Jump to content

gti in gtd


eugen
 Share

Postare recomandată

am o problema mare,am cumparat masina cu motor 1,6 td,in acte este 1,8gti.la rar imi cere un raport scris de un inginer auto pt omologare idividuala.unde gasesc asa ceva?a avut cineva aceeasi problema? :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine ii intrebi pe aia de la RAR cum sa faci. Am impresia ca inafara de actele de propietate ale noului motor, iti trebuie acte de la un service autorizat, ca au facut transplantul.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai sa iti zic situatia care am avut-o eu.. poate o sa treagi o concluzie...

pe o alta masina am vrut sa ii schimb motoru ca doar de .. il crapasem :(

si m-am dus la RAR si am vb cu ei si mi-au zis ca pot sa pun alt motor si sa mi-l omologhez.. dar o sa am nevoie de o declaratie pe proprie raspundere ca nu nu shtiu de isotria motorului respectiv ( asta ca sa nu ma puna sa vin cu actele de vama si transport ale motorului) si cu un act de la serviceu care mi-a facut transplantu'... p-urma urma partea naspa.. tre sa trec testele lor .. si sa astept multy pana venea confirmarea omologarii de la "centru".

Cam asha era in cazu meu atunci. Pt tine acum cred ca cel mai ok ar fi sa mergi la rar, la omologari.. il iei p-unu de o parte.. ii zici care-i problema, ii strecori o hartie lucioasa in buzunar si il intrebi cum sa faci mai repede si fara bataie de cap (multa). Si el o sa iti zica ( ca mai cunosc si ei seviceuri care o sa te ajute contra unui mic comision).

Cam asta ie sfatu meu.

Multa Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai sa iti zic situatia care am avut-o eu.. poate o sa treagi o concluzie...

pe o alta masina am vrut sa ii schimb motoru ca doar de .. il crapasem :(

si m-am dus la RAR si am vb cu ei si mi-au zis ca pot sa pun alt motor si sa mi-l omologhez.. dar o sa am nevoie de o declaratie pe proprie raspundere ca nu nu shtiu de isotria motorului respectiv ( asta ca sa nu ma puna sa vin cu actele de vama si transport ale motorului) si cu un act de la serviceu care mi-a facut transplantu'... p-urma urma partea naspa.. tre sa trec testele lor .. si sa astept multy pana venea confirmarea omologarii de la "centru".

Cam asha era in cazu meu atunci. Pt tine acum cred ca cel mai ok ar fi sa mergi la rar, la omologari.. il iei p-unu de o parte.. ii zici care-i problema, ii strecori o hartie lucioasa in buzunar si il intrebi cum sa faci mai repede si fara bataie de cap (multa). Si el o sa iti zica ( ca mai cunosc si ei seviceuri care o sa te ajute contra unui mic comision).

Cam asta ie sfatu meu.

Multa Bafta

Eu am facut miscarea asta si nimeni nu m-a intrebat de unde am motorul.Am fost cu cineva care ii cunostea pe aia si am impins ceva(nu mult,vreo un milion)si in cateva zile aveam omologarea.Apeleaza la o firma de intermedieri auto si te rezolva ei fara nici o hartie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ptr a schimba un motor de pe masina cu altul este nevoie de o factura cu seria motorului sau un act notarial (o declaratie pe proprie raspundere)din care sa rezulte ca motorul nu este furat.

Apoi mai trebuie o stampila de la politistul de la departamentul furturi auto de la RAR (are un birou pe stanga cum intri in curtea RAR Voluntari, dar avea program marti si miercuri...parca). Si apoi se merge la omologari artizanale.....unde se va face verificare actelor.....si evident RAR-ul...si apoi daca masina corespunde vei intra in legalitate.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

Salutare, vezi ca la RAR nu se omologheaza decat motoarele care indeplinesc minim aceleasi norme euro, nu se poate trece de la Euro 2 la Euro 1, de la Euro 1 la non Euro, cel mai bine ar fi sa te duci cu toate actele masinii si daca ai si ale motorului, sau macar sa stii seria si tipul motorului, la RAR voluntari, in cladirea a 2-a sus la etaj, la biroul "Omologari artizanale" ! Iti vor zice cei de acolo cam tot ce ai de facut!

Am facut si eu axact aceeasi modificare acum 4-5-6 ani, (dar atunci nu era regula cu imposibilitatea omologarii in "-" a normelor euro! Vezi ca trebuie sa te cam pregatesti financiar, pe mine m-a costat atunci doar taxa facturabila echivalentul a 100 $, dar a meritat, a iesit o masina impecabila si fara probleme la acte!

Bafta multa!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu nu se mai omologheaza schimbarea de motoare din benzina in diesel...asta pentru ca dieselul are trepidatii si ca suspensia celor pe benzina e mai moale si ca e chestia si de caroserie care se corodeaza mai repede daca se face un astfel de transplant.mai stie cineva despre asta?mai bine cauta si in monitorul oficial si ai sa gasesti si legal cum poti sa fci in caz ca se poate...

Bafta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate stiu eu nu se mai omologheaza schimbarea de motoare din benzina in diesel...asta pentru ca dieselul are trepidatii si ca suspensia celor pe benzina e mai moale Bafta !!!

ar fi o mare prostie... daca motorul respectiv a fost din fabrica pe masina nu vad un motiv sa nu se omologheze. adica RAR e mai destept decat VW/etc ? in primul rand motorul ar trebui sa fie piesa de schimb! Dar nu, noi romanii suntem mai cu motz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incerc vineri "la baietii de pe langa RAR".maine are programare la doctor,schimbare ambreiaj :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub furtunul de apa care intra in chiulasa de la radiator partea de sus Acolo chiar sub furtun pe blocul motor este scrisa seria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sub furtunul de apa care intra in chiulasa de la radiator partea de sus Acolo chiar sub furtun pe blocul motor este scrisa seria.

MERCI LITZA,AM GASIT-O EXACT ACOLO :icon_lol:

AM REZOLVAT TREABA MIERCURI IMI IES ACTELE.DE BANI CE SA ZIC,MILIOANE,MILIOANE,MILIOANE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sorin Golf 3 cabrio

DE BANI CE SA ZIC,MILIOANE,MILIOANE,MILIOANE

Zi-ne si noua cat te-a costat distractia !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!