Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

daca te conectezi n mod rsap, nu cred ca ai acces la memoria telefonului. si implicit la agenda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan_alexandru25

O să le copiez și pe SIM și o să revin cu un răspuns dacă merge sau nu.

Mulțumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan_alexandru25

Am avut contactele salvate în telefon, cont Gmail, SIM și aceeași problemă nu vrea să le downaldeze de nici unde ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

daca te conectezi n mod rsap, nu cred ca ai acces la memoria telefonului. si implicit la agenda.

 

Total neadevarat.

La conectarea prin rSAP ai acces exact la memoria telefonului. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari.

Astazi am primit coletul cu modulul 3C8035730D, l-am conectat rapid pe masina, mi-a recunoscut din prima telefonul, si-a sincronizat agenda insa nu "vede"SMS-urile(???!!!).

Mai am de configurat partea de wireless (APN-ul de la Vodafone) si in principiu este gata. Mai ramane sa deslusesc chestia cu cablul de antena si...cam atat. Multumesc tuturor pentru suport! 

Forumul acesta, a fost, este si va fi, de foarte mult ajutor multor colegi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SMS read/write - in rSAP mode only

 

Daca e in mode rSAP si nu vede, intra cu VCDS si vezi daca e codat corespunzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns. Imi poti spune unde anume sa intru, exact? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Mi-am montat si eu claburile ca in document (sper). Cert e ca dupa montaj am erorile de mai jos si nici nu se aude in difuzorul din stanga...

 

E ceva in scurt sau tine doar de codare?

 Address 77: Telephone       Labels: NoneControl Module Part Number: 3C8 035 730 E    HW: 3C8 035 730 E  Component and/or Version: Telefon       025 0983           Software Coding: 020000000100000000000101            Work Shop Code: WSC 00000 000 00000              ASAM Dataset: EV_UHVPremi 002709 (SK46)                      VCID: 254BEF4D24FA2713 Faults Found:9457427 - Negative output audio channel for speech/telephone          B104F 13 [009] - Open Circuit          Confirmed - Tested Since Memory Clear             Freeze Frame:                    Fault Status: 00000001                    Fault Priority: 4                    Fault Frequency: 1                    Reset counter: 172                    Mileage: 153774 km                    Date: 2064.14.31                    Time: 19:28:099458193 - Control Module for Cellular Telephone            B1052 14 [009] - Open or Short to Ground          Confirmed - Tested Since Memory Clear             Freeze Frame:                    Fault Status: 00000001                    Fault Priority: 4                    Fault Frequency: 1                    Reset counter: 172                    Mileage: 153774 km                    Date: 2064.14.31                    Time: 19:28:0913636352 - Control Module Not Coded          U1013 00 [009] - -          Confirmed - Tested Since Memory Clear             Freeze Frame:                    Fault Status: 00000001                    Fault Priority: 4                    Fault Frequency: 1                    Reset counter: 172                    Mileage: 153774 km                    Date: 2064.14.31                    Time: 19:28:09
Modificat de Twinsen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codeaza modulul cum trebuie. Si mai ai nevoie de inca 2 fire de la modul la HU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai tocmai ce am spus ca am terminat de tras cele 2 fire intre Bluetooth si RNS.

 

E vorba de alte doua? Cand spui codare la ce te referi mai exact?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insemna ca nu sunt trase unde trebuie si la codare ma refer sa intri cu VCDS la long coding si sa bifezi optiunile corespunzatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Am un RNS310 Premium montat din fabrica cu tot cu tastatura fold pe Passat 2010. Conectarea telefonului la bluetooth prin Remote SIM a fost foarte usor de facut (HTC M8), a download-at agenda telefonica fara probleme (Stiu ca nu o sa pot vedea contactele salvate pe Google, nu e o problema) ... In schimb nu reuresc sa activez BT-audio si nu stiu sa folosesc modem-ul pt date.

 

1. BT-audio este inactiv in meniul Media, am cautat prin telefon nimik. Am incerca sa redau o melodie si sa caut in meniul telefonului un mod de a o trimite catre modulul masinii, daca o transfer nu este permis.

