Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Ok. Mulțumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu amanunte referitoare la eroarea de conectare " Mobile Phone incompatibil " la pairingul cu cu modul BT 5N0 035 730 A.

Dupa indelungi sapaturi si refuzul de a schimba modulul BT, cum am fost indrumat de mai multe persoane super bazate si foarte pricepute in ale domeniului BT am ajuns la urmatoarea concluzie:

1. Cel mai usor sfat de dat in cazul in care nu functioneaza ceva este bineinteles: SCHIMBA-L, ARUNCA-L, AI LUAT TEAPA, CUMPARA ALTUL;

2. Problema in ceea ce ma priveste pe mine si anume eroarea data la incercarea de pairing, este de la faptul ca protocolul rSap prin care comunica modulul BT cu tel mai noi(in cazul meu un Samsung S3) este diferit in sensul in care telefoanele smart cu versiuni de Android peste 4.0 au un rSap mai nou care este incompatibil cu versiunea de rSap existenta pe modulul BT 5N0 035 730 A si de aici eroarea.

3. Problema se poate rezolva in 2 moduri fara a schimba modulul BT si anume se instaleaza pe tel o versiune de Android mai veche(este mai greu si in detrimentul avansului tehnologic si software a S.O. Android) sau se instaleaza o aplicatie de rSap din Google Play. Eu am instalat o aplicatie de rSap din google play si am rezolvat pb.... am conectat tel si functioneaza fara pb.

4. Evident ca pb se poate rezolva si cu achizitionarea unui modul BT de generatie mai noua dar este cu mult mai costisitoare decat descarcarea unei aplicatii de rSap, alegerea apartine fiecaruia.

Multe succesuri si sper sa fie de folos si altora care s-au confruntat sau se confrunta cu aceasta eroare de pairing..... banuiesc ca e valabila si la alte module.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca esti obraznic esti liber sa cauti alt forum, e simplu.

Nu este nimeni super bazat si foarte priceput pe aici, suntem o comunitate in care incercam sa ne ajutam unul pe altul.

Cat despre modulul tau tot un modul vechi si limitat ramane fie cu sau fara aplicatia ta minune, subiect care a mai fost discutat aici, deci stai calm ca nu ai descoperit America.

In continuare un upgrade inseamna schimbarea unui modul vechi ce nu ofera accesul la diferite functii cu unul de generatie noua si nu instalarea vreunei aplicatii de rubrica Diy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Julwere nu inteleg de ce ai sarit asa... nu ma refeream la tine si nici la altcineva de pe acest forum... era vb de alte pers chiar de pe la service-uri de reprezentanta care au zis ca nu exista solutie si ca unica sol este inlocuirea modulului BT.... dar probabil ai avut motivele tale pe care nu le stiu. Nu am descoperit nimik si scopul postarii acestei inf aici a fost ptr ca si altii care au aceeasi pb ca mine sa stie despre ce e vb si ce optiuni au. In alta ordine de idei nu vad de ce esti asa retricent vis-a-vis de instalarea unei simple aplicatii in detrimentul schimbarii unitatii de BT. Eu nu am zis ca aceasta aplicatie face upgrade la unitatea BT si ca iti ofera accesul la diferite functii pe care ti le ofera un modul de generatie noua ci doar faptul  ca prin intermediul ei poti conecta tel si nimic mai mult.

Modificat de TheGladiator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, am masina din semnatura, cu navigatie prsupun rns510, vede dvd, aux si card cu touch, intreb pot instala un modul bluetooth ?ce recomandari aveti si daca mi puteti spune ce pret are ?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sigur ca poti instala modul bt pe masina.

Depinde ce modul doresti..clasic sa il folosesti pentru convorbiri si streaming audio sau premium sa iti afiseze agenda, wifi, scrierea/citirea sms-urilor pe navigatie s.a.m.d.

