Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

nu pare sa fie o problema de la modul/varianta - cel putin nu am gasit ceva legat de asta - sterge toate profilele existente si incearca sa le imperechezi iar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

La masina din semnatura, urmeaza sa fac upgrade la modulul 3C8035730D si ma intereseaza sa-mi spuneti daca trebuie sa fac ceva modificari sau este plug&play. Modelul actual este cel standard 1K8035730B. 

Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu pare sa fie o problema de la modul/varianta - cel putin nu am gasit ceva legat de asta - sterge toate profilele existente si incearca sa le imperechezi iar.

 

din cate stiu eu seria 3c0 stie doar rsap. intrebare, stie win8.1 rsap?

Salutare,

 

La masina din semnatura, urmeaza sa fac upgrade la modulul 3C8035730D si ma intereseaza sa-mi spuneti daca trebuie sa fac ceva modificari sau este plug&play. Modelul actual este cel standard 1K8035730B. 

Multumesc pentru raspunsuri.

 

plug'n'play, dar e posibil sa nu ai antena. 3c8 are nevoie de antena gsm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena am sus pe masina (combinata cu gps 2in 1) asta stiu sigur pentru ca am schimbat de curand antena de pe masina. Mufa gsm este separata in modulul bluetooth?? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt 3 tipuri de antene, radio, gps si gsm. Da, exista o mufa separata pe modul, unde se conecteaza antena.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi daca ai mufa antena in modul - 1K8 parca nu are.....

 

telefonul oare are rsap ? trebuie sa vedem si ce tel este...

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telefonul este un HTC One M8... M-am uitat in modulul standard si nu vad decat mufa mare.... Ma gandesc ca antena GSM este conectata direct in acea mufa mare. In acest caz cum pot conecta cablul in noul modul, astfel inca sa ma folosesc de antena de sus?? Merci mult Florin & nrobert pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sters toate profilele,m-am conectat cu telefonul vechi din nou si am avut acces la profile din memorie.Le-am sters dar degeaba.

dau search,mi-l gaseste pe cel vechi dar pe asta nou nu-l vede.frumos ca intre ele(telefoanele) se vad,si cu alte dispozitive.

Am deschis un tichet de sesizare la firma producatoare si astept un raspuns cu o eventuala rezolvare.Mai mult ca sigur le returnez telefonul si-mi caut altul care sa-si faca treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Telefonul este un HTC One M8... M-am uitat in modulul standard si nu vad decat mufa mare.... Ma gandesc ca antena GSM este conectata direct in acea mufa mare. In acest caz cum pot conecta cablul in noul modul, astfel inca sa ma folosesc de antena de sus?? Merci mult Florin & nrobert pentru raspunsuri.

 

La tine nu conteaza ce tel ai, Florin se referea la colegul cu 3c0. modulul 3c8 merge cu price tel care are bt. nu au modulele 1k8 mufa de antena. cum am zis in postul anterior, antena e mufa separata, nu este in mufa mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.

 

andrei - ce model de telefon ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Masina din avatar este echipata cu RNS310 versiune soft 0351 . AM avut pana ieri pe masina modul bluetooth 9w2 ( 1K8.... ) . AM cumparat un alt modul bluetooth Premium 

3C8035730C  ca sa apara agenda pe MFD si sa folosesc navigatia sa formez numere, etc . AM instalat modulul nou, apare agenda pe MFD pot sa sun de acolo, dar pe RNS310 cand apas butonul de PHone se pune pe mute si atat. De asemenea cand apas pe volan butonul de voice iarasi sunetul se pune pe mute. Din cate am citit pe net acest modul este compatibil cu RNS310.

Stie cineva ce coding trebuie facut sau ce anume sa fac ?

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta ar insemna ca win6 stie RSAP (asta cred ca inseamna Remote SIM Access protocol? ).....dar win 8.1 nu stie? adica win 8.1 e mai curind un downgrade decit un upgrade,din moment ce lipsesc protocoale :)

telefonul este un Allview Impera S

Modificat de aandriesi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

foarte posibil. este vorba de costuri legate de licente pentru profiluri bt. in principiu, orice versiune de windows mai noua este mai degraba un downgrade decat un upgrade, ingeneral, nu doar in cazult stackului de bluetooth. asta ca si o paranteza :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut o poza conectorului cu pricina. Acel cablu negru evidentiat i poza este cel de antena gsm (asa cred eu). Ma gandesc sa-l modific si sa-i pun o mufa fakra, astfel incat sa ma folosesc de antena, la noul modul. Voi ce parere aveti? Si inca ceva... Am inteles din ce am citit pe forum ca mai trebuie adaugate inca 2 conexiuni pentru a functiona pe boxele din dreapta... Mult'am mult

post-18806-0-60454500-1424952051_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ies firele alb si negru din el ? ...daca da, vezi ca ala e cablul de la microfon

