar fi aceste discuri?!  Sunt un pericol pentru cine le foloseste.. ganditi va ca sunteti intr o depasire cu 120km sa zicem si atunci se sparge acest disc... si din fata vine un  TIR ..

Singura lectie invatata pentru cine a deschis acest topic este: NU le vinde!

Probabil vor fi multi care vor aproba sau nu cele de mai sus dar.. viata cuiva este ffff importanta..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Zilele trecute am schimbat bieletele antiruliu si am observat ca discurile de pe spate au crapaturi.Parerea mea este ca nu ar fi urme de la frana de mana lasata mai mult timp deoarece am frecat cu şmirghel si crapaturile par a fi in disc.Ce parere aveti?

Snapchat.1486946575.thumb_000.jpg.jpg.4dc20fee2a91fa7754b2bab0a35eb9c0.jpgSnapchat.1696039254.thumb.jpg.jpg.acc489f75d0d2494f5548b71fd552054.jpg

Modificat de Simi07
redimensionare imagini
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt crapaturi, sunt urme de placute

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot asa arata si la mine. Discuri crapate sunt in prima postare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste urme nu ar fi trebuit sa se ia cu smirghel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discure din imagini necesita inlocuire,verifica si partea din interior ,pare sa fi depasit gradul maxim de uzura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa le schimb.Codul discurilor unde il gasesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!