Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Problema vine de la implementarea Samsung pentru BT 4.1. L-au facut asa pentru econmisirea energiei si din acest motiv se tot deconecteaza.

 

Pe LG G3 si G4 cu Android 5.1 totul functioneaza perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reveniti la KitKat daca aveti Samsung cu Lollipop si se rezolva problema cu rSAP. Problema este ca tb facut reset to factory, altfel ramane blocat in ecranul de boot (de la kitkat la lollipop a mers fara reset to factory, invers nu). Eu personal am testat rSAP cu Note 3, nu stiu care-i treaba cu alte modele Samsung, dar din ce vad problema e independenta de modelul telefonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi interesant de testat dupa o schimbare de sim daca problema persista....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, după multiple încercări si studii am ajuns la concluzia ca sistemul BT de pe masina VW UHV PREM (RSAP) sucks.

Va rog recomandati-mi un modul BT fără vreo limitare cretina de compatibilitate.

Si eventual pentru cine e fan iPhone sau Samsung unde sa-l vand pe acesta :-)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Problema n-are nicio legatura cu marca/modelul telefonului.

Bug-ul e vechi ( de vreo 3 ani, daca nu mai bine) si Google stie de el, dar se pare ca nu-i da de cap. :D

 

Exemple:

1, 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, după multiple încercări si studii am ajuns la concluzia ca sistemul BT de pe masina VW UHV PREM (RSAP) sucks.

Va rog recomandati-mi un modul BT fără vreo limitare cretina de compatibilitate.

Si eventual pentru cine e fan iPhone sau Samsung unde sa-l vand pe acesta :-)

Ce sa faci cu iphone si modul RSAP ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti iei un modul 3c8.....c, d, e care stie sa mearga si cu telefoanele pe rsap (daca stie telefonul) si cu telefoanele care nu stiu rsap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Samsung s4 cu 4.4, lg g2 4.4, lg g3 5.0 - astea functioneaza brici. Cu samsung s5, note 3 cu 5.0 se deconecteaza din 2 in 2 min.

Testate la mine pe masina.

Eu am testat conexiunea RSAP de pe un SGS5 cu 5.0 si a mers perfect pe masina unui coleg cu modul 5NO.....

Eu mi-am cumparat modulul 3C8......si se pare ca nu merge RSAP cu acelasi SGS5 5.0, adica se conecteaza si se deconecteaza in 2 min.......

Nu e posibil sa fie un bug si pe acest modul de BT?

Modificat de krysty1590an
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce înseamnă 3C8...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Este bug la Note + android 5.0. Daca pui 4.4 pe note merge perfect.

Am specificat mai sus problema asta!

Valentine, ultimul model de Bt care incepe cu 3c8 035 730...d.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul este E. De asta întrebam, eram curios cu cate dintre ele a avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am testat Note 3 cu D si cu E.

Ambele cu 5.0, dupa 2min se reconecteaza singure.

Daca vorbesti la telefon sau asculti muzica pe BT atunci nu se deconecteaza.

Daca pui 4.4 merge brici !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sustin ca nu este neaparat de la telefon pt ca, cu acelasi telefon Samsung Galaxy S5 cu Android 5.0 am reusit sa ma conectez RSAP la colegul "stefanutz30" care are modulul 5NO 035 730 C. Eu am modulul 3C8 035 730 D si nu merge, adica conexiunea este foarte instabila.....se conecteaza.....se deconecteaza si tot asa.....

 

Concluzia mea ca e un bug de compatibilitate intre Android 5.0 si aceste module 3C8..., avand in vedere ca aclesai telefon pe modulul 5NO.... merge fara probleme. Acest bug ma gandesc ca poate fi din ambele parti, atat de la telefon, cat si de la modul.

Modificat de krysty1590an
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultimul este E. De asta întrebam, eram curios cu cate dintre ele a avut probleme.

 

exact, cu E. Pana acum am montat vreo 3 kit-uri cu E, toate ok - conexiune cu Samsung - dar nu am stat sa le probez cu Note 3 - chiar daca eu il folosc - oricum, pe B6-le meu nu a mers modulul cu 5N0 si Note 3 - incerca sa se conecteze si o dadea pe aia cu telefon incompatibil...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e alta treabă. Humerg vorbește despre deconectarea repetată a telefonului de la modul și are dreptate. Ea se întâmplă din cauza stivei BT 4.1 care suspendă conexiunea BT pe motiv de economisire a energiei. Problema apare la Samsung cu lolipop și BT 4.1 + un modul BT mai nou. Telefoanele LG merg fără probleme fără deconectare.

La Samsung e vorba de ROM-ul original, nu custom. Eu cred ca e vina Samsung...

PS: când se ascultă muzică nu se întâmplă asta deoarece exista trafic pe conexiunea BT așa că nu se suspendă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cu ROM-ul original nu ma puteam conecta - asa cum am zis de multe ori. Dar nu m-a interesat asa de tare, nu am cautat solutii.

 

am pe cineva cu 3c8 xxx xxx - si Note 4 - ii face aceeasi problema cu deconectarea.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care mai aveti probleme cu RSAP cu samsung sau HTC M7, M9, etc, folositi o cartela 3G daca mai gasiti, cu 4G nu merge cum trebuie, sunt multe deconectari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am note 3 si lollipop si nu merge i.am facut up.date la note si nu vrea..... am inteles pe alt forum ca trebuie instalata o versiune fara brand gen orange vodafone... una curata de android pentru a functiona.... s2 merge soooper bine pe tel....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am curata....neverlocked, original, etc...nu a mers

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti.am si eu o problema la al meu passat bluetooth.pana acum foloseam bt-ul masinii pentru apeluri dar in dimineata aceasta am vrut sa pun o melodie prin streaming si din pacate nu se aude nimic in boxe desi pe telefon imi apare ca reda in boxele masinii.ce e de facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul este codat corespunzator ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ar trebui sa verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Cu un VCDS in Phone la coding vezi ce e si ce nu e bifat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi,

verific si revin sa iti spun ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce sa mai fac.... codul de sub scaun este 5N0035730B pe un s2 merge perfect. Eu am note 3 5.o lollipop imi vede telefonul se conecteaza dar nu apeleaza de pe masina.... imi ia agenda tot tot dar nu vrea sa sune. Cand ma uit pe telefon imi arata ca este sim acces la distanta dar nu ii taie semnalul.... este cineva care a conectat note 3 si poate explica mai pe larg? Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!