Jump to content

Placute de frana


agent smith
 Share

Postare recomandată

salutare

se pare ca a venit vremea sa schimb si eu placutele de frana si cum n-am mai facut asta niciodata vin si eu cu niste intrebari.

1. de unde se pot cumpara? sunt modele/dimensiuni diferite in functie de marca... etc.. chiar nu ma pricep :)

2. cat ma costa?

3. unde le montez? intru in primu service de care ma lovesc? sau ma poate ajuta careva sa le montez? (din cate am inteles nu e chiar asa complicat)

stiu ca pot parea intrebari stupide pentru unii, dar e prima data cand ma confrunt cu treaba asta.

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai in primul rand te duci la un magazin de piese si le spui ce masina ai mai departe e treaba lor sa iti gaseasca placutele potrivite dupa care daca magazinul e cat de cat mai rasarit poti sa iti alegi si marca de placute care o vrei (umbla vorba ca cele mai bune sunt Ferodo).

Eu mi-am luat placute de curind si am dat vreo 2 mil pe ele fata +spate dar gas si mai ieftin.

Montajul il poti face si singur, la mine s-a ocupat de amanuntul asta prietenul kxl04 (corrado g60 rosu) ocazie cu care am cascat si eu ochii si nu e deloc complicat (iti trebuie un cric +un set de chei fixe si 45 de min ).

Avand in vedere ca esti de aici de aproape daca vrei pot sa te asist cu niste sfaturi ca sa faci tu singur schimbul singura intrebare e daca tu ai discuri fata spate ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca pot si io veni cu un sfat.. in mom in care te duci la magazin sa iti iei placutele ... du-te cu una din vechile placute.. sa fi sigur ca iti dau modelu si dimensiunea care trebuie.. nu de alta da' m-am lovit de neste tampi care mi-au dat alt model in trecut.. si cu care ma-m certat pana cand mi le-au luat inapoi si mi-au dat ce aveam nevoie. Desi nu iti doresc sa treci prin nervii mei de atunci. Mai bine fi prevazator...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

se pare ca a venit vremea sa schimb si eu placutele de frana si cum n-am mai facut asta niciodata vin si eu cu niste intrebari.

1. de unde se pot cumpara? sunt modele/dimensiuni diferite in functie de marca... etc.. chiar nu ma pricep :D

2. cat ma costa?

3. unde le montez? intru in primu service de care ma lovesc? sau ma poate ajuta careva sa le montez? (din cate am inteles nu e chiar asa complicat)

stiu ca pot parea intrebari stupide pentru unii, dar e prima data cand ma confrunt cu treaba asta.

mersi anticipat

...dupa ce am schimbat multe seturi de placute iti pot spune sigur ca cele mai bune sunt LUCAS. Dar ai grija ca sunt de doua marimi pe grosime...daca ai diesel simplu cele groase nu-ti intra...ultima data cand le-am luat au fost undeva la 800.000 lei dar isi merita fiecare leu in plus fata de cele ieftine. Cat despre montajul de unu' singur, cum sugera G60, eu zic sa nu te apuci numai daca ai un set de imbusuri cu 12 colturi (cei de VW au bagat la greu suruburi cu astfel de capete la planetare, etriere, etc), si la mecanic sa ai grija cu acest aspect..daca vezi ca le forteaza cu imbusuri normale mai bine da-i pace...sper sa-ti fi fost de ajutor...bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golfuletz, eu am motor de 1300cmc benzina. nu e diesel.

va multumesc la toti pentru sfaturi. de luni sper ca ma pun pe treaba...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

are dreptate golfuletu ca eu nus de ce am ramas cu impresia ca e vorba de un gti ! e cu imbusuri la omu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista magazine de piese care au montaj gratuit la placute (printre altele).Asa esti sigur ca iti vand exact ce trebuie.Pentru motor de 1.3 mai poti folosi si PAGID.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XANu, suna bine ce spui tu acolo... poti sa fii putin mai exact? chiar nu m-ar deranja sa-mi si monteze la fata locului. servicii complete :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum se schimba placutele de frana fata

1. se ridica masina pe cric

2. se scoate roata

3. se desfac cele 2 suruburi ptr a se da jos etrierul (se foloseste un imbus de 6...parca....dar de buna calitate)

4. se scot placutele vechi

5. se desface capacul de la rezervorul cu lichid de frana

6. se impinge pistonul etrierului

7. se monteaza noile placute

8. se pun sigurantele

9. se monteaza etrierul

10. se monteaza roata

Rog pe cei care au mai facut aceasta operatiune sa ma completeze daca am uitat ceva.

