Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

salut... am si eu nevoie de o parere si un sfat...

Am un passat 2010 cu modul de bluetooth sub scaun pasager...buton pe volan care indica un receptor.... problema este ca atunci cand incerc sa conectez telefonul (samsung s4) imi gaseste device VW UHF... incerc sa.l conectez tastand parola 1234...0000... nimic...telefonul nu se conecteaza... imi pare pe telefon nu s.a putut conecta pt ca parola este incorecta...

Aveti vre.o idee??? 

va multumesc !!astept idei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Ionut,

Parola este incorectă, nu trebuie sa bagi o parola ca pt casca bluetooth, parola pe care trebuie sa o bagi in telefon iti apare pe bord dupa ce ai conectat telefonul.

Nu stiu cum ai facut tu, dar mai intai cauti telefonul din meniul de bluetooth al masinii, i-i dai connect, dupa care o sa-ti apara cererea de conectare pe telefon si câmpul unde tre sa introduci parola afisata pe display-ul din bordul masinii.

Eu asa m-am conectat cu toate telefoanele fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cautape cineva cu vcds sa vada ce pin parola este in bluetooth sau sa o reseteze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca trebuie sa faci invers.

Adica pui BT la telefon pe vizibil, si din ceasuri cauti telefonul !

Si daca ai pe S4 Android 5.0 nu o sa-ti mearga, dupa 2-3min o sa se deconecteze automat.

Daca ai android 4.4 atunci merge perfect !

Modificat de humerg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va multumesc mult....faza e ca nu.mi apare nimic pe pe mdf sau pe navigatie sa pot connecta telefonul la bluetooth...pe navigatie cand intru la media-bluetooth audio pe butoanele stanga dreapta pe care le poti accesa si cu touchscreen.ul ....raman goale...am vazut intr.un clip pe youtube ca acele butoane apareau pt a putea conecta telefonul.... la mine raman goale...am navigatia aceea cu ecran mic... comenzi pe volan pt tel.... un suport pt telefon sau nush ce e ala in partea dreapta... si modulul bluetooth sub scaun care are seria 1k8 035 730 d      nush care ar fi problema...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema colegului este urmatoarea :

Am incercat sa ii fac adaptarea cu VCDS ca in acest link :

http://www.ebay.com/itm/VW-Bluetooth-Interface-Module-9W2-1k8-035-730-D-for-RCD510-w-Black-Foam-Pedestal-/251257263677

dar nu a mers, in schimb imi da urmatoarea eroare

 

Monday,08,June,2015,21:12:37:62939
VCDS -- Windows Based VAG/VAS Emulator
VCDS Version: Release 12.12.0 (x64)
Data version: 20130910


VIN:    License Plate: PH--WXR



--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------


                Address 77: Telephone       Labels: 1K8-035-730.clb
Control Module Part Number: 1K8 035 730 D    HW: 1K8 035 730 D
  Component and/or Version: Telefon       H08 6900
           Software Coding: 412120
            Work Shop Code: WSC 05314 000 00000
                      VCID: 2A5BE423450AF24EEA7-807F
1 Fault Found:

01526 - Emergency Call Button (E276)
            009 - Open or Short to Ground
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 220
                    Mileage: 169910 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2057.14.11
                    Time: 21:09:54

 

Modul Bluetooth: https://www.dropbox.com/s/sx571zwd37kzsto/IMAG1601.jpg?dl=0

Navigatie: RNS310

 

Orice ajutor este bine venit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza fara craddle.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge nici fara cradle, la fel Bluetooth vizibil incerc cu parola 0000 sau 1234 si imi zice ca nu se poate conecta, am incercat cu Iphone ,Samsung S4, Htc Desire 500, peste tot zice la fel.

Am incercat variantele cu 30-40-50 dar nimic

 

sw62oh.jpg

 

2ikvbcg.png

 

 

Va rog daca este vreun doritor sa codeze prin teamviewer.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da-mi pe PM cand esti la masina laptop-ul si ma conenctez eu sa ti-l codez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Acum doua zile am reusit sa-mi fac si eu timp sa codez telefonul, totul mergea foarte bine. Dar ieri mai aveam doar 10v in baterie. E posibil sa fi codat ceva gresit si sa-mi consume bateria? Sau sa fie din navi/can?

La bit 4-7 am codat 40. E ok asa?

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu este din codare.

 

nici din comunicatia navi - can - deoarece la anul tau, nu mai sunt astfel de probleme.

 

verifica consumul in standby - daca este in plaja acceptabila, atunci bateria are probleme. Daca ai consum mare, trebuie verificat care modul ti-o descarca

 

daca iti merge tel, ai codat bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Coincidenta se pare moartea bateriei si codarile facute de mine. Am verificat azi bateria pe un tester si era moarta. Am inlocuit-o. Multumesc pentru sfaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am reusit conexiunea cu un Nokia model vechi si cu Samsung S2 ... dar nu reusesc cu Samsung Galaxy S3 :(

stie cineva de ce ?

post-68319-0-97624200-1434908668_thumb.j

post-68319-0-35161700-1434908683_thumb.j

post-68319-0-92069900-1434908691_thumb.j

Modificat de stefanutz30
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deoarece modelul tau de BT, merge numai pe Rsap - cauta o aplicatie pe Android, care sa faciliteze aceasta conexiune, daca altfel nu iti merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. La telefonul meu Nokia 1020 cu WM as putea sa-i fac ceva legat de Rsap astfel incat sa ma pot conecta cu el la 5N0035730A?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta si vezi daca ai asa o aplicatie - eu parca imi aduc aminte ca nu, dar nici nu am prea butonat la WM

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut . revin cu problema bluetooth-ului la rcd 310 al meu fara modul sub scaunul pasagerului, fara suport de telefon pe bordul auto si cu comenzi pe volan. Cand a fost cumparat autoturismul am reusit sa ma conectez cu telefonul mobil prin bluetooth la sistemul audio (am reusit sa redau muzica si sa initiez apeluri). Autoturismul a ramas sa i se faca itp, sa fie inregistrat etc, si cam la 2 saptamani, cand am incercat sa ma conectez din nou cu acelasi telefon mobil, cand scanam dupa dispozitive bluetooth cu telefonul mobil, acesta nu imi mai gasea autoturismul ca sa se conecteze.