2. Modemul de date imi cere un Access Point dar nu am cum sa-l scriu ... cum as putea sa-l scriu

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refer la codul modulului de bt. Se afla sub scaun pasager.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... Nu stiu, am vazut cablajele dar nu stiu cum sa-l demontez, tot ce se vede este un stiker sub scaun, nu-mi dau seama unde este scris modelul,  ti-am atasat poza, poate o deslusesti tu :) 

post-145707-0-99856600-1425165613_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta sub acea bucata de material prinsa pe mocheta. Ala ce ai pus tu este codul scaunului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar trebui sa fie 3C8 035 730 D / E . Numai la aceste module ai meniul de acces point postat de colegul in a 2-a poza .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al Bundy stiu ca o sa zici ca sunt total neandemanatic, am incercat sa scot materialul de sub scaun dar nu am gasit cum, tot ce vad este cablajul care merge sub scaun dar nu imi dau seama cum sa-l demontez pentru a ajunge la modul. Cu scaunul pasagerului ridicat la maxim este inca foarte greu sa vad cum vine montat materialul care acopera modulul, se vede doar mecanismul care ridica scaunul, cablajul care duce sub scaun iar de jur imprejurul cablurilor este un material care arata ca panza de sub scaune. Probabil este modelul de care spunea colegul skodita100  ... 

Sub scaunul pasagerului se poate vedea ca nu prea s-a umblat, pare ca din fabrica. Cel care a avut masina de noua inaintea mea habar nu are, nu l-a folosit niciodata (este o persoana mai in varsta).Profilele de pe BT eu le-am creat inainte telefonul era oprit din meniu, se vede ca pe cel care a avut masina inainte nu l-a interesat deloc sistemul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tragi in sus de acea spuma, nu e mare folozofie. Incearca sa bagi degetele sub ea si ridici. Ai grija sa nu brsuchezi prea tare. Daca reusesti, modulul il extragi usor prin impingerea in lateralul respectiv (este un fel de sanie). Sa ai spor!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegu, modulul este pe/in podea si este acoperit cu un suport din celeloza gri inchis. Poate fi panzat sau nu.

Daca vorbim de masina din profil b6 2010 iar modulul ar fi de fabrica este exclus sa fie modelul specificat de mine cu wi-fi . Modelele respective sunt aparute 2013/ 2014 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact. 

 

daca nu vrei/poti sa il scoti, atunci fa o scanare cu VCDS-ul sa vedem ce cod ai la BT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut progrese cu conectarea telefonului ... dar inca nu e asa cum trebuie...

 

Dupa ce am cumparat adaptorul 3C0 051 435 TA, mă conectez la VW UHW,, dar nu si la adaptor. Se asociază cu adaptorul BT dar nu se conecteaza asta inseamna ca pot efectua / prelua apeluri, dar agenda telefonului, apelurile, nu sunt preluate in adaptor. 

 

despre adaptor:

Version info: SW vers.:0127

HW vers.: 0008

 

Pe telefon apar următoarele:

 

Optiuni touch adapter:

Conectare - Conectare la dispozitivul bluetooth : NU se activeaza

Profile:

Telefon - Utilizare pentru sistem audio telefon: se activeaza

 

Optiuni vW UHV:

Conectare - conectare la dispozitivul bluetooth: se activeaza

Profile:

Telefon: utilizare pentru sistem audio telefon: se activeaza

Media: Utilizare pentru continut media audio: se activeaza

Modificat de 3fredi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Trebuie sa te conectezi prin Bluetooth la Touch Adapter nu la VW UHV .

Acelasi setup l`am avut si eu si a functionat fara nici o problema.

Dupa conectare la Touch Adapter o sa iti apare pe telefon un request de a accesa agenda, dureaza putin pana o downloadeaza si apoi merge.

Daca te conectezi direct la VW UHV nu o sa vezi agenda si nu poti folosi Touch Adapterul.

Daca nu se conecteaza la Touch Adapter da`i un reset to factory.

Daca ai volan cu, comenzi recomand sa dai inapoi Touch Adapterul si sa iti iei un modul BLuetooth premium.

 

Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!