Jump to content

Probleme cu sprituitoarele


Golfuletz
 Share

Postare recomandată

De ceva vreme ma tot chinui sa identific din ce cauza nu mai functioneaza sprituitoarele. Am schimbat releul si la fel...am realizat ca-i ceva de la contactul din blocul de comanda. L-am desfacut, l-am curatat, a mers excelent vreo 3 zile dupa care iarasi. Acum este curat dar nu isi da drumu numai daca bag o surubelnita sau ceva metalic intre lamele. Daca s-a mai confruntat cineva cu asa ceva ...pls un sfat si eventual un pret la blocul de comanda daca nu exista alta solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc sa-mi dau seama despre ce este vb, dar nu reusesc..pls, ce sunt aceste "sprituitoare"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nadir@boosted.ro

in cazul in care nu ma insel este vrb de stropitorul de parbriz, si totodata imi dau seama ca este vrb de blocul de comenzi nici decum de stropitorul in sine.

in caz`ul in care nu gasesti, sau nu ai destui bani sa iti cumperi unul nou, poti lua unul de la cel mai apropiat centru de dezmembrari !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc sa-mi dau seama despre ce este vb, dar nu reusesc..pls, ce sunt aceste "sprituitoare"?

...da...este vb de spalatoarele de parbriz...scuze de exprimare

in cazul in care nu ma insel este vrb de stropitorul de parbriz, si totodata imi dau seama ca este vrb de blocul de comenzi nici decum de stropitorul in sine.

in caz`ul in care nu gasesti, sau nu ai destui bani sa iti cumperi unul nou, poti lua unul de la cel mai apropiat centru de dezmembrari !

...nou din cate am auzit are un pret exagerat, oricum ma gandeam ca s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si a gasit o solutie practica fara sa necesite schimbarea blocului de comanda. Ca ultima solutie voi apela la SH...multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu probleme cu acel bloc, dar acum vreo doi ani si imi aduc aminte cam vag.

Stiu ca am avut probleme cu acele lamele pe care nu le-am convins pina nu le-am dat jos si pe ele si le-am mai zgindarit (strimbat) nitel cu sficul. Au vazut ca-s pus pe fapte mari si s-au potolit.

Am mai avut o problema cu conectorul unde un papuc al naibii nu vroia sa intre pe contactul pereche - cel fix. In loc sa intre, era impins inapoi si facea contact cu pauze.

Stii cit mi-a luat sa "rezolv" aceste doua banale probleme de contact ? Nu cred ca vrei. Si nici eu sa-mi aduc aminte ( mai mesteream, verificam - era ok, ambalam totul la loc dupa care nu mai mergea - desfa si ia-o de la capat...).

btw ai spalator si pe luneta ? S-ar putea sa am acasa un bloc dar fara contactul de spalator luneta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la fel am patit si eu la inceputul verii trecute, am schimbat manetele de la stergatoare si semnalizare , au mers perfect de la pascani unde le-am schimbat pana la iasi si aici ,cum am ajuns a inceput sa-mi arda sigurantele. am fost la un electrician si problema era contactul la manete , m-a rezolvat intr-o ora si mi-a luat 150k

de atunci merg perfect

Modificat de zvan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult de sfaturi...exact asa patesc si eu...desfac blocul, le indoi si le curat, merge totul perfect, cand le pun inapoi...pa :salut:...am sa mai incerc odata, sper ca de data asta sa fie definitiv ;)

...am spalator la luneta asa ca nu m-ar ajuta blocul pe care-l ai ....merci mult oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi probllema am si eu, numa' k mie nu-mi functioneaza claxonul. Am fo la Infotec si dupa ce ma asteptat vreo juma' de ora mi s-a spus k blocul electric de sub volan est efacut din doua parti pe care nu stiu daca mi le pot aduce. Asa k am sa incerc sa merg la un SH si sa vad daca se rezolva asa (lamine e intrerupt firul continuu pt contactul claxonului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceiasi probllema am si eu, numa' k mie nu-mi functioneaza claxonul. Am fo la Infotec si dupa ce ma asteptat vreo juma' de ora mi s-a spus k blocul electric de sub volan est efacut din doua parti pe care nu stiu daca mi le pot aduce. Asa k am sa incerc sa merg la un SH si sa vad daca se rezolva asa (lamine e intrerupt firul continuu pt contactul claxonului).

...nu cred ca trebuie sa schimbi blocul de comanda(intr-adevar este format din doua parti - unul pentru faruri si celalalt pentru stergatoare), incearca sa iei jos volanul, apoi desfa cele trei suruburi care le vezi pe placa metalica de sub volan...uita-te sa nu fie intrerupt acolo...daca nu scoate fisa de sub panou care are cred vreo 5-6 fire si vezi cu un aparat de masura daca ai tensiune(pe incercate) ca sa vezi daca intr-adevar ii intrerupt firul de claxon.

...sa nu uit...in primul rand verifica lamela care face contact cu butucul volanului, sa faca contact, sa nu fie murdara etc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am avut problema, am rezolvat-o pur si simplu indoind un pic cele doua lamele pe care face contact maneta (pt parbriz si luneta), cu o surubelnita mica, fara sa dau jos nimic. Merge si in ziua de azi :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!