Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

oricum, trebuie sa ai un telefon care sa stie de rSap, altfel nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A venit timpul sa-i fac si eu un upgrade la Passat.

Masina are din fabrica modulul bluetooth 3C8035730 (stie doar rSAP), comenzi pe volan, rns 300, BC rosu si microfon in plafoniera.

Nelamurirea mea este ce modul sa aleg. Am vazut ca modulul meu are doua mufe dar am vazut si module cu doar o mufa.

Trebuie neaparat sa caut un modul din seria 3C8035730 (a,b,...) sau pot si alta serie?

Ca sa pot vedea pe BC info din telefon (cel mai mult ma intereseaza apelurile si agenda sa le accesez) trebuie neaparat sa instalez convertor Fis-Link? Nu exista alta varianta pentru BC rosu?

Pentru o varianta de bluetooth cu streaming trebuie neaparat sa am alta unitate audio?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e foarte clar de ce vrei sa treci la alt modul? modulul tau ofera toate functiile pe care le vrei tu, in afara de streaming, dar merge doar cu telefoane care suporta rsap. in privinta streamingului, foarte probabil rns300 are o singura intrare pentru telefon, deci va fi mono :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca m-am facut inteles. Vreau sa conectez si telefoane care nu au rSAP ( iOS si Android), acesta este motivul pentru care nu ma pot bucura de aceasta optiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de info.

Mersi de info.

Acum am vazut ca pachetul ala contine si " fis converter box" adica Fis box.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi si alte module care sa faca ce vrei tu si fara sa instalezi FIS box-ul ala.

 

5P0 862 335 A sau B instalat pe SEAT PQ35, de exemplu. Singura chestie e ca nu afiseaza agenda pe RNS 510, insa nu e cazul la tine. O afiseaza pe bord (rosu), suporta comenzi vocale etc.

Mai poti folosi si cel de Skoda, 1Z0 035 729 B. Asta afiseaza agenda si pe bord si pe RNS 510, doar ca e foarte scump.

Atat pe cel 5P cat si 1Z le-am testat personal, functioneaza si cu Android si Iphone. Atentie insa, nu suporta A2DP.

Modificat de starchaser
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Masina mea Passat B6 , An fab.12/2008 model 2009 afisaj bord lumini albe,este dotata cu urmatoarele componenete:

-VW RNS510 MFD3 LED VERSION Q 2014

-Interfacebox FSE Telefon Steuerteil Nokia 1K8035730B

-Original VW Bluetooth Adapter - Pairing Modul 3C0 051 435 PA care este introdus in suportul de telefon de pe bord.vezi foto Aufnahme (Basisplatte)

si functioneaza perfect cu Samasung Galaxy S3 LTE,pot asculta si muzica,dar nu pot efectua apleuri decat ,  de pe telefon.Cand apas pe tasta Telefon de pe RNS 510 nu imi apare tastatura ptr a pute apela ci doar intra pe mute. 

Intrebare

.Pentru a putea efectua apeluri telefonice de pe RNS trebuie sa schimb cumva unitatea de comanda Telefon Steuerteil Nokia 1K8035730B cu una care sa permita aceste functii? exemplu ( 3C8035730D )

Mentionez ca nu functioneaza nici comada vocala.Cand apas pe but.de comanda vocala vorbeste o doamna draguta care imi explica anumite chestii dar cand incerc sa comand vocal o functie nu merge. Inainte am avut montat un RNS 510 B car a fost inlocuit cu cel de sus mentionat.

Ce trebuie facut ptr a putea sa activez si comanda vocala?

La ultima scanare imi apare urmatoarea eroare: 01523 -Microphone for Telephone (R38)

011-open Circuit.

Va multumesc anticipat pentru raspus.

 

post-140052-0-87774000-1421259146_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul tau este unul standard si nu cred ca suporta comanda vocala. pentru apeluri de pe rns/bord ai nevoie de 3c8 035 730 A / B / C / D sau 7P6 ... sau 5K0 sau 5N0 035 730 D. astea stiu si comanda vocala, din cate stiu eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin,

 

modulul ala de pe carsystems merge cu RCD 510 si comenzi pe volan. mai trebuie si altceva?

ma intereseaza sa vad agenda tel pe RCD 510 si sa pot apela un numar selectandu-l de pe ecranul rcd-ului. 

 

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merge. Aceela este pentru masinile cu display BC rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am display rosu.

deci are cablaje tot, altceva nu mai imi trebuie, da?

 

mai trebuie si microfon, corect?

