Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

Am cumparat anul trecut masina din semnatura si am descoperit sub scaunul pasagerului un modul Bluetooth Novero 1K8 035 730 D (HW: 008, SW: 6900). 

Am incercat sa conectez doua telefoane cu sistem de operare Android (Motorola Defy cu Android 2.2.2 si Vodafone Smart 4 Turbo cu Android 4.4.2), dar nici unul nu gaseste modulul Bluetooth. Odata am incercat la un service sa punem pe vizibil cu un cablu VCDS, dar tot nu sa vazut.

 

Pot sa conectez telefonul fara Bluetooth pairing adapter (3C0 051 435 PA)?

Pot sa fac imperechere cu modulul bluetooth folosind cablu VCDS?

 

Mentionez ca nu am volan multifunctional, nici cele trei butoane de bluetooth pe tavan, dar am sistem de navigatie RNS 310 (HW: H15, SW: 0227).

 

Va multumesc anticipat!

 

Cu respect,

ejakab

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Ai nevoie de un Touch Adapter care o sa se conecteze la modulul masinii iar tu te conectezi la Touch Adapter cu telefonul.

Direct la modulul bluetooth al masinii nu prea merge sa te conectezi, am avut si eu exact acelasi modul si doar cu Touch Adapter a functionat.

XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX

Bafta.

 

 

Regulament:

20. Forumul are definita o sectiune speciala dedicata anunturilor de vanzare, cumparare, prestari servicii. Postarea unui anunt de acest gen in orice alta arie se considera abatere si se sanctioneaza cu warning.

 

aryes13

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1k8 se poate coda ca fara kraddle si asa o sa mearga bluetoothul, dar nu afiseaza nicaieri, nici pe RCD si nici pe maxidot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Al Bundy: Dar banuiesc o sa afiseze normal pe telefon. As dori sa folosesc Bluetooth-ul, dar fara costuri suplimentare semnificative. Poti sa-mi recomanzi cineva din Cluj, cine poate sa ma ajute cu codarea?

 

Multumesc,

ejakab

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, totul o sa fie din telefon.

 

cauta in aria cu anunturi - la oferte extinse si prestari servicii - sigur gasesti pe cineva in Cluj care te poate ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit am rezolvat problema cu antena GSM cu ajutorul lui Florin, caruia ii multumesc inca o data. Antena era cuplata in modulul crandle din bord, prin urmare s-a procedat la o mica "interventie chirurgicala" pentru a putea fi conectata in modulul bluetooth de sub scaun. 

Ca si concluzie, pentru cei care stiu ca au antena sus pe masina in combinatia GPS/GSM, cablurile de la antena ajung in bord, in unele cazuri cand sunt prevazute si cu crandle. Vin matisate impreuna de sus coborand pe stalpul din spate dreapta, apoi pe sub praguri si urmeaza traseul pe sub mocheta pe sub scaunul pasagerului si ajung in bord unde se despart. Mufele sunt pe culori astfel: albastru=GPS; mov=GSM si galben verzui=webasto!! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va salut ,eposibil sa nu am Bluetooth avand pe comenzile de pe volan butonul cu semnul de la telefon si pe radio rcd 310 rubric cu bt-audio sau interfata mea 11.11.3 nu il vede va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai sigur te uiti sub scaunul fata dreapta si vezi daca fizic este acolo. Daca da, faci identificarea modelului si postezi. Bafta!

L.E. Daca fizic este, te uiti daca este bifat in lista can.

Modificat de vmocanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok multumesc am sa incerc maine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este deci nu am, daca se poate sa-mi spuneti si mie ce kit trebuie sa cumpar si sa sa se nimereasca cu radioul si volanul bineinteles. am citit paginile anterioare dar nu sunt sigur de aceea ptr cei ce se pricep sa-mi dea si mie un cod de modul sau kit ce-mi trebuie de fapt va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am si eu nevoie de ajutorul vostru am un Passat B6 din 2010 cu un RNS 310 si un modul bluetooth 5N0035730C care nu il pot conecta cu telefonul samsung note 3 si nici alt telefoane din pacate nici pe bord nu imi apare cautarea telefonului si nici telefonu nu vede masina iar tasta phone imi pune sunetul pe mute. Ce se poate face pentru a putea utiliza modul din dotare?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Modificat de mihai 31 ro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este deci nu am, daca se poate sa-mi spuneti si mie ce kit trebuie sa cumpar si sa sa se nimereasca cu radioul si volanul bineinteles. am citit paginile anterioare dar nu sunt sigur de aceea ptr cei ce se pricep sa-mi dea si mie un cod de modul sau kit ce-mi trebuie de fapt va multumesc

Sa inteleg ca nu ai nici cablajul tras pana sub scaunul pasagerului?

