Jump to content

Polo-ul Meu


Razvanme007

Postare recomandată

R-line nu are decupaj pt evacuare? Din poze asa pare.

 

Exteriorul este complet si chiar nu ai ce sa ii mai faci. Farurile cu xenon ar fi bonus, dar arata bine si fara.

Link către comentariu
  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Razvanme007

    21

  • rusen

    10

  • qwk

    9

  • Dun

    7

Top Posters In This Topic

Posted Images

Bogdan, din poze par cele pe 16"

 

Ego, daca te uiti la pozele din primul post, se vede decuparea pentru evacuare, inclusiv evacuarea :D

Link către comentariu

Am observat acum, dar se vede foarte greu => trebuie tips cromat :D

 

Jantele sunt Mallory dupa design si ele vin pe 16".

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Da, jantele sunt pe 16". Asa erau incluse in pachetul R-Line. Mi se pare ca este suficient, intrucat si-asa talonul cauciucului mi se pare cam mic pentru gropile din Bucurestiul nostru.

 

Acum vreo doua saptamani ieseam din pasajul Unirii inspre Tineretului si mi s-a parut ca am vazut un radar. Am pus frana si bineinteles ca nu am observat o groapa destul de zdravana. si am intrat in ea cu piciorul pe frana - s-a auzit un "poc" de ziceam ca mi-am rupt roata in doua.  Din fericire nu a avut nimic, dar cred daca aveam rotile de vara sigur patea ceva janta (cele de iarna sunt 195/85/r15). 

 

Cat despre evacuare, exista un decupaj acolo, si am si muffler tip cromat. Dar nu baietii de la spalatorie nu au insistat asupra lui, si eu nu prea am dat atentie acestui lucru. Nici nu stiu exact cum se intretine... Cu ce sa-l sterg, ca acum pare a fi murdar de substante din gazul de esapament.

 

Rave, cu 100E pe un senzor mi se pare ca astia din reprezentante rad de noi. Totusi, inainte sa il comand, l-as suna pe tipul de la reprezentanta sa il intreb ce se intampla cu garantia. Am inteles ca trebuie umblat si pe la computerul masinii pentru a activa afisarea pe display-ul RCD-ului nu?

Modificat de Razvanme007
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina.

Astazi pe la 10 erai in zona junior-unirii? 

Am admirat-o dintr-o octavia neagra

Link către comentariu

Ti-am citit ieri topicul si m-am gandit mult la configuratia ta.

 

Pachetul White a fost 131.44, iar trapa 768.80. De banii astia eu as fi luat pachetele R-Line interior Plus (434) si Relax (308.76) si as fi avut interior-ul in linia exteriorului (inclusiv volan-ul sport si ornamentele de pe praguri - volan-ul ti-l arat cand ne vedem) plus senzorii de parcare si cruise control-ul. Si iti ramaneau bani si de suspensia sport, care, dupa parerea mea, era "obligatorie" cu pachetul R-Line exterior. Si ca sa vars tot ce am in gusa ... nu imi place deloc ca ai pus folia aia doar pe spate.

 

Oricum, foarte misto culoarea exterioara si interiorul negru. La fel si motorasul. Sa o stapanesi sanatos, fara probleme si sa ne vedem cat mai des. Vorbim atunci si de modificari si garantie.

Link către comentariu

Mersi Buss :) Nu cred ca o sa ajung sa fac toti km din lume, dar sper ca aia 1% pe care ii fac sa fie fara incidente :)

Dun, la pachetele alese e o chestie de preferinte :)

Eu de exemplu sunt foarte multumit de cum arata Polo Highline la interior si nu am acordat asa de multa atentie la pachetul R-Line pt interior. La momentul la care am comandat masina, ma gandeam ca nu imi vor trebui senzori si tempomat ( fiind obisnuit sa conduc fara ele din 2005 de cand am carnetul). Ulterior am observat ca de senzorii de parcare nu ma prea pot lipsi pt ca nu vad la fel de bine in spate cum vedeam la masina precedenta (Tico) :) Am preferat sa aleg sunroof si o sa vad candvoi face un retrofit pt senzori si aia e :)

