Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

imi poate spune si mie cineva daca se potriveste modulul 5N0035730B la RNS310?vreau sa-mi afiseze agenta,apelurile ,mesajele pe navigatie,,,,stiu ca este un modul premium care are si RSAP,zic bine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se potriveste - este Premium - afisare pe RNS, pe BC (sa ai ceasurile cu alb), SMS-urile pe afisajul BC-ului, s.a.m.d....

 

si are numai Rsap.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt ceasurile albe.... presupun ca tre sa fac si update la rns310?multumesc Florin pentru sfaturile care sunt foarte bune si pentru ca esti asa rabdator cu noi ce-i fara prea multa stiinta in acest domeniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placerea este de partea mea !

 

da, depinde de varianta ai la RNS310 - primele necesita update - este postat codul celor care necesita update - Starchaser parca a scris PN-ul celei care necesita update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am part number 3C0035270 si VW software version 0227.....am incercat sa caut postul lui Starchaser si nu-l gasesc, poate afli tu cumva si imi spui daca are rost sa ma apuc sa fac update(am inteles ca dureaza cam 1-2 ore procesul de updatare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Se poate face update, ai nevoie de versiunea 0357 ca sa iti vezi meniul de telefon pe RNS. MI`am facut si eu update la RNS, am schimbat modulul bluetooth si acum merge totul perfect.

De la 0227 la 0351 trebuie sa faci 2 update`uri, 0227 -> 0351 iar apoi 0351 -> 0357 .

La mine update`ul nu a durat mai mult de 20-30 min . CD`ul pe care scrii firmware`ul nou sa il scrii la 2x ( mie doar asa mi`a functionat ) .

Daca nu gasesti softurile poti sa imi dai un PM si o sa iti dau un link cu informatii.

 

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandrubs10

salutari.. o intrebare. detin un passat  b6 2007, m-am uitat sub scanul din dreapta, iar la conectivitatea bluetooth apare scris pe el "Nokia", intrebarea mea e, nu e compatibil si cu alte telefoane/sisteme de operare? Multumesc!R8gwqiS.jpggpxXyVE.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este - se conecteaza pe Rsap

 

adaptorul pt cradle/suportul din bord, il ai ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexandrubs10

este - se conecteaza pe Rsap

adaptorul pt cradle/suportul din bord, il ai ?

salut florin, si mersi de raspuns! te referi la suportul ce se vede in poza cu bordul? Am incercat sa caut bluetooth-ul prin metoda clasica(search de pe telefon) dar nu a gasit nimic! Daca ai putea sa-mi faci trimitere catre un link ti-as fi recunoscator! mersi!

Te referi la rsap-ul din magazin play? Fel ce costa 40 de lei? Am instalat versiunea trial, și nu mi-a mers.

Modificat de alexandrubs10
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

vreau sa montez un kit bluetooth pe al meu rcd 510-delphi.

kit-ul contine : modul(1K8 035 730 D);instalatie electrica si microfon.

intrebarea este daca sunt suficiente cele descrise si daca modulul este compatibil cu bluetooth-ul de pe samsung.

Am ceasuri rosu / albastre,voi putea accesa agenda prin rcd,va afisa ceva si pe bc?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit topicul si am inteles ca este un modul bt standard pt voce si streaming.

dupa montare ce trebuie codat cu vcds si unde(nu folosesc frecvent vcds si  as avea nevoie de ceva info)?

in cazul acestui modul comenzile de pe volan vor functiona?am inteles ca pentru a deveni vizibil trebuie activat cu vcds sau cu una din tastele de pe volan?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU prea merge modulul ales de tine pe delphi si ceasuri rosii, iti trebuie unul care sa afiseze pe maxidot rosu, deoarece pe RCD nu o sa afiseze nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare.

Am modulul bluetooth 3c8 035 730  (simplu fara revizie A B C sau D)  (31/08 data de pe el) , merge in modul RSAP fara probleme, preia controlul telefonului pe partea de 3g, poti apela, vedea sms, schimba ringtone etc.

Intrebarea este daca modulul suporta si A2DP, adica bluetooth streaming de pe mobil.