Cod modul 1K8 035 730 C sau D

Este suficient unul din cele doua module pentru ce iti trebuie tie

Salut,

am si eu nevoie de ajutorul vostru am un Passat B6 din 2010 cu un RNS 310 si un modul bluetooth 5N0035730C care nu il pot conecta cu telefonul samsung note 3 si nici alt telefoane din pacate nici pe bord nu imi apare cautarea telefonului si nici telefonu nu vede masina iar tasta phone imi pune sunetul pe mute. Ce se poate face pentru a putea utiliza modul din dotare?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Iti trebuie niste codari pe modul, pus modulul pe vizibil s.a.m.d..

Modificat de Julwere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

am si eu nevoie de ajutorul vostru am un Passat B6 din 2010 cu un RNS 310 si un modul bluetooth 5N0035730C care nu il pot conecta cu telefonul samsung note 3 si nici alt telefoane din pacate nici pe bord nu imi apare cautarea telefonului si nici telefonu nu vede masina iar tasta phone imi pune sunetul pe mute. Ce se poate face pentru a putea utiliza modul din dotare?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

E un modul premium, ar trebui sa apara pe maxidot, vezi daca e bifat pe can telephone, 77.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, Julwere este pe vizibil dar nu da nici un semn

Nrobert13  daca te rog poti fi mai explicit pentru ca nu ma pricep la partea asta si nic nu imi apare telephone pe maxidot, unde ar trebuie sa fac modificari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut,

am si eu nevoie de ajutorul vostru am un Passat B6 din 2010 cu un RNS 310 si un modul bluetooth 5N0035730C care nu il pot conecta cu telefonul samsung note 3 si nici alt telefoane din pacate nici pe bord nu imi apare cautarea telefonului si nici telefonu nu vede masina iar tasta phone imi pune sunetul pe mute. Ce se poate face pentru a putea utiliza modul din dotare?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.

E un modul premium, ar trebui sa apara pe maxidot, vezi daca e bifat pe can telephone, 77.

 

poti fi mai explicit te rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri cu vcds pe can gateway si verifici daca e bifata optiunea de tel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am si eu o mica problema. De azi dimineata nu mai pot sa conectez telefonul(htc one) la bluetooth-ul masinii. Imi da aceasta atentionare chiar dc stationez sau merg. Am oprit masina, am scos cheia din contact, am dat resetare din fabrica si nimic...habar n-am ce are. Folosesc destul de des si azi e prima data cand se intampla. Are cineva vreo idee?

post-110474-0-08312400-1427033978_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti schimba intre meniuri - e o chestie by default - ptr siguranta. Acea protectie stiu ca se poate scoate - cel putin la audi o puteam modifica din 5F si seta limita la o valoare de 180-200km/h nu la 5km/h cat e standard. La vw si skoda nu am gasit unde se scoate acea protectie de accesare a meniurilor din convenience sau alt meniu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu citisi ca-i da eroare si daca stationeaza?

Trebuie vazut daca nu cumva in ceasuri apare info eronata de viteza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

my bad. Nu am citit atent. Da, posibil sa nu citeasca corect viteza in cazul asta sau sa fi ramas "agatat" - sa incerce si o decuplare a bateriei.


sau unitatea de infotainment receptioneaza o viteza diferita de cea de 0 in stationare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pot sa conectez telefonul si in mers, nu numai in stationare.

Incearca sa resetezi unitatea de bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare

Am un Passat 2009 cu Rns 510, telefon premium cu acea tastatura sertar in bord. Am facut un upgrade de telefon (nokia 1020 windows mobile) si acum nu ma mai pot conecta cu el la masina. Il gaseste ca si device dar imi scrie apoi in bord - telefon incompatibil. Modulul bluetooh pe care il am pe masina este 5N0035730A. Ce-i de facut ca sa ma pot conecta cu telefonul la masina?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sterge conexiuni actuale din modul sau upgrade la modul de bt novero.

Modificat de Julwere
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

k, ms, o sa incerc sa sterg vechiul telefon. Ptr upgrade de modul, ce cod sa caut mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de buget, daca vrei premium 3C8 035 730 C sau daca vrei doar voce si streaming 1K8 035 730 cu C sau D in coada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!