Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Poate fi si de la tel, incearca un factory reset sau update la tel.

Nu ma pot atinge de tel, e de la serviciu :)

E inregisteat in mdm (mobile device managent) si nu pot sa l resetez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Exista cumva un suport universal de telefon care sa se potriveasca in acel cradle de pe bordul masinii, fara mufe, fara nimic altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Am un adaptor touch VW care face figuri uneori si nu stiu ce as putea face cu el..Nu as vrea sa sa-l sparg intr-o zi de nervi:))) deoarece cand ma suna cineva apas pe ecranul sau ca sa raspund si nu ia comanda.trebuie sa raspund din ecranul telefonului.Nu intotdeauna face asta dar e foarte enervant mai ales ca imi distrage atentia de la condus cand face figuri.

Daca imi puteti da vreun sfat va multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A testat cineva modulul cel mai recent 3C8035730D, cu bordul rosu-albastru SI cu adaptor FIS-LINK?

In specificatiile celor de la carsystems.pl se mentioneaza:

 

Make visible the telephone menu 7P6 or 3C8 BT modules on red dot matrix FIS

 

dar as vrea totusi o confirmare ca functioneaza, de la cineva care are aceasta combinatie:

- bord ros-albastru

- telefon premium 3C8035730D

- adaptor FIS-LINK.

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Sunt conectat cu iPhone 5S la masina si telefonul functioneaza perfect.

Obisnuiesc sa si ascult muzica prin Bluetooth si aici apare problema mea.

Nu pot schimba melodia din comenzile de pe ecran si nici de pe touch screen (RNS510). Pe touch screen butoanele virtuale nu sunt active.

 

Aveti idee ce pot face ca sa rezolv problema?

Nu e o solutie sa schimb melodiile de pe telefon.

 

Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi "problema" o am si eu cu iphone 4. Nu am gasit o solutie pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finally, am comandat modulul 3C8035730D. Vanzatorul mi-a spus ca mufele sunt compatibile cu cele de pe masina (corespunzatoare modulului vechi 7L6035730).

Acum urmeaza instrument cluster compatibil sau FIS-LINK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa trebuiasca sa mai tragi 2 fire sa se auda stereo cand rulezi muzica de pe telefon over bluetooth.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci Cristi.

Cele 2 fire trebuie trase din modulul de telefon pana in mufa din spate de la RNS? anyway, probabil s-a mai discutat despre asta, o sa caut.

Imperecherea cu telefonul se poate face la acest modul (3C8035730D) folosind VCDS, dat fiind faptul ca deocamdata am cluster rosu-albastru? ar fi un workaround pana inlocuiesc clusterul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Finally, am comandat modulul 3C8035730D. Vanzatorul mi-a spus ca mufele sunt compatibile cu cele de pe masina (corespunzatoare modulului vechi 7L6035730).

Acum urmeaza instrument cluster compatibil sau FIS-LINK.

 

Ce mai poti sa incerci, daca nu tii neaparat sa vezi si in IC meniul, sa faci pairing cu telelfonul pe o alta masina cu bord alb/color, si apoi sa-l muti pe masina ta. ar trebui sa-si faca pairing-ul automat.

 

PS cred ca am postat in acelasi timp :).

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un passat B6 2006 cu can 3C0907530C si rns510 si bord rosu .

NU descarca bateria si afiseaza navi pe ceasuri rosii in bord .

 

Modulul Bluetooth de pe masina are codul 3C0035730E modul standard nu se conecteaza decat cu cradl in bord .

Am schimbat cu modul premium UHV 3C8035730A si 7P6035730B si cu nici un modul nu se poate accesa nici din bord nici cu vag comul ... INSA functioneaza ambele cu orice tel android, nokia sau iphone si de asemenea rns510 afiseaza meniul , agenda , comenzi etc . Mentionez ca telefoanele respective au fost imperecheate cu respectivele module pe o un passat 2011 cu bord alb si can 7N0907530G . Deci daca vreau sa fac o conexiune cu un alt telefon NU pot decat demontand modulul bluetooth si sa il pun pe o alta masina .....

 

Acum am hotarat sa inlocuiesc CAN 3C0907530C cu un model mai nou . Am gasit 7N0907530H si 3C0907530Q  . Daca inlocuiesc CAn-ul cu unul din aceste modele exista posibilitatea sa pot face conexiunea din bord ? Pot aceste module can sa afiseze meniul PHONE in bord ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul celor 2 module de telefon pe care le mentionezi tu (3C8 si 7P6), meniul Phone nu va aparea in bord doar daca schimbi CAN-ul, ci trebuie fie sa inlocuiesti clusterul cu unul MFA+ alb/color fie sa cumperi un convertor FIS-LINK pe care il interpui inainte de CAN.

Singura problema pe care o rezolvi dupa inlocuirea CAN-ului : modulul de telefon va fi accesibil din VCDS (va rog corectati-ma daca gresesc).

 

CAN neaparat sa iei cu 3C0907530, cu litera peste E (de preferat Q). Sa nu iei CAN-uri cu alt prefix (7N0 de ex.) fiindca nu merg pe Passat.

Modificat de tlc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok . La asta ma gandeam si eu . Totusi am o nedumerire .... Am un passat 2011 modelul nou cu can 7N0907530G . Am verificat in etka si zice ca acest modul s-a pus doar pe passat cc . Oricum daca nu apare in bord nici cu unCAN mai nou singura sansa este sa caut un modul bleutooth care sa functioneze si cu android/iphone si cu bord rosu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si e asa cum ti-am zis la telefon.......... in configuratia actuala - cu bordul vechi - cu iluminare albastra/BC rosu - nu va merge - chiar daca ii schimbi can gateway - nu ajuta cu nimic.

 

Trebuie ceasuri noi, de facelift - daca vrei sa iti afiseze pe maxidot.... cele cu iluminare alba.

 

Passat CC are bordul cu iluminare alba - de aici da compatibiliatea initiala cu el.

 

Mai sunt cele noi, care suporta afisare pe maxidot rosu - dar care sunt destul de scumpe - am postat eu pe undeva..... cam 300 euro modulul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu dacă am nimerit bine, însă am tot cautat și nu am găsit nimic. Am un telefon Xiaomi Redrice și nu reușesc sa ma leg la Bluetooth-ul mașinii - Passat B6 din 2010. Vede telefonul, dar spune că nu se poate conecta ca nu e compatibil. Vreo sugestie? Și cu un Sony Xperia J am aceeași problema, însă la un Alcatel OT 991 merge fără probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod de articol are modulul tau? foarte probabil e unul care suporta doar protocolul rsap, iar telefoanele mentionate poate nu suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce cod de articol are modulul tau? foarte probabil e unul care suporta doar protocolul rsap, iar telefoanele mentionate poate nu suporta.

Cum găsesc codul de articol?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai interfata, gasesti in scan, sau verifici pe modul, sub scaunul pasagerului. trebuie sa fie ceva xxx 035 730 x.

Modificat de nrobert13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. As vrea sa conectez in Iphone 5 la un RNS 510 (B), varianta premium de echipare telefon (cea cu tastatura separata). Exista vreo alta solutie de a-l conecta in afara de a inlocui modulul bluetooth cu altul de generatie mai noua? In prezent telefonul nu este recunoscut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa mearga cu orice modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai interfata, gasesti in scan, sau verifici pe modul, sub scaunul pasagerului. trebuie sa fie ceva xxx 035 730 x.

Nu prea am cum sa ma uit pe modul. E încapsulat în ceva scârț și învelit cu ceva material textil și mi-e frică să nu-l rup

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa-l inlocuiesti, daca vrei ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!