Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Ms domnu pt informatii. Dar e posibil sa nu am modul Bluethoot pe masina chiar daca am comenzi pt telefon pe volan si tasta PHONE la RCD?

M-am uitat si eu azi sub scaunu din dreapta si am gasit 2 mufe galbene cu eticheta VC3227784 si o gramada de coduri pe sinile de la scaun si ink o eticheta cu coduri ...

Bineinteles ca e posibil sa nu ai acel modul. daca sub scaun, prins de mocheta nu ai nimic, atunci nu ai modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai intreb si eu odata modulul 5NO 035 730 C reuseste sa se conecteze cu telefoanele mai noi(htc one, samsung s4 iphone). am citit si recitit si in unele posturi am inteles ca merge, in altele nu.

mentionez ca vreau sa imi montez bluetooth si vreau sa adun piesele(modulul l-am gasit cu seria 5NO 035 730 C la un pret decent). astept raspunsuri. multumes anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

htc one nu stiu, samsung s4 da, iphone sigur nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci ar trebuii si htc one (este cam la fel cu samsung s4) vedem cand facem rost de toate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Htc one merge sigur pe 3C8035730C...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

colegul a mentionat alt model de modul. cu 3c8 ... C merge orice telefon :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult pentru raspunsuri.

 

tutoriale pentru montare se gasesc(in principal cum se desfac plasticurile si pe unde vin cablurile)??

am inteles ca modulul vine sub scaun, pleaca de acolo cu cablaj pe la torpedou pe stalp pana sus la "blocul de lumini interioare" unde se pune microfonul si desigur la rcd

si antena unde vine mai exact? 

Modificat de bibi1411
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena se poate pune in stalp daca nu o cumperi pe cea oem ..

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la modul cablurile merg in doua directii. E vorba de cablajul AM, ca cel OEM e diferit si nu poti sa-l folosesti.

- un grup de cabluri (printre care alimentarea, can-ul si cele de sunet) catre RCD/RNS. Cel mai simplu le tragi prin tunelul central

- o pereche de cabluri catre microfon, care trebuie pus in plafoniera, in blocul ala de lumini. Il tragi prin stalpul A, prin dreapta (OEM) sau prin stanga, pe unde-ti cade mai bine, dupa care il tragi pe sub capitonajul plafonului.

Plasticul care acopera stalpul A il desfaci din cleme dupa ce scoti plasticul cu inscriptia "airbag" si desfaci surubul de sub el. Ai grija cum tragi cablul prin stalpul A. Acolo este airbag-ul, sa nu-l impiedici sa functioneze ok.

 

Antena eu am scos-o in grila centrala din fata. Am vrut s-o scot in afara cabinei. Daca tot folosesc telefonul in mod rSAP, de ce sa nu elimin radiatiile antenei din interior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna, sunt si eu din Brasov si am un Passat din 2010, am un rcd 510 si acea caseta sub scaunul pasagerului, folosesc un iphone 4s pe care i-l conectez la bluetooth, am comenzi pe volan raspund si inchid, ce ma intereseaza daca cunoasteti ce modul i-mi trebuie sa-mi apara cine ma suna pe rcd 510. daca cunoasteti ce modul trebuie sa cumpar astept un tel.0746666704. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un modul cu 3C8 ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau unul 7P6 sau 5K0 ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din descrierea programului :

 

Bluetooth PBAP and IrMC/SYNCH Profile for phonebook transfer from phone to car

 

imi dau seama ca poate :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun...acuma nu doar ca nu imi mai apar numele dar si schimba cifrele la numerele formate. Ultimele cinci numere apartin aceleasi persoane dar la fiecare apare cate o cifra schimbata.post-21103-13954294326959_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai bine incerci cu alt telefon ca sa identifici componenta de vina :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, am aceleasi dotari pe masina inclusiv cod modul bluetooth sub scaun pasager, eu am reusit sa ma conectez cu un iphone 4s, dar nu vad cine ma suna, nu pot cauta telefonul unei persoane pe RCD 510 pt a suna, i-mi apare doar un receptor se opreste muzica si pot raspunde de la volan, va rog daca a-ti reusit astept un sprijin. Multumesc, tel 0746666704 Adrian.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai intreb o data, poate stie cineva..A folosit cineva un telefon dual sim cu un adaptor touch?As vrea sa stiu daca functioneaza normal.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

experienta nu am, pot sa-ti spun doar parerea mea. daca acel touch adapter foloseste profilul HFP, nu ar trebui sa fie nicio diferenta in functionarea cu single sau dual sim. in mod rsap mai mult ca probabil sunt diferenta, ar trebui sa alegi simul la care sa se conecteze TA, nestiind sa se conecteze la doua in paralel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.La urma va trebui sa ma rog de cineva care are un telefon dual sim sa vad cum functioneaza.Ma tot gandesc ca poate o sa tot incurce retelele acel adaptor touch.Nu stiu daca va putea afisa semnalul si numele ambelor retele si din cauza asta ma tem ca poate nu va functiona bine.Adaptorul foloseste profilul HFP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca foloseste profil HFP, nu cred ca-ti afiseaza semnal. In mod hfp unitatea bluetooth se conecteaza la telefon, practic doar canalul audio este redirectionat prin conexiunea bluetooth, deci simurile sunt manageuite de catre telefon. in mod rsap, unitatea bluetooth se conecteaza direct la sim prin conexiunea bluetooth si in cazul asta sim-ul este deconectat de la telefon si este manage-uit de catre unitatea bluetooth, deci poate sa-ti afiseze si intensitatea semnalului pe ecran ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Si eu am aceiasi prb de conectivitate cu un HTC one pe un 3C8035730.

Nu reusesc sub nici o forma sa ma conectez prin BT.

am verificat in telefon sa nu am alte device-uri blocate, dar nimic.

Va intreb daca nu este cumva o problema de protocol de comunicare intre cele doua device-uri?

Se poate face update? Ce-mi recomnati sa fac?

 

merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modulul tau stie doar rsap. despre htc one s-a mai discutat pe topicul asta, cauta sa vezi daca stie rsap sau doar hfp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!