Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Mersi, Florin!
M-am contrazis cu cineva, si aveam nevoie de o parere avizata si obiectiva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o nelamurire...La al meu Golf 6,avand RCD510 am functia de Phone,numai ca atunci cand vreau sa apas pe ecran sa intru in meniu BT,nu se poate selecta(ma refer ca nu se poate selecta ca si cum as selecta CD,sau Aux)Aveti idee ce pot face?Stima si daca s-a explicat deja as dori un link.Mentionez ca daca dau sa caute ceva cu telefonul nu gaseste nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

VEzi sub scaunul pasagerului, in podea, daca ai ceva acolo. daca nu e nimic, doar podeaua goala, nu ai te;efon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai mult ca sigur nu are nimic.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai avut dreptate.M-am chiorat peste tot si nu am gasit nimic.Multumesc tuturor pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 
Am urmatoarea problema si as vrea sa stiu daca se afla (sau s-a mai aflat) cineva in aceeasi situatie. Pe un Passat b6 2010 am modulul BT - 5N0 035 730 C si un RCD 510. La acest modul am conectat fara probleme telefoane compatibile rSAP (fie default, fie root+aplicatie) si totul a functionat perfect in Orange/Vodafone (inclusiv agenda si comenzile de pe volan). Insa, trecand in reteaua RDS apare urmatoarea problema: reteaua Digi este retea exclusiv 3G (chiar daca partenerul lor de roaming - Vodafone accepta si conectarea terminalelor 2G) si dupa un timp restrictioneaza conectarea in retea 2G cat timp te situezi in zona de acoperire a retelei 3G. 
 
Modulul meu BT are conectata o antena externa, insa din cate imi dau eu seama aceasta este doar 2G si normal la Network operators vad doar Vodafone. Din cauza restrictiilor impuse de cei de la rds, desi telefonul este conectat cu modulul, nu se inregistreaza in retea si nu il mai pot folosi. Oare se poate conecta o antena de tipul acesta (http://www.ebay.co.uk/itm/VW-SKODA-GSM-FAKRA-Antenna-BLUETOOTH-PREMIUM-FSE-UHV-MFD3-RNS510-RNS-510-SEAT-/120977270583#shpCntId) direct la modul? Exista vreo alternativa sa nu schimb modulul sau operatorul? :)
 
Multumesc anticipat!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

conexiunea 3g nu consta doar in antena. e vorba de modulul radio care emite/receptioneaza pe frecventa de 3g ( 1800/2100 MHZ ), prin urmare, iti trebuie un modul care stie si 3G su unu care stie HFP si atunci nu depinzi de retea :) si nici de telefon :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Buna seara,

Daca am modulul sub scaunul pasager (BT - 5N0 035 730 D si un RNS 310 (5)-nu sunt sigur care...) + volanul cu comenzi Phone (original nu modificat) dar si  suportul pe bord 3C0 051 435, am nevoie neaparat de modulul 3C0 051 435 PA (sau eventual TA) sau se poate conecta orice smartphone fara acel adaptor de "pus" in bord? Multumesc anticipat de raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Multumesc de raspuns... Stii cumva procedura sau conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un smartphone... Din nefericire sunt incepator si nu stiu cum sa procedez privind conectarea... Orice sfat imi este de mare ajutor... Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Mai mentionez ca azi, prin amabilitatea lui Florin care mi-a recomandat pe cineva, mi-a sosit o interfata VCDS, v. 12.12. Trebuie sa activez ceva prin aceasta interfata pentru modulul BT? Am scanat la "general" si nu am nicio eroare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Faci procedura de pairing? Nu stiu cum e la volanul de CC, dar la cel vechi se tine tasta Phone (parca) apasata pana cand se aude un bip se apasa de doua ori scurt tasta Phone. Atunci modulul e vizibil 2 minute 5 minute.

salutare baieti!

de ceva timp nu mai reusesc sa conectez telefonul la bluetooth....se pare ca dupa ce a sccos un curios bluetooth-ul din suport s-au desperecheat....

am urmat pasii din cartea masinii si tot nu merge....pus contact...in 5 seccunde apasat info...apoi apel urgenta ...si nu vrea deloc....

din postul de mai sus sa inteleg ca daca am volan cu comenzi pe el se face imperecherea de pe volan(apasand de 2 ori tasta phone), procedura din carte nefunctionand? sau oi avea vreo eroare si trebuie stearsa?

ms fain

 

salutare din nou! am rezolvat problema postata mai sus prin stergerea unei erori aparute la modulul "telephone". Sper sa ajute si alti colegi postarea mea! Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna.

Am un passat b6 2010 dsg, cu rns 310 si cu BT, comenzi pe volan... insa cand vreau sa fac pairing cu iphone 4s, scrie pe bord ca telefonul e incompatibil. Am incercat si cu un htc, tot nu merge.

Cum m-as putea conecta prin bt?

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimbi modulul BT cu unul compatibil cu iphone 4s.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mentionez ca azi, prin amabilitatea lui Florin care mi-a recomandat pe cineva, mi-a sosit o interfata VCDS, v. 12.12. Trebuie sa activez ceva prin aceasta interfata pentru modulul BT? Am scanat la "general" si nu am nicio eroare!

 

posteaza sa vedem scanarea.... sau trimite-o prin PM.... cum iti e mai usor.

 

Buna.

Am un passat b6 2010 dsg, cu rns 310 si cu BT, comenzi pe volan... insa cand vreau sa fac pairing cu iphone 4s, scrie pe bord ca telefonul e incompatibil. Am incercat si cu un htc, tot nu merge.

Cum m-as putea conecta prin bt?

Merci

 

scaneaza sa vedem ce modul ai... sau verifica sub scaunul pasagerului - trage modulul afara, fa poza dupa el, sa vedem codul scris.

 

daca trebuie inlocuit, un modul compatibil - nou - este in jurul la 200 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Aveti aici scanarile. Acum imi apare la telefon masina dar, cand ii dau "imperechere" nu reuseste. De unde pot schimba codul pe care mi-l solicita. (Am observat ca pe default este 1234 dar nu imi merge.)


post-142333-0-88635600-1415024248_thumb.

post-142333-0-96077200-1415023928_thumb.

post-142333-0-45219000-1415023929_thumb.

post-142333-0-96552100-1415023929_thumb.

post-142333-0-47980800-1415023930_thumb.

post-142333-0-29245400-1415024094_thumb.

post-142333-0-60383800-1415024094_thumb.

post-142333-0-90305800-1415024094_thumb.

post-142333-0-22292300-1415024108_thumb.

Modificat de marian_nicolae1970
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai modul 1k8 ( standard ) nu 5n0 ( premium ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Log-Log.txt Si ce inseamna acest lucru? Multumesc de raspuns!

Modificat de marian_nicolae1970
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA trebuie schimbat cu unul premium.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

Ma gandeam ca exista si o alta varianta, atata timp cat smartphone-ul meu "il vede". Dar cu un alt telefon "compatibil" ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu ma refeream la faptul ca tu ai zis cu cateva posturi inainte ca ai 5n0 ... D, dar defapt ai 1k8 .. D, poti sa-l folosesti si pe asta dar nu-ti afiseaza nimic pe rns sau in bord. pin-ul ar trebui sa poti sa-l resetezi pe careva canal, dar nu mai stiu exact care. google is your friend!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marian_nicolae1970

No problem, I'm beginner. Multumesc mult de ajutor... Ma apuc sa "googalesc". Daca intre timp stie cineva cum se poate rezolva, ii multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau pui un bluetooth adapter.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!