Jump to content

Activare/montare TPMS - Tire Presure Monitoring System


Sarbu Mihai
 Share

Postare recomandată

Am scăzut cat ai zis da imi clipește martorul la bord și am și această eroare

20181101_172025_crop_597x597.jpg

20181101_172018_crop_747x597.jpg

Modificat de koma
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E debifat din can ,si din instalation list,

Codarea e facuta numai pe abs!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Am și eu o întrebare. Am. Acest sistem de fabrica. Buton la schimbător.... Totul în regula.... Ideea e ca anul trecut m-a avertizat o data ca presiunea e mica.... Dar acum când am pus cauciucurile de iarna cu toate ca în cel din stânga aveam 2.2 bar și cel din dreapta numai 1.5 bar (vorbind de partea fata), sistemul nu a zis nimic, chiar dacă am mers și la 100 km/h. Este normal sau ceva nu e în regula cu el? Care este diferența de presiune între roti la care reacționează el? Mulțumesc anticipat. 

Precizez faptul ca în 17-Instrument, la long coding, byte 2 Tire Pressure Monitoring (TPMS) active/installed este debifat. 

Modificat de manu16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tehnic vorbind-acest sistem nu este foarte precis.Refa presiunea si reseteaza sistemul.Bifa pe ceasuri este pentru sistemul cu senzori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Am înțeles. Mulțumesc pentru sfat! M-am lămurit măcar cu bifă de pe ceasuri. 

Am încercat acum și am desumflat pana la sub 1 bar o roata și cealaltă a rămas la 2.2bar..... Am mers cu ea și nu reacționează în niciun fel..... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

@manu16-posibil sa nu fie activa functia

@alex_pescaru -da,pe Abs  se bazeaza.Cu codarea e mai greu,dar se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@spido faza e ca data trecuta cand am pus rotile de iarna m-a avertizat ca e una cu probleme, dar acum nimic.....e posibil sa fi scos eu functia fara sa imi dau seama de undeva din codari. Ai idee ce trebuie bifat? Am interfata, am tot. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/4/2018 at 6:44 PM, manu16 said:

Am mers cu ea și nu reacționează în niciun fel..... 

cat ai mers cu ea ? Inteleg ca ai TPMS via ABS.. nu ai cum sa scoti functia asa usor....Mergi pe drum drept, viteza constanta, peste un 50-60kmh, o distanta cat de cat suficienta si te va avertiza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare colegi,

a sosit vremea sa ne intoarcem la cauciucurile de vara, si odata cu asta as vrea sa reactivez si functia TPMS.

pe jante am gasit senzorii 434 MHz 1K0 907 255B, insa cel putin unul este defect intrucat tot timpul este martorul aprins (daca incerc resetarea lui, se stinge iar imediat reapare)

inainte de a cumpara senzorii as avea nevoie de cateva sfaturi:

-se pot verifica in vreun fel daca sunt defecti sau nu? inteleg ca ar fi prin VCDS un meniu in care se vede daca bateria lor interna este moarta;

-inteleg ca pentru a functiona este nevoie de o antena, care nu stiu unde este pozitionata si cum se poate verifica daca este functionala;

-nu sunt la curent cu VCDS, si as avea nevoie sa mi spuneti care este adresa pentru a verifica esti senzori.

Masina este cea din semnatura. Va multumesc anticipat pentru ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua, pot sa activez TPMS via ABS ? si cu cat trebuie sa-l codez

Adresa 03: ABS frâne        Eticheta: ROJ\3C0-614-109-C4.clb
   Numar VAG SW: 3C0 614 109 M    HW: 3C0 614 109 M
   Componenta: J104    C4 440 V2   0021  
   Revizie: --025---    Numar serial: 00000795039407
   Codare: 0033272
   Atelier: WSC 00028 028 00001
   VCID: 2854281E9B22D87E34-807C

Modificat de Scorpionul
am copiat gresit
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/30/2018 at 11:53 AM, spido said:

Doar cu sistem direct de monitorizare presiune+senzori presiune in roti.

Salut am codul 3C0614109T 

cu auto HOLD si am adaugat 2048 pe langa 296

Poti sa imi spui mai exact ce sistem de monitorizare presiune + senzori este necesar ? 

un cod daca ai sau daca poti sa imi mai explici putin mai detaliat.

Sunt interesat de acest retrofit.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie inlocuit modulul de confort cu unul care are incorporat si modul monitorizare presiune,valvele rotilor cu unele cu senzor,cablaje,buton,codari,adaptare a modulului confort....nu e simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se bazaeaza tot pe info de la ABS . Nu e foarte precis nu masoara practic presiunea din pneu cu modulul care se afla in roata.Tot pe diferente de rotatie se bazeaza.

Ca fapt divers ,daca are valva(tubul)  metalica sti ca are modul in roata si nu bagi spray de pana ca il zapacesti.Unele sprayuri spun ca sunt safe pt modul.

Si eu am vrut sa pun dar din cauza asta (nu masoara presiunea)am renuntat.

"Antena" modulul receptor este o cutie patrata din plastic neagra ce se afla sub masina in zona de mijloc cam de 15x15 x2 cm. Nu e fixat direct pe  podea este distantata de podeaua masinii

Si stiam ca senzorii originali sunt dedicati pt fiecare roata ,cei OEM nu, merg pusi oricum dar nu bag mana in foc pt info pt ca am cautat mai demult info pe net si mai uit....

Modificat de DECC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU. Se bazeaza pe informatiile de presiune primite de la fiecare senzor in parte,arata presiunea din fiecare pneu.Sistemul indirect se bazeaza pe senzorii ABS si nu ofera aceste informatii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SPIDO , TPMS montat de fabrica masoara presiunea independent in pneuri ? Sigur ? Si atunci de ce nu este precis ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sistemul cu senzori in roti masoara direct presiunea si este destul de precis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 sisteme. Tpms direct(cu valve cu senzori) si tpms indirect(bazat pe abs) Clar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar .

TPMS Direct for Jetta 2005 – 2006 – 2007 – 2008 – 2009 – 2010 .

Modele mai noi au indirect .De aia renuntasem eu ...

Inseamna downgrade la modul confort ? S-ar putea totusi adapta pe un model nou ?

Ceva info am gasit aici ;

https://www.shopdap.com/blog/post/volkswagen-tire-pressure-monitoring-sensor-tpms.html

 

Mai ales acum cand sunt posesor de VCDS de la ROSS-tech .

Modificat de DECC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, DECC said:

Inseamna downgrade la modul confort ? S-ar putea totusi adapta pe un model nou ?

Nu, nu asta se face. Se poate instala oricare dintre cele doua sisteme. Costul este diferit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

3C0 614 095 S am acest tip de modul ABS dar nu merge codarea pentru tpms. Trebuie să mai fac alte setări? Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!