Suspensia sport nu ma pasioneaza intrucat nu sunt un impatimit al curselor - nici nu am motor pentru asa ceva. Conduc mai agresiv din cand in cand, dar nu consider ca duc masina la extrem astfel incat sa am nevoie de suspensii sport. Prefer confortul oferit de astea normale :D

La folii nici mie nu prea mi-a convenit sa pun numai pe spate, dar din cate am inteles este ilegal sa pui folii pe fata care, insumat cu geamul, blocheaza mai mult de 30% din lumina. Nu am stat sa verific cat are geamul chior, dar din cate am inteles are si el din fabrica un factor de blocare a luminii. Asa ca decat sa stau mereu cu frica de politie si cu spaga la ITP, am lasat-o asa - nu mi se pare ca o urateste, dar intr-adevar mai marfa ar fi fost cu folie si pe laterale fata...

Link către comentariu

Eu nu-ti recomand senzorii after market. Arata urat, si in scurt timp te vei obisnui cu masina, astfel incat sa te parchezi oriunde fara probleme (nu am senzori si nu le simt lipsa, desi pe passat am senzori). Cu tempomatul se poate rezolva relativ usor. Ai nevoie de manete (tempomat + bc) si apoi legate. Eu mi-am pus la masina si tempomatul si BC-ul.

 

Cu folia pe fata, exista legala cu toate aprobarile posibile de la RAR. Eu am asa ceva si sunt foarte multumit. Blocheaza pana la 90% din radiatiile solare (ceea ce m-a si interesat). Politia nu are ce sa-ti faca atata timp cat ai autorizatia legala. (Atentie ca sunt service-uri care pun folii desi nu au autorizatie de la RAR, deci nici autorizatia data de ei nu este valabila)

 

Cat despre suspensie/arcuri, e mai mult pentru look. La diesel, cel putin, diferenta intre bot si spate este de 5.5 cm, si din punctul meu de vedere arata destul de urat. Eu inca cochetez cu ideea unor arcuri, dar parca n-am gasit nimic pe gustul meu. In plus, eu fac multi km pe hartoapele tarii si nu prea mi merita.

Modificat de qwk
Link către comentariu

Aaaaaaaaa, deci tu n-ai Privacy Glass, ai folie... Ca nu intelegeam ce tot ii da Dun inainte folia vietzii :D

 

In ccp. sunroof vs. senzori, da, retrofit la senzori poti face, insa la sunroof nu. Eu cand mi-am comandat masina nu era disponibil niciun pachet R-Line (interior sau exterior), asa ca mi-am pus toate prostiile pe care le-am considerat necesare pentru confortul propriu-fizic si psihic: tempomat, scaune incalzite, climatronic, senzori de ploaie/parcare/pneuri. Am renuntat cu buna-stiinta la xenoane si acoperis panoramic, care, desi arata super-bine, erau destul de scumpe si-mi depaseau bugetul cu cca. 1500 Euro insumate. Daca le mai adaugam si pe alea, imi luam direct Polo GTI :)

Link către comentariu

Salutare Razvan , bine ai venit printre noi , faina masina , Circoloco cred ca este in culmea fericirii acum ca ai aparut printre noi :D , vorbea de masina ta dinainte sa ii faci topic. :D

Link către comentariu

Sunt bucuros de primirea calduroasa pe care mi-ati oferit-o :)

 

Am stabilit cu Dun sa ne intalnim sambata mai pe dupamiaza, poate ne strangem mai multi Polo-isti si Golf-isti :)



Eu nu-ti recomand senzorii after market. Arata urat, si in scurt timp te vei obisnui cu masina, astfel incat sa te parchezi oriunde fara probleme (nu am senzori si nu le simt lipsa, desi pe passat am senzori). Cu tempomatul se poate rezolva relativ usor. Ai nevoie de manete (tempomat + bc) si apoi legate. Eu mi-am pus la masina si tempomatul si BC-ul.