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Florin. Acela se pare ca este cablul de la microfon. Atunci cel de GSM pe unde o fi??? Ca de la antena de sus pleaca... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atentie la ce culori iti pleaca de sus.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Florin. Acela se pare ca este cablul de la microfon. Atunci cel de GSM pe unde o fi??? Ca de la antena de sus pleaca... 

daca ai citi cu atentie posturile, poate ti-ai da seama ca e posibil sa nu ai antena gsm, ci doar gps si radio. asa cum am mai zis, sunt 3 tipuri de antene, radio, gps, si gsm. posibil sa ai una sau doa sau toate 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma trage de urechi asa tare.... Am citit cu mare atentie si am inteles ce spui, dar cnf specificatiilor antenei mele, aceasta are gps si gsm. Antena de radio, stiu ca este in alta parte, adica pe geamul lateral spate. Daca gresesc va rog sa ma corectati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat.

Problema mea era ca batranul telefon (HTC HD cu win 6) s-a cam stricat si a trebuit sa-l inlocuiesc,doar ca dorind sa continui cu winphone-uri (cica se misca mai bine) am luat un Allview Impera S cu win8.1

Si nu-l vedea bluetooth-ul din masina.Si uite asa da-i si cauta si intreaba de ce si cum....si am aflat ca acel nou telefon nu stia rSAP,si ca foarte putine telefoane din noile generatii stiu acel rSAP (remote SIM Access Protocol ) care e responsabil de comunicarea carkit-ului bluetooth cu telefonul,imperecherea,preluarea agendei ,etc.

Am gasit ceva informatii pe wikipedia cu lista telefoanelor ce stiu rSAP atita ca e in germana,dar se intelege ceea ce e nevoie :)

 

http://de.wikipedia.org/wiki/SIM-Access-Profile#SAP-f.C3.A4hige_Mobiltelefone

 

Rezolvarea e ca am returnat Allview Impera si am luat in loc un Galaxy S3 Neo,dar nu inainte de a-l lua pe baiatul de la magazin cu mine in parcare si am probat pe viu,imperechere,preluare agenda si 2 apeluri.

Tipul de la ARSIS Vodafone Polus Cluj e o comoara de baiat,mersi mult.

Asadar,pt cei ce se vor confrunta cu inlocuirea telefonului,sa arunce un ochi pe lista aia...dar ce-a mai sanatoasa e proba :D

Asta ca sa nu schimbati modulul masinii.

nrobert 13 ,ms de ajutor,intr-adevar se pare ca nici un win7-win8 nu e pregatit ,nici chiar iPhone

Florin,ms, mi-ai zis ca modulul e ok si m-ai intrebat de telefon...da,modulul desi nu e f destept,facea ce stia si o facea bine.

Sper ca nu am gresit cu informatiile,daca da spuneti-mi sa reeditez 

Drumuri bune la toti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, am banuit ca tel este de vina... nu esti singurul care a patit asa.

 

ma bucur ca ai rezolvat-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan_alexandru25

Salut.

Am și eu o problemă cu downald - ul agendei. Mi-am schimbat telefonul (samsung s2) cu samsung note 3.

Telefonul este ok, se conectează cu bluetooth - ul mașini, stă conectat merge să apelez dacă formez eu numărul după ecranul navigației dar nu vrea în nici un fel sa downaldeze agenda din telefon. Țin să precizez că pe vechiul telefon reușisem să fac asta, dar numai știu cum. Acela avea și root făcut. Pe acesta nu vreau să îl rootez. Am încercat și cu bluetooth phonebook și tot nu a mers.

A mai pățit cineva ? Aveți idee ce trebuie făcut ?

Asta apare pe navi : https://www.dropbox.com/s/ix35fi20w8ni3oc/2015-02-27%2011.25.00.jpg?dl=0

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Tot ma chinui sa fac sa mearga butonul de Phone de pe RNS310, acum cand il apas doar pune MUTE .

Am gasit pe net update de soft la 0357 ( eu acum am 0351 ) care cica ar rezolva problema... faza e ca singurul update de soft care l-am gasit cand introduc cd-ul apare urmatorul mesaj:

Installed software version:
0351: 2010-01-21 19:00

CD Software version:
KD01: 2000-00-00 00:00

 

Oare ii ce versiune trebuie pe CD ? a mai facut cineva update la RNS310 ?

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stefan_alexandru25

Sunt salvate pe Gmail.

Deci în memoria telefonului

Modificat de stefan_alexandru25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!