Jump to content

Jante/anvelope


ANdi B.
 Share

Postare recomandată

Salut!

Masina mea a venit cu 235/45/R17 din fabrica (nu stiu ET si J). Vreau sa trec pe un set R16 pentru iarna; pe site-ul bridgestone apare ca standard pt modelul meu 205/55/r16, iar ca varianta 215/55/r16.

Cum aflu care se potriveste mai bine, si ce carecteristici (ET, J, distanta intre prezoane) trebuie sa aiba jantele pe 16?

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Dusul

    11

  • ANdi B.

    6

  • Baracuda

    5

  • bobi11

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

In primul rand trebuia sa mai cauti un pic cu search si gaseai topicul asta http://vwforum.ro/index.php?showtopic=25363 care vad ca tot de tine este initiat.

Pentru latime adica J cauta minim 6,5 si maxim 7,5 recomandat ar fi 7 J si pentru ET cauta sa fie intre

minim 40 si maxim 45 recomandat ar fi ET 42 la janta pe 16''. Eu am pe masina din fabrica 7 J cu ET 42 si iarna folosesc un

rand de jante tot 7 J dar cu ET 45.

Pentru dimensiunile mentionate mai sus poti pune si 205 55 16 si 215 55 16. Pentru iarna iti recomand 205 55 16 pentru ca

este anvelopa putin mai ingusta si asta este mai bine iarna.

O zi buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai simplu ar fi sa cauti niste jante OEM si in felul asta ai scapat de unele batai de cap ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

am gasit in sfarsit sa cumpar un model de jante pe care il caut de mult timp pentru masina mea

Problema mea este urmatoarea:

in certificatul de conformitate al masinii apar ca omologate 7.5Jx17 H2 ET45 cu cauciucuri 235/45/17 , problema este ca jantele pe care le-am gasit au ET-ul de 43 in loc de 45.

poate cineva sa-mi confirme ca nu vor exista probleme la montaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probleme la montaj n-o sa fie, doar ca jantele vor iesi mai mult in afara. Cu cat ET-ul e mai mic cu atat ies jantele in afara mai mult.

Singurul lucru pe care ar trebui sa-l verifici inainte sa le cumperi ar fi daca dimensiunea gaurii centrale este aceeasi cu cea a jantelor originale (57.1 mm daca nu ma insel). Altfel e posibil sa ai nevoie de inele de centrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt modelul acesta , originale Audi , nu replici

dscf0291yh8.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Merg,pune-le linistit;eu am jante pe 18 cu ET45 replica RS6 cu distantiere de 6mm,ceea ce inseamna ca ET-ul e de 39acum si merg fara probleme :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Esti sigur ca sunt originale ?

Ce ai tu pus in poza este janta de S6 / RS6 2002 - 2004 .

Iar eu nu am gasit originale decat pe 18" .

Sfatul meu este sa-i ceri un cod de piesa pe OEM si sa o verifici in ETKA .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gata , am rezolvat

se potrivesc foarte OK, nu freaca .

Pe spate mai am 10mm pana la amortizor din marginea cauciucului 235/45/17

Nu recomand sa va montati mai late de atat

post-14323-0-37035400-1311337214_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut, 

 

am si eu o intrebare: 

 

Pot monta pe un audi a4 2.5 td quattro urmatoarele jante cu specificatiile: fata = R18, et. 35, 7,5j si spate = R19, et. 22, 9j?? daca da, cu ce anvelope ar trebuii montate???

mentionez ca jantele sunt de pe un chrysler crossfire.

 

 

Va multumesc anticipat.

 

ionutz

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prinderea trebuie sa fie 5x112 pe a ta iar din cate stiu, cel putin pe 300c are 5x115 gaurile de prezoane!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Greseala mea!

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, nu merge in primul rand din cauza et-ului care la a4 b6 - b7 trebuie sa fie intre 35 si 45 cu un maxim 30 mai jos rotile vor iesi prea in exterior. Ca si anvelope recomandat iti trebuie 235/40/18 si 235/35/19 dar si asa exista o diferenta de 2 mm intre diametrele rotilor si din cate stiu quattro sesizeaza acest aspect si da eroare in functionare. 

Modificat de redlife
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate jantele merg perfect pe mercedes, la mine nu imi incap prezoanele sunt prea groase :((

inca mai caut solutii :((

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut !

Am o intrebare. As dori sa imi cumpar niste jante pentru un audi a4 b7 avant.Vreau niste informatii despre dimensiunile care ar trebui sa le aleg. Am gasit niste jante et50, 6jx16H2, cu cauciucuri 205/55/16,nu freaca nimic, nu ating nimic?  Ce parere aveti? Sunt ok ?

Modificat de ddddan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Et 50 este prea mare(iti va sta janta spre inauntru),standart este 43;mai bine pui o janta cu un ET mai mic,nu mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca trebuie sa ai un sticker pe masina care sa-ti zica de dimensiunile jantelor, lasa masina cu rotile recomandate de fabricant, nu o cocalarii, altfel o sa ai probleme mai tarziu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Se potrivesc jantele astea pe audi a4b6 . 5x112mm/7.5jh2 et56 ? 

Se potrivesc jantele astea pe audi a4b6 . 5x112mm/7.5jx17h2 et56 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc jantele astea pe audi a4b6 . 5x112mm/7.5jx17h2 et56 ? Sunt cele de s-line dar tipul care le vinde mi a zis ca merg mai bine pe a3 si pe a4 exist posibilitatea sa atinga in interior pt ca au et 56 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Jantele de B6/B7 pe 17" au 7,5J latime insa ET45 din fabrica.

Avand ET mai mare decat normal, jantele pe care le vazusei ar fi fost bagate spre interior. Tipul avea dreptate, ar fi atins.

Modificat de tcp_fg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!