Nu am reusit sa-i dau de cap, poate trebuie update firmware la RNS 510 (in prezent al 2726)
Merci frumos

 

 

@Al Bundy, sigur are? Site-ul acesta sustine ca nu ar avea ..

http://www.android-rsap.com/41-support/107-vw-qpremiumq.html

Modificat de yrynel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, suport ais Ad2P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU prea merge modulul ales de tine pe delphi si ceasuri rosii, iti trebuie unul care sa afiseze pe maxidot rosu, deoarece pe RCD nu o sa afiseze nimic.

nu prea conteaza daca o sa afiseze ceva BC sau pe HU,ma interesa daca o sa-l pot imperechea cu un samsung android 4.4.2 si daca voi putea folosi comenzile de pe volan.

in alta ordine de idei pe HU nu ar trebui sa apara o iconita cu BT(ca in imaginea alaturata)?

post-124095-0-12835500-1439793187_thumb.

dupa instalarea fizica a echipamentului ce va trebui codat ca sa il pot folosi?

Modificat de mrn_smn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea ce apare acolo este de la AD2P.

 

Si daca nu afiseaza pe BC, cum sa folosesti comenzile de pe volan? Poate doar butonul de telefon, si atat , sa raspunzi la apeluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poza de mai sus este de la un vw cu modul BT-1K8 035 730 D...chiar sunt curios daca o sa zica ceva pe HU(tot Delphi si cel de mai sus).

legat de codari si imperechere cu Android 4.4.2...ceva idei?

aici asa zice(nu fac reclama):http://retrofitshop.ro/volkswagen/modul-bluetooth-9w2-1K8035730D

volan multifunctional este,rcd 510 este....ar trebui sa pot folosi comenzile de pe volan:)

Modificat de mrn_smn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa indelugi cautari am gasit cum se poate face codarea pentru bluetooth 9w2  -  1k8035730D:

10291-1K8035730D-programming-and-pairing-guide.pdf

 

Se pare ca stie si de AD2P(Bluetooth audio stream) pe langa  HFP = Hands Free Profile (Phone still logged in, Vehicle/Bluetooth Module acts mostly as Headset):

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Telephone_Retrofitting

 

Cat despre montarea echipamentului:

http://www.vwwatercooled.com.au/forums/f78/install-9w2-9w7-bluetooth-100116.html

in link-ul de mai sus este vorba de un Golf 6,insa procedura este la fel in ceea ce priveste legarea firelor in mufa RCD-ului se leaga firele de Can+ si can- la cele existente in mufa rcd-ului la fel si alimentarea.

Microfonul se trage prin stalpul din dreapta pana la plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut 1k8. D-ul iti merge si cu ceasuri rosii, deci si cu comenzile de pe volan. Probabil pe HU o sa iti apara "PHONE". La RCD 300 asa aparea, la RCD 510 nu stiu, poate ca va apare chiar Bluetooth-Audio cand faci streaming.

LE: doua pagini mai in urma daca te uitai, gaseai si cum se codeaza :)
 

Codezi cu asta:
412120

Modificat de EWS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua,

Am o intrebare pe masina am modul bluethooth 3c0 si nu se conecteaza telefonul samsung la el si nici nu sta modulul pe visible tot timpul trebuie setat din vcds,daca l-as schimba cu un modul BT-1K8 035 730 D trebuie inlocuite firele sau se poate conecta noul modul la firele vechiului modul si daca acest modul s-ar putea conecta un samsung la el.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi bine il schimbi cu un 3C8 sau 7P6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si aceste module le pot aplica la microfonul si cablajele existente ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Toate modulele au acelasi cablaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieti, ieri am incercat sa ma conectez la bluetooth cu un telefon Nokia N73.Mi l-a recunoscut, am introdus codul ala din 16 cifre,pe telefon mi-a aparut ca sunt conectat la Vw premium si mi-a taiat semnalul ,dupa care la bord mi-a aparut sa setez pin code din 4 cifre,pe telefon nu imi aparea nimic,decat ca sunt conectat.Nu stiu cum sa introduc pinul respectiv pentru ca nu ma lasa sa scriu sau nu stiu eu cum sa fac.Daca ii dau OK imi zice pin code prea scurt. 

Ma puteti ajuta??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce imi amintesc, selectia cifrelor se face cu sagetile, confirmarea cu OK, confirmarea pinului cu OK lung.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!