 

Cu folia pe fata, exista legala cu toate aprobarile posibile de la RAR. Eu am asa ceva si sunt foarte multumit. Blocheaza pana la 90% din radiatiile solare (ceea ce m-a si interesat). Politia nu are ce sa-ti faca atata timp cat ai autorizatia legala. (Atentie ca sunt service-uri care pun folii desi nu au autorizatie de la RAR, deci nici autorizatia data de ei nu este valabila)

 

Cat despre suspensie/arcuri, e mai mult pentru look. La diesel, cel putin, diferenta intre bot si spate este de 5.5 cm, si din punctul meu de vedere arata destul de urat. Eu inca cochetez cu ideea unor arcuri, dar parca n-am gasit nimic pe gustul meu. In plus, eu fac multi km pe hartoapele tarii si nu prea mi merita.

Ai dreptate cu senzorii, cred ca soa mai astept un pic sa ma obisnuiesc inainte sa fiu sigur ca vreausa gauresc bara din spate :)

 

Cei de la ExpertDetailing mi-au spus ca nu imi pun folie laterala fata nici macar din cea mai deschisa (70% permeabilitate aveau ei) pt ca nu este legal si nu pot oferi certificat RAR pt ea. Tu unde ti-ai pus pe fata folie autorizata RAR pe laterala fata?

Link către comentariu

rusen, fara suparare, dar pe fata nu este autorizata folia ta. Ca sa primeasca autorizatie trebuie sa aiba minim 70% transparenta. In plus, sunt anumite firme care nu au aprobarea RAR pentru a pune folie, deci, nu pot da autorizatii legale.

 

Eu chiar saptamana trecuta am fost oprit pentru folii (deh..m-a mancat undeva la merg la Baneasa la meeting-ul de vineri) si le-am aratat autorizatia si nu am avut probleme.

 

Razvan, sambata, o sa-ti arat ce documente am pentru folii, ca sa fie legale.

Link către comentariu

nu am de ce sa ma supar :icon_thumleft:  ,  in acte este de 70 % iar pe masina este 50 % , fiecare procedeaza dupa bunul plac pana la urma .

Link către comentariu

La un control RAR, ramai fara talon si autorizatie :) In plus, cine ti le-a pus (ar trebui sa fie scris pe sticker-ul de pe geamuri) ar putea sa ramana si ei fara autorizatie + amenda.

Link către comentariu

da , dar in practica lucrurile stau altfel , in cel mai rau caz le dai jos acolo de fata cu el.

Link către comentariu

Asa este, dar cand platesti 200 euro (cazul meu) ca sa le pui..nu-ti prea arde :D

 

Oricum, ideea este, Razvan, ca-ti poti pune folii autorizate si pe fata.

Link către comentariu

Arata frumos Golful tau, Rusen ;) La tine culoarea inchisa parca ar fi accentuat efectul inestetic si mai tare daca iti puneai folii doar pe laterale spate.

 

Am sa merg si eu acolo :) Dar pe fata nu cred ca imi pun 50% chiar daca s-ar putea sa fac ca tine. Daca te verifica cineva cu aparatul vede ca nu e la fel cu ce scrie in acte. Si la ITP cu siguranta cred ca pune aparatul... Imi pun 30% daca se poate.

 

Oricum, eu pe laterale spate si luneta am 5% si noaptea e mai dificil sa vad cand fac parcare laterala :|. Folia de 30% cred ca va fi ok ca aspect (sa nu se vada contrastul in tre fata si spate asa mare) si atat timp cat protectia UV este asigurata, sunt multumit :)

Link către comentariu

Multumesc frumos de aprecieri , mda si eu am o problema la parcare seara , in rest  e ok , eu trebuie sa-mi fac ITP-ul in noiembrie , voi vedea atunci cum stau lucrurile :D

Link către comentariu

Folie pe fata poti sa pui si la avia motors.

Eu la ei am pus acum vreo 2 ani si au lucrat foarte bine.

Nu mai stiu ce preturi au acum...

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!