Jump to content

Polo-ul Meu


Razvanme007

Postare recomandată

Loghy, am sunat deocamdata acolo unde a recomandat Ruse. Cred ca am sa merg vinerea asta acolo sa vad. Sunt tentat sa imi pun si bandou parasolar, dar i-am intrebat si mi-au zis ca nu e in degrade' ci e doar o bucata de folie taiata. O sa ii rog sa puna de proba sa vad cum vine si dupaia ma hotarasc. E foarte folositor cred, dar dupa cum imi imaginez eu, nu lrea cred ca se vede frumos aspectul din exterior...

Eh, si ca tot vorbim de aspectul exterior, iata ce am observat pe masina azi cand am fost la spalatorie:post-111956-13662223131014_thumb.jpgpost-111956-13662223313224_thumb.jpg

Imi era mie frica de momentul asta, si uite ca nu am scapat. Habar nu am sa zic care si in ce parcare mi-a lasat cadoul, dar am mai patit-o si le bara din fata prin februarie, si am fost la autovit de unde am luat un stilou cu vopsea identica cu candy white. Atunci mi-iesit OK retusul. O sa pun poze maine si cu ce reusesc acum sa fac...

Totusi ma gandesc sa merg la casco poate mi-o schimba si asa as inlocui-o cu una care are si senzori de parcare...

Link către comentariu
  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Razvanme007

    21

  • rusen

    10

  • qwk

    9

  • Dun

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ghinion :( . Urmele sunt bizare pt ca nu par de stersatura.

Din pacate daca acestea sunt sigurele defecte la bara spate iti da revopsire.

Link către comentariu

daca ai casco , la ce-ti mai faci probleme din astea se tot intampla in acest oras , mai ca zici ca a dat cineva cu piciorul ...

Link către comentariu

Succes. Important este sa iasa cum trebuie, iar daca baietii respectivi au recomandari bune, atunci este perfect.

Eu la momentul respectiv i-am preferat pe cei de la avia pentru ca masina era in garantie si imi era frica de colantarea lunetei sa nu-mi strice rezistenta, pe principiul daca o stricati aveti de unde sa o inlocuiti  :D, dar in cazul tau cum sunt numai geamurile fata nu ar trebui sa fie probleme.

La parasolar m-am gandit si eu dar uitandu-ma la alte masini pe strada, nu prea mi-a placut cum arata. Daca era in degrade intradevar era altceva...

Modificat de loghy
Link către comentariu

M-am gandit si eu la o "prelungirea plafonului" peste parbriz la momentul cand am colantat plafonul cu negru - eu ma gandisem sa pun colant pe parbriz, pe esterior. In cele din urma am renuntat, pentru ca mi s-a parut ca rezultatul final ar fi chicios.

Nu stiu ce urmaresti tu cu folia pe interior in chip de parasolar.

Link către comentariu

O sa vad maine cum iese retusul la bara, ca parca nu m-as plimba acuma pe 10000 de drumuri ca sa fac constatare, sa mi-o tina nu stiu cat in service pt revopsire, etc...

Dun, cu banda de la parbriz urmaresc sa nu bata soarele asa tare cand merg seara spre vest. Totusi parca si eu imi imaginez ca nu arata bine, deci e putin probabil sa pun banda aia de folie pe parbriz... Cand bate soarele am ochlari de soare si parasolarul din dotare si aia e :)

Link către comentariu

Pe exterior nici sa nu te gandesti... am vazut cateva facute asa si stergatoarele au frecat colantul rezultatul fiind ingrozitor.

Link către comentariu

Este exclus pe exterior :)

Am terminat si cu retusul. Se cunoaste de aproape, dar mai mult nu am ce sa ii fac...post-111956-13662973677925_thumb.jpgpost-111956-13662973901648_thumb.jpg

Link către comentariu

Acum vreo... 10 ani cred, am facut un retus similar pe fabia lui taica-miu si dupa ce am facut corectia cu vopsea, mi-a dat un prieten un polish lichid, semana foarte mult cu un lac ca si vascozitate si transparenta.

Am pus un pe o carpa am frecat un pic dar nu prea mult si a iesit perfect.

Am mai cautat sporadic acel tip de polish dar nu am gasit pe nicaieri.