Preturile difera..unul clasic >150ron, premium >150€ la care se mai adauga cablaj si microfon.

Modificat de Julwere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna seara, am masina din semnatura, cu navigatie prsupun rns510, vede dvd, aux si card cu touch, intreb pot instala un modul bluetooth ?ce recomandari aveti si daca mi puteti spune ce pret are ?

Va multumesc!

Ai ceasuri albe sau rosii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sall ceasuri albe !

Julwere doar sa vorbesc la telefon !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci iti trebuie 1K8035730 C sau D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

attachicon.gif20150403_115733-1-1.jpg

Știe cineva cum se poate sau dacă se poate schimba funcția butonului cu steluță, de la plafonieră?

Acum închide apelul.

Celorlalte două am reușit să le schimb numerele care sunt formate la apăsarea lor.

Salut, poti sa imi spui cum ai reusit sa schimbi numerele de telefon de la butoanele din plafonera?

Eu am incercat si cu VCDS, dar nu am dat peste modulul respectiv.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan_alexandru25

Salut.

Am și eu o problemă cu downald - ul agendei. Mi-am schimbat telefonul (samsung s2) cu samsung note 3.

Telefonul este ok, se conectează cu bluetooth - ul mașini, stă conectat merge să apelez dacă formez eu numărul după ecranul navigației dar nu vrea în nici un fel sa downaldeze agenda din telefon. Țin să precizez că pe vechiul telefon reușisem să fac asta, dar numai știu cum. Acela avea și root făcut. Pe acesta nu vreau să îl rootez. Am încercat și cu bluetooth phonebook și tot nu a mers.

A mai pățit cineva ? Aveți idee ce trebuie făcut ?

Asta apare pe navi : https://www.dropbox.....25.00.jpg?dl=0

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai numerele salvate: in telefon sau in SIM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari

Ma bate gandul sa cumpar un Passat 2010 care are in standard bluetooth premium cu RSAP.

Am mai mers recent cu un Superb la care puteai sa selectezi din meniu daca doresti sa te conectezi prin RSAP ( telefonul "murea" ) sau prin bluetooth si telefonul ramanea activ, in paralel cu modulul de telefon din masina.

La Passat nu am gasit aceasta functie - nu o caut eu unde trebuie sau Passat-ul nu avea in 2010 aceasta optiune - RSap sau bluetooth.

Multumesc mult

Modificat de crystyann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa aiba un modul care sa nu stie decat de RSAP>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan_alexandru25

Unde ai numerele salvate: in telefon sau in SIM?

Am avut numerele salvate și în telefon și pe sim și pe contul de Gmail și degeaba, de nici unde nu a vrut să le downaldeze. Dădea aceiași eroare.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Problema: am un Note 3 pe care l-am upgradat la Lollipop (5.0). Din acel moment conexiunea rSAP cu modulul BT al masinii (3C8 035 730 D) nu mai este stabila: telefonul se deconecteaza la fiecare 2-3 minute.

Daca schimb Phone Mode din Premium in Handsfree (adica din rSAP in HFP) conexiunea este stabila.

Problema NU aparea cata vreme aveam instalat KitKat.

Ambele versiuni de Android (KitKat, Lollipop) sunt variante oficiale luate de pe sammobile.com.

 

Exista vreun workaround care sa "restabilizeze" conexiunea rSAP sub Android 5.0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Din pacate nu (sau cel putin la mine n-a dat rezultat nimic) pana la aceasta ora.

De-asta am renuntat la acadea pe S4 - I9505 si am revenit la KK.

Astept un update sa vad daca s-a rezolvat bug-ul. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce vrei sa folosesti rsap ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai mers recent cu un Superb la care puteai sa selectezi din meniu daca doresti sa te conectezi prin RSAP ( telefonul "murea" ) sau prin bluetooth si telefonul ramanea activ, in paralel cu modulul de telefon din masina.

