Jump to content

Conectivitate Bluetooth OEM


porky
 Share

Postare recomandată

Dezactiveaza datele inainte de conectare.

SMS-urile iti apar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau dezactivate

Da...daca primesc un sms imi apare

Nu am vb de tel. meu...este un dual sim(allview P5 alldro)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut buzzer_one

 

Si eu tot un S3 mini am insa tot nu reusesc sa ma conectez prin bluetooth..am luat si aplicatia rsap din play store la fel fara success.

Ce versiune de android ai pe telefon? Ma gandesc ca aici ar fi problema la mine.

 

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

esteiac, in primul rand trebuie sa vezi ce modul ai si ce fel de conexiuni stie.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am acelasi modul ca si buzzer_one, 5N0 035 730 C.

primesc mesajul ca telefonul nu este compatibil cand incerc sa ma conectez de la bluetooth-ul masinii la telefon

 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

descarca si instaleaza aplicatia, daca vb de un telefon cu sistem de operare Android

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si nu uita sa root-ezi telefonul inainte de install :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astazi dupa ce am dat un reset la telefon si la am sters toate device-urile cunoscute de modulul Bluetooth(apoi le-am imperechiat din nou)...in meniul PHONE mi-a aparut Wi-Fi.

acum mai am o intrebare legata de acces point...ce ar trebui sa pun pt vodafone...sa am acces la internet? dupa ce se connecteaza laptopul la wireless-ul generat de masina...(am un semnul exlamarii si imi scrie no internet access)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar pe telefon (conectat prin wifi la modul) iti merge netul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu am incercat...dar pe laptop


si inca o chestie care am uitat sa o mentionez...referitor la rederea melodiilor de pe telofon prin bluetooth

daca ii dau play, nu se aude...doar se vede ca se scurge timpul...dar...de auzit nu se aude nimic...sa mai trebuiasca ceva setari suplimentare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa selectezi bluetoothn din meniul media de pe HU.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

l-am selectat ... problema e ca nu se aude...doar daca dau din modific setarile HU (setup-->media->BT autoplay).

atunci nu mai vad melodia...dar se aude. sa fie si alte setari de facut??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Android, cel putin daca e Samsung, vezi sa ai firmware original, ideal pe ultimul aparut, nu custom, altfel nu iti merge RSAP (Remote Sim - protocolul folosit de bluetooth-ul masinii). Pe Samsung Note2 (Android 4.3) imi merge perfect, doar pentru agenda a trebuit sa instalez un program din GooglePlay. Iar referitor la Nokia, am inteles ca cele cu Windows Phone nu ar suporta ( o sa testez cu Nokia 610 al sotiei sa vad concret).

 

Salut, 

Ce aplicatie ai instalat din Google Play?

Si eu intampin aceiasi problema cu sincronizarea agendei.

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, mi-am cumparat adaptorul: 3C0051435TA

Am un RNS 510 pe masina, totul merge f bine  - preia agenda, se asociaza fara probleme cu telefonul.

As vrea sa stiu daca merge: Bluetooth audio cu acest device, adica sa playez de pe telefon fisiere audio prin sistemul audio al masinii. pot sa fac acest lucru pe masina de serviciu o sckoda octavia cu bluetooth build in.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca modulul BT suporta streaming, ar trebui sa functioneze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar cum aflu daca suporta ? e ceva de configurat/verificat sau pur si simplu merge daca ar avea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subiectul cu streaming-ul mai intereseaza si pe altii. Poate se gaseste cineva sa ne faca un tutorial complet (sau link), eventual chiar cum trebuie configurat device-ul Android (de ex. orice player suporta a2dp sau doar unele?).

Multumirile se pot pune si la bidon , in eventualitatea in care ne putem vedea. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, dar cum aflu daca suporta ? e ceva de configurat/verificat sau pur si simplu merge daca ar avea ?

 

Daca stii ce tip de modul ai, fie cauti pe net, fie postezi aici si iti raspund cei care stiu. Poti, spre exemplu, sa faci o scanare cu VCDS-ul. Cel mai simplu, dar nu stiu cat e de corect, e sa vezi daca apare BT Audio pe RNS. Dar poate ca nu e activat din codari si atunci ne intoarcem tot la tipul modulului :)

 

Subiectul cu streaming-ul mai intereseaza si pe altii. Poate se gaseste cineva sa ne faca un tutorial complet (sau link), eventual chiar cum trebuie configurat device-ul Android (de ex. orice player suporta a2dp sau doar unele?).

Multumirile se pot pune si la bidon , in eventualitatea in care ne putem vedea. ;)

N-am vazut Android peste 2.3 sa nu suporte A2DP. Nu (mai) am Android, dar stiu ca n-ai ce configura. Te conectezi cu telefonul la BT-ul masinii, dai "Play" de pe telefon, alegi BT Audio ca si sursa de semnal pe unitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat... Si la mine ca si la colegul air_catalin, se sincronizeaza telefonul, inclusiv descarca agenda, dar optiunea BT-Audio nu este niciodata activa, oricata muzica as rula si in orice player. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie codat modulul bluetooth cu vcds dupa care trebuie activat media player din computerul de bord si bt audio din rns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va suporta modulul A2dp si folositi Bluetooth adapterul din bord ;pentru a asculta muzica prin bluetooth trebuie sa va asociati telefonul cu modulul nu cu adaptorul...deci nu merg simultan...lucru experimentat de mine pe modul 1k8035730d..adaptorul se conecteaza la modul si telefonul la adaptor..deci nu cred ca merge cu codare

Modificat de Darkangel69
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Actualmente am modulul 5N0 035 730 B il folosesc cu un nokia 5000, dar as vrea sa trec la un tel cu android(ex: samsung s7582 duos) care ar fi o alta varianta de modul nu foarte costisitoare sa o inlocuiesc. Trebuie codata versiunea noua de modul sau doar o conectez si gata?ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate spune cineva va rog ce adaptor bluetooth(touch adapter) potriveste cu modulul meu de bluetooth?Azi m-am uitat sub scaunul pasagerului si am gasit urmatorul cod: 1K8 035 730 D , NOVERO. Am gasit adaptoare la diverse preturi dar nu stiu daca sunt toate compatibile.Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate vad, modelul respectiv de samsung nu stie rsap, iti trebuie un modul care stie si HFP. de ex 7p6 ..., 5K0 ..., 3c8 sau 5n0 ... D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Manuel N. a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!