 

Intr-un final am avut timp sa fac niste fotografii la seriile de pe rcd 310 si le-am atasat aici:

IMG_20150622_095028.jpg

IMG_20150622_095037.jpg

IMG_20150622_095338.jpg

 

Am aruncat o privire pe la firele din spate si nu erau conectate decat antena, alimentarea si boxele(presupun) si niste fire legate de un plastic albastru care as fi recunoscator daca mi-ati putea spune ce rol are:

IMG_20150622_100342.jpg

IMG_20150622_100547.jpg

 

Ce am am gasit in spatele rcd 310 si nu era legat nicaieri este asta:

IMG_20150622_100323.jpg si un fir de culoare alba izolat in varf, care nu se lega nicaieri.

Stiti cumva care e treaba cu ele?

 

Mentionez ca din meniul MDF nu pot cauta dispozitive bluetooth pe care sa le asociez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce vad acolo... mai ai ceva montat pe masina, de aceea ai acele cabluri intermediare... poate sa fie BT, cine stie. O scanare ai facut, sa vedem ce ai pe masina ?

 

mufa albastra trebuie sa intre in mufa mare neagra, care se conecteaza la RCD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mufa albastra era conectata sub firele de alimentare. o scosesem ca sa o fotografiez. Cred ca saptamana viitoare voi face o scanare si voi reveni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi, poate cineva sa-mi spuna cum fac un update de agenda telefonica la un RNS 510? Mentionez ca ma conectez prin rSAP, prima data mi-a copiat agenda si de atunci in agenda telefonului am introdus numere noi pe care agenda din RNS nu le stie. Cum fac sa mi le copiez si in RNS? Intreb pt ca atunci cand vreau sa sun, trebuie sa caut numarul in agenda telefonului si apoi sa-l introduc manual pe RNS, ceea ce in trafic e cam greu....

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai optiune in setarile telefonului - update phone book.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Revin cu scanarea la problema semnalata anterior cu acel rcd 310 al carui bluetooth nu mai este gasit de telefon. Cam asta e ceea ce am putut obtine:

DiaP_WVWZZZ3CZ9P063740_30062015_133301.xml

Modificat de codeck
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

 

Am un Passat Variant, 2010, cu RNS 310, modul BT 1K8 035 730 D, cradle in bord, dar fara adaptorul touch, maxi dot, fara comenzi volan. Din ce am citit pe acest topic, inteleg ca modulul BT pe care-l am e un modul slab. Am reusit sa fac pairing la telefon (dupa recodarea modulului cu 412120), pot sa sun si sa fiu sunat, se aude OK, multumiri informatiilor si "informatorilor" de pe site. Totusi, nu-mi place ca trebuie sa initiez apeluri de pe telefon,  sa termin apeluri tot de pe telefon si sa caut in agenda pe telefon. Am tot citit, poate gasesc informatia si sa nu postez degeaba, dar ori nu exista ori am sarit-o. Exista vreun modul BT care combinat cu RNS 310 sa-mi poata afisa agenda telefonica pe ecranul RNS-ului? Daca da, ce trebuie recodat? Doar modulul BT? Maxidot-ul? RNS-ul?

 

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Da, exista modul care combinat cu RNS310 iti afiseaza agenda, call logs pe display la RNS . 

1. Ai nevoie de un modul bluetooth premium

2. Trebuie sa faci update de soft la RNS310 la versiunea 0357 .

 

Eu am avut fix ce setup ai tu acum, in prima faza mi`am luat modulul cu touch dar se misca super aiurea si apoi am vandut modulul touch + modulul bluetooth si am achizitionat un modul premium + am facut update la RNS310.

Eu am si volan cu, comenzi iar acum vad agenda , call logs, etc si pe RNS310 si pe MFD .

Update`ul la RNS310 la reprezentanta e scump ca naiba ( 450 RON ) eu l`am facut la risc cu ceva soft gasit pe net ( zicea ca`mi face update la versiunea 00-00-00 ) dar a functionat.

In functie de ce HW version ai la RNS310 iti pot spune pasii si ce soft am folosit.

Ca si modul premium mi`am cumparat 3C8035730C .

Daca te pot ajuta cu ceva... poti apela linistit.

 

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari

 

Multumesc mult pentru raspuns. Banuiam ca va trebui update la RNS si, tot de pe net, am reusit sa-l aduc la versiunea 357. Hardware version e H15. Cateva emotii, dar totul a fost OK. O sa caut modulul de Bluetooth, pentru ca nici mie nu-mi place touch-ul auxiliar. In fond, in situatia de acum, prefer sa pun un support de telefon in locul cradle-ului. O sa incerc sa-l caut si sa-mi linistesc "piticul" de pe creier.

 

Inca odata, multumesc mult de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!