La Passat nu am gasit aceasta functie - nu o caut eu unde trebuie sau Passat-ul nu avea in 2010 aceasta optiune - RSap sau bluetooth.

Multumesc mult

 

Pai asa este la toate daca ai un modul premium mai nou. Cel putin asa este si la mine, pot sa aleg tipul conexiunii daca telefonul le suporta pe ambele. Dar nu am niciun avantaj sa ma conectez prin HFP in dauna rSAP.

Mult mai probabil este cum zice Al Bundy, in 2009/2010 majoritatea modulelor erau ori HFP ori rSAP. Pe la sfarsitul lui 2010 au aparut cele care stiau ambele protocoale

Exista vreun workaround care sa "restabilizeze" conexiunea rSAP sub Android 5.0?

 

Exista vreun ROM custom sa-l incerci impreuna cu aplicatia din market?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu inteleg care este avantajul rsap fata de hfp, de asta intreb.

CAre este avantajul unei conexiuni in care nu mai poti folosi telefonul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O receptie mai buna cu antena masinii, totusi viitorul se pare ca nu va fi rSAP la smartphones.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cum pot rezolva eroarea de mai jos? Din cate am citit tine de codarea modulului de BT pe partea de stream audio.

Modulul e unul destul de nou si desi ar trebui sa fie compatibil cu "D" nu prea am gasit informatii...

 

Unde pot vedea ce inseamna fiecare bit din Long Coding?

Saturday,11,April,2015,20:45:27:32264VCDS Version: Release 11.11.3                Address 77: Telephone       Labels: NONEControl Module Part Number: 3C8 035 730 E    HW: 3C8 035 730 E  Component and/or Version: Telefon       025 0983           Software Coding: 020000000100000000000101            Work Shop Code: WSC 12345 123 12345              ASAM Dataset: EV_UHVPremi 002709 (SK46)                      VCID: 254BEF4D3CFA2711 Fault Found:9458193 - Control Module for Cellular Telephone           B1052 14 [009] - Open or Short to Ground          Confirmed - Tested Since Memory Clear             Freeze Frame:                    Fault Status: 00000001                    Fault Priority: 4                    Fault Frequency: 1                    Reset counter: 237                    Mileage: 154994 km                    Date: 2066.14.10                    Time: 20:32:57
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Valentin: nu vreau sa incerc ROM neoficial fiindca se buseste knox, iar telefonul mai are garantie aprox 9-10 luni

@Al Bundy: modulul meu are hotspot WiFi, prin urmare 2 avantaje: 1/ tel. consuma mai putina baterie pe durata conexiunii rSAP, fiindca nu mai foloseste datele mobile ci wireless-ul; 2/ se pot conecta si alte device-uri din masina la acelasi hotspot WiFi. Plus ca Media Player (audio streaming peste bluetooth, A2DP) functioneaza si in mod rSAP.

@Twinsen, @all: ma intereseaza si pe mine long coding-ul pentru D (presupun ca nu sunt diferente mari fata de E), am acelasi coding ca si tine, dar eroare "Control module not coded":

Address 77: Telephone (J412)       Labels: 3C0-035-730.lbl   Part No SW: 3C8 035 730 D    HW: 3C8 035 730 D   Component: Telefon       022 0982     Revision: --------    Serial number: 35502105111449   Coding: 020000000100000000000101   Shop #: WSC 00000 000 00000   ASAM Dataset: EV_UHVPremi 002709   ROD: EV_UHVPremi_VW46.rod   VCID: 244CEECED881E93C1 Fault Found 13636352 - Control Module Not Coded           U1013 00 [009] -  -              Freeze Frame:                    Fault Status: 00000001                    Fault Priority: 4                    Fault Frequency: 1                    Reset counter: 108                    Mileage: 80623 km                    Date: 2047.14.03                    Time: 14:52:06
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@tlc Eroarea o rezolvi prin recodarea cu acelas coding

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!