Modificat de Mihai ENE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei kitul complet, are tot ce trebuie, modulul, suportul cablajul si microfonul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

precum si interfata pentru comunicatia cu bordul rosu...

 

vezi in link, ca iti arata tot ce iti trimite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune si mie cineva ce sunt chestiile astea din poze? Cum se folosesc? Passat b6 2006 cu o navigatie rns mfd2 cu CD...multumesc

post-109386-0-03326200-1421490316_thumb.

post-109386-0-11920900-1421490658_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai acolo un modul de bluetooth cu un amplificator de antena deasupra si in cealalta poza un adaptor pt telefon, se subintelege la ce se folosesc..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai acolo un modul de bluetooth cu un amplificator de antena deasupra si in cealalta poza un adaptor pt telefon, se subintelege la ce se folosesc..

 

si cum as putea sa le folosesc? ai vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie adaptor care are si functie de suport de telefon se aseaza in pregatirea de telefon din poza 2, te ajuta la pairingu dintre modul si telefon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si kit-ul asta de bluetooth e compatibil si cu navigatie rns 510 daca ar fi sa cumpar una? sau trebuie si alt kit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu trebuie neaparat adaptor. Eu il folosesc fara. Pe 77-Telefon trebuie facute niste codari (trebuie sa merg la masina sa vad ce am facut)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu pe un passat cc din 2008 care nu avea din fabrica un modul bluethoot cu tot cu cablaje+microfon si am facut toate legaturile la unitate(mufa) si la CAN (fire), problema e ca se aude foarte foarte incet in difuzoare, trebuie sa dau la maxim volumul si de abia se aude (pe masina este un RCD510), am intrat cu VCDS si in can gateway si am bifat acolo 77 telephone dar tot asa face, si mi-a dat aceste erori :

 

     Address 77: Telephone       Labels: 3C0-035-730.LBL
Control Module Part Number: 5N0 035 730 B    HW: 5N0 035 730 B
  Component and/or Version: J412                8502
           Software Coding: 0020055
            Work Shop Code: WSC 00028 028 00001
                      VCID: 27578A3896F60B6
4 Faults Found:
 
02791 - Telephone Baseplate (R126) 
            010 - Open or Short to Plus
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101010
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 169
                    Mileage: 118447 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2006.14.13
                    Time: 00:19:19
 
01524 - Antenna for Telephone  
            011 - Open Circuit
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101011
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 169
                    Mileage: 118447 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2006.14.13
                    Time: 00:19:19
 
02794 - Cell-Phone Prep. Control Head (E508) 
            009 - Open or Short to Ground
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 169
                    Mileage: 118447 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2006.14.13
                    Time: 00:19:19
 
02749 - Control Module / Control Head for Telephone (J738) 
            004 - No Signal/Communication
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100100
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 169
                    Mileage: 118447 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2006.14.13
                    Time: 00:19:20
 
De mers telefonul merge, pot da apeluri si sa raspunde, adica merg toate functiile mai putin volumul care ar trebui sa fie mai tare, adica sa aud la volum tare asa cum se aude in passat-ul meu B6 cu acelasi modul, doar ca la mine in B6 e alta poveste.
Daca ma puteti ajuta sa imi spuneti ce ar trebui sa codez sau sa modific as ramane recunoscator.
 
L.E. Am pus si in 77 telephone la adaptation 12 pentru decibeli atat la base volume(telephone) cat si pentru microfon si comanda vocala dar ... nimic nu se modifica.
Mai trebuie modificat si in alta parte sa imi dispara erorile care reapar de fiecare data dupa ce dau erase la erori.
Modificat de sinn3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu un update : am reușit sa fac codarea după un document pus pe forum de la un coleg, acel doc cu cadare pt module 5NO iar erorile au dispărut, dar...la fel se aude foarte foarte încet si când sun si când sunt sunat. Nu știu ce sa ii mai fac sa se auda mai tare. Volumul ii dat la maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update.Este vorba de masina mea.Am rezolvat azi problema.Aveam scurt in conectorul de la modulul Bluetooth intre pinul 8 si 9 ,pe output sunet telefon,'tel L-' ,respectiv 'tel L+'.Un pin a avut niste lite iesite (defect fabricatie).Am taiat litele ,am reconectat modulul si merge impecabil ,fara erori si cu volum normal in boxe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca iau acest modul 5P0 862 335 ma puteti ajuta sa-mi spuneti ce mai am nevoie la el. Am gasit numai modulul fara microfon, antena, cablaje. Eu nu am pe masina kit bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!