Jump to content

Activare/montare TPMS - Tire Presure Monitoring System


Sarbu Mihai
 Share

Postare recomandată

Destul de întortocheată situatia :). Eu am de vreo 2 ani sistemul indirect, si pana acum o singura data am avut nevoie de el. Mai ieftin si mai putin complicat rezolvi cu un OBD II profi si o aplicatie pe smartphone, cu care poti vedea cam toate valorile din measuring blocks(filtru particule, turbina etc.).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru posteritate, dacă tot este rar acest caz:

32zqn2x.jpg

30j39n7.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am si eu o intrebare. Modulul meu ABS este 3C0 614 095 P. Nu merge codarea+2048 iar eu vreau sa stiu ce anume trebuie schimbat pt a merge.  

In cazul in care trebuie schimbat tot modulul, se schimba greu ? E complicat de schimbat ? Pot eu acasa, singur sa-l schimb sau mai bine caut un mecanic ?

Modificat de Radu1974
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

destul de complicat, ca e inghesuita treaba.....eu zic ca nu merita, dar fiecare cu placerile lui.....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam ce trebuie demontat ?

 

sau...cam cat timp ii trebuie unui mecanic sa schimbe modulul ?

 

 

bun, am gasit pe un site niste poze ale uni tip care a schimbat numai partea electronica a modulului si nu tot modulul

merge facuta treaba asta ? a mai facut cineva ?

https://www.motor-talk.de/blogs/konrad-s-janara-s-autos/nachruestung-acc-im-passat-3c-2006-2-0tdi-dsg-t4739358.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti ia cam 4 ore la schimbare modul, schimbare mufa si firele din mufa si de aerisit. Doar schimbare modul ABS cam 2-3 ore.

Ai DPF  pe masina?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate schimba numai electronica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, e cu DPF

Bun, deci daca schimb electronica pot sa codez atunci modulul si sa activez TMPS via ABS

 

Modificat de Radu1974
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci iti ia si mai mult, deoarece nu prea ai loc acolo fara sa dai si filtrul jos de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am activat și la mine tpms-ul. Am modul cu Q la sfârșit și am avut codarea 0029986 la care am adăugat 2048.

Modificat de X@by
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Va salut. Am achizitionat de curand un Passat 2007 BMP. Pompa de abs are codul 3C0 614 109 A. Nu am buton de TMPS asa ca am incercat sa codez pentru a activa aceasta functie. Am citit peste postari dar nu gasesc raspuns. Am BC+, senzorul mi-l arata in bord dar ma poate ajuta cu un sfat cum pot activa sa mi-l arate in meniul Convenience?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare si ma scuzati va rog ca postez in sectiunea B6,

ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

o pompa ABS   1K0 907 379 AH  de pe Octavia 2 FL merge codat  TPMS via ABS?si de unde daca se poate?

 

Multa stima

Modificat de playnil
greseala
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

exista și o alta modalitate sa verific dacă pompa mea ABS suporta TMPS?nu dispun de o interfața vcds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai vreo scanare anterioara salvata sau printata te uiti la codul modulului si vezi in paginile anterioare ca sunt liste si feed-back de la cei care au activat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adrian Morosanu

Salut.

Am citit topicul, dar nu am vazut discutandu-se despre centrala ABS cu B, daca suporta TPMS? Masina are Auto-hold si ACC din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face codarea pompei si resetarea sistemului Tpms.Daca functioneaza,poti lua si butonul de reset.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Adrian Morosanu said:

Salut.

Am citit topicul, dar nu am vazut discutandu-se despre centrala ABS cu B, daca suporta TPMS? Masina are Auto-hold si ACC din fabrica.

daca ai citit topicul din aria B6, acolo gasesti codurile pompelor care suporta si care nu. Vezi codul pompei tale si verifica-l in tabelul facut de noi.

Daca nu ai VCDS ca sa poti verifica.... cam greu. Nu merge identificat exact, dupa alte dotari ale masinii, din pacate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Scuzati nestiinta mea ,dar sunt proaspat poseror de o jetta 12.2005 cu buton de TPMS.Cand apas butonul de set se stinge imediat.

Problema mea cred ca sunt schimbate jantele si nu mai am senzorii ,cred. Va rog niste indicatii,sau orice alte indrumari.

Am uitat sa mentionez sa intru cu vcds sa aflu daca am asa ceva la masina ? 

Multumesc ,si o seara buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa si functioneaza.Cand apesi butonul,sistemul se reseteaza si stinge martorul.Apoi,pe parcursul a cativa km parcursi el ,,retine" presiunea din cauciucuri.Cand ai o pana,te avertizeaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva de la ce ar putea sa fie mufa din imagini? Am desfacut azi sa curat pe acolo si am gasit mufa. Cablul este scurt si nu ar ajunge decat la unul din butoanele de langa cel de la senzorii de parcare si acolo nu ar fi decat cel de TPMS sau cel pentru perdeluta luneta.

Am vazut ca mufa este identica cu cea pentru TPMS, dar eu am incercat acum ceva timp sa codez cu VCDS, sa vad daca merge codarea pentru TPMS si nu mi-a acceptat. Este posibil sa am cablajul tras, chiar daca pompa nu suporta aceasta functie?

27267824_1748384945218377_1634377545_o.jpg

27393191_1748385005218371_1024465273_o.jpg

Modificat de dori_x
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este de la TPMS, dar din pacate (asa cum ai descoperit si tu si am scris de mai multe ori), masinile care o au pe cablaj, nu suporta codarea via senzori ABS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si concret, pentru a-l face functional, ce imi mai trebuie, in afara de buton si senzorii care se prind pe jante? O avea instalata pe masina partea electronica, daca are cablajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!