P.S. Cei care vor sa schimbe si discurile de frana trebuie sa mai desfaca un surub si pot scoate si discul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai uitat sa spui ca la sfasit se pune capacul de la rezervorul cu lichid de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna imi scapa cate ceva. :D

etrierul e prins cu suruburi de 12 sau 13 , nu inbus (cel putin la 16v).

niste poze interesante:

http://www.scirocco.ro/disc_fata.jpg

http://www.scirocco.ro/disc_spate.jpg

http://www.scirocco.ro/disc_spate2.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sunat la autokarma si placutele lucas costa 750mii setul. maine fac comanda, si sper sa le si montez.

thank you all... again :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

etrierul e prins cu suruburi de 12 sau 13 , nu inbus (cel putin la 16v).

Scuze....este prins cu suruburi...normal....dar ptr a le desface se foloseste un imbus de 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postez aici ca sa nu deschid un nou topic.. cine poate sa imi spuna daca la modelele de g2 cu discuri pe spate mai este nevoie de repartitor ? (asa cum este nevoie la tambure)

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Din cate stiu eu trebuie reglat la schimbarea de pe tambure pe discuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

postez aici ca sa nu deschid un nou topic.. cine poate sa imi spuna daca la modelele de g2 cu discuri pe spate mai este nevoie de repartitor ? (asa cum este nevoie la tambure)

multumesc

da, trebuie repartitor si trebuie reglat, altfel rotile spate se vor bloca prea repede (sau prea tarziu)

problema mea (pe MK1 !!!) e ca nu stiu exact daca repartitorul se poate regla sa mearga bine si pe MK1

sau trebuie valvele de proportionare (care exista doar la Scirocco2 16V singurul A1 cu discuri spate din fabrica)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc @litza & @ scirocco

nu eram sigur daca trebuie repartitor iar despre reglaj nu stiam nimic thx again :emthdown:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rezolvat azi problema cu franele. am pus placute Lucas.

acum astept cu nerabdare urmatoarea problema care trebuie sa se iveasca in viitorul apropiat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu m-am apucat azi de dim sa schimb placutele. Pe partea stanhg atotul a fost ok (e prima oara cand desfac franele la vreo masina). Pe partea dreapta nu am mai reusit pt k un rusub, din cele 2 care fixeaza etrierul, este rotunjit (se desface cu imbusul) asa k am sa duc masina la mecanic unde oricum trebuia sa schimb garnitura de baie.

In concluzie, daca am reusit eu (car eam desfacut prima oara frana) cred k poate reusi oricine. Mult succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am rezolvat azi problema cu franele. am pus placute Lucas.

acum astept cu nerabdare urmatoarea problema care trebuie sa se iveasca in viitorul apropiat...

cred ca esti primul pe care il aud ca astepta cu nerabdare sa se strice masina....... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am citit si eu (mai greu) thread-ul si m-am gandit la o chestie :huh: - frane BREMBO B)

treaba e ca eu am gti. placute fata-spate. ca franare, nu stiu de ce, dar mi se pare ca am ramas mai incantat la oltcit-ul meu, club 12 trs din '95 (placute fata-spate) decat la golf. puteti rade, dar oltcit s-a dovedi a fi o masina cu o stabilitate extraordinara pt statutul ei, cu un sistem de franare care este mai mult decat suficient pt. cat este masinuta.

asadar... pe golf 2... se pot monta frane brembo? sau daca nu brembo, altele cu discuri gaurite (cross-drilled) sau alte treburi de genul?

io mi-s curios :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand trebuie sa verici daca sistemul de franare functioneaza in parametri.Discuri performance gasesti si la ATE.O sa ma interesez ce exista pt Golful tau si eventual si niste preturi.Daca vrei sa modifici sistemul de franare atunci trebuie sa gasesti ce sistem mai performant se potriveste ( prin reviste majoritatea Golfurilor " impinse " au sisteme de pe Porsche)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dragut. multumesc mult. astept sa vad ce raspuns imi dai (adica ce se potriveste pt ce am eu). m-ar fi tentat discurile acelea mai maricele, gaurite si de culoare aramie. dau foarte bine, si cred ca tin masina si mai bine ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!