Daca stii despre ce este vorba sau poate altcineva care mai citeste topicul tau, te-ar ajuta foarte mult.

Modificat de loghy
Link către comentariu

Fa-i polish cu o pasta usor abraziva, la turatie mica sau chiar manual si o sa iasa.

Link către comentariu

Va referiti sa ii fac polish dupa ce ii dau jos vopseaua pe care am pus-o deja? Asa nu cred ca o sa se rezolve, pt ca plasticul nu era doar zgariat, se luase vopseaua de pe el cu totul, si zgarieturile erau prea mari ca sa se acopere cu vopsea din jur la polish.

Unde pot sa fac un polish de calitate, sau ce tool-uri imi trebuie pt a face eu asta?

Link către comentariu

Spunem sa polishezi zona reparata pentru a nivela si uniformiza vopseaua.

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos,colegu' ! :)

Foarte frumoasa si atrage priviri in trafic.

Link către comentariu

Mersi Adrian, daca stam in aceeasi zona poate ne intalnim mai des ;)

Astazi i-am pis folii si pe fata, si am intrebat acolo de polish pentru zgarieturile de pe bara, si mi-a spus ca pe plastic nu merge ca se incalzeste prea tare :|. O sa-l las asa, ca nu se observa decat de foarte aproape.

Cand am pus folii la geamjrile din spate, 3 zile fara sa le cobor nu a fost greu, ca se pot bloca ferestrele din spate, dar astea din fata nu stiu cum. Voi stiti? Eu am gasit alta solutie :

am pus niste scotch alb pe butoane ca sa imi aduc aminte de fiecare data ca nu trebuie sa cobor geamul :))

Link către comentariu

Mai bine stai cuminte. Ai AC, asa ca foloseste-l.

Eu nu deschid geamurile mai deloc - de cand am masina nu cred ca le-am coborat de  10 ori.

 

Legat de polish, ti s-a recomandat sa faci unul manual, nu mecanic.

Link către comentariu

Am vazut masina live si arata intr-un mare fel  :icon_thumleft: . Bara de R-line are o linie mai agresiva decat cea de GTi, cel putin cea fata.

Trapa panoramica si plafonul negru iar sunt de mare efect.

 

O surpriza a fost sa descopar ca s-au pus frane de 288mm pe 1.2TSi.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Cat de bine arata ambele ! Imi pare rau ca nu am reusit sa ajung si eu,abia m-am intors acum de la Brasov. Dun - trebuia sa faci tu o poza din lateral,sa iti creasca inimioara in tine cand iti vezi bijuteria asa lasata ( adevarul ca RLine-ul zici ca e jeep ! )

Link către comentariu

Da, acolo pe la StefanCelMare am pus-o. Tu ai avut vreo problema la ITP cu certificatul oferit de ei?

Link către comentariu

mai am pana la itp ,dar nu cred serios ,sa fie probleme pt ca am autorizatia data de ei, poti faci itp oriunde vrei acum ....

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Razvanme007
Publicat (modificat)

Eh, si iata ca ghinioanele se tin lant...astazi am lasat-o in parcarea amenajata de la Piata Sudului, si seara cand am venit sa o iau, mare lovitura ce am pe hayonul din spate si pe bara. Cred ca vreun DOBITOC INFECT cu microbuzul  mi-a lovit-o cand a intors, ca prea are negru dinala cauciucat si pe hayon...( in parcarea aia se pare ca opresc si astia cu mircobuzele spre Oltenita )

 

Nu mai am ce sa retusez, aici direct cu constatare si service. Sa vad maine unde gasesc sa fac constatare la Allianz. De nervi nici n-am mai facut poza...tot nu cred ca o sa o inlocuiasca, ca nu e infundat rau hayonul...dar uite cum se duc banii pe fransiza si vreo 2 zile de stat in service... Si parca vad ca nu mi-o face ca noua... 

Modificat de Razvanme007
Link către comentariu

Am vazut-o in Mall-ul de la Grand Arena ieri seara, cred. Am fost pana la Decathlon si am vazut-o din fata, parcata criminal dupa parerea mea intre alte masinute :grrrrrr: .

Imi pare rau de intamplare. Nu mai bine deschizi dosarul in urmatorul an de